Ve věku 85 let zemřel bývalý český ministr zahraničí a vrstevník Karel Schwarzenberg

Ve věku 85 let zemřel bývalý český ministr zahraničí a vrstevník Karel Schwarzenberg

PRAHA (AP) — Zemřel bývalý český ministr zahraničí a člen evropské šlechtické rodiny Karel Schwarzenberg. Bylo mu 85 let.

Jeho úmrtí v neděli potvrdilo ministerstvo zahraničí Milroslava Kalušíka, jeho dlouholetého politického spojence.

Ministerstvo uvedlo: „S velkým zármutkem a úctou vzpomínáme na dnes zesnulého Karla Schwarzenberga.“ Dodala: „Jako dvojnásobný ministr zahraničí a kancléř za Václava Havla přispěl k utváření naší zahraniční politiky a svými činy vždy dokazoval, že je skutečným demokratem.

Schwarzenberg byl od loňského srpna hospitalizován v Praze kvůli problémům se srdcem a ledvinami a před několika dny byl převezen na kliniku do rakouské metropole Vídně, kde léta žil.

„Zemřel velký člověk ve všech ohledech,“ řekl prezident Peter Pavel. „Sloužit vlasti pro něj bylo přirozené poslání.“

Schwarzenberg, který se narodil 10. prosince 1937 v Praze, a jeho rodina byli nuceni uprchnout z Československa po převzetí moci komunisty v roce 1948 a žili v exilu v Rakousku. Vystudoval práva a lesnictví na univerzitách ve Vídni a Štýrském Hradci v Rakousku a v německém Mnichově, studia však nedokončil, protože se musel starat o rodinný majetek v Rakousku a německé spolkové zemi Bavorsko.

Po sametové revoluci v roce 1989 v čele s Václavem Havlem se Schwarzenberg vrátil do vlasti a stal se Havlovým poradcem – šéfem prezidentské kanceláře, když byl dramatik, z něhož se stal politik, prezidentem.

Schwarzenberg působil jako ministr zahraničí v letech 2007 až 2009. Během tohoto období podepsal s ministryní zahraničí USA Condoleezza Rice předběžnou dohodu o zřízení amerického protiraketového štítu ve střední a východní Evropě. Systém, určený k ochraně amerických spojenců před agresivním a nepředvídatelným Íránem, byl později prezidentem Barackem Obamou zrušen.

V roce 2009 Schwarzenberg s Kalousikem založili konzervativní politickou stranu TOP 09, kterou vedl až do roku 2015, kdy se stal jejím čestným předsedou.

READ  Blunk se soustředí na mistrovství světa a olympijské hry s novým týmem – The Durango Herald

V letech 2010 až 2013 se opět ujal funkce ministra zahraničních věcí.

Schwarzenberg se v roce 2013 ucházel o převážně ceremoniální funkci českého prezidenta, ale ve druhém kole prohrál s proruským populistou Milošem Zemanem.

Před svou politickou kariérou, v letech 1984 až 1991, působil Schwarzenberg jako prezident Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva, což ho přivedlo k tomu, že usiloval o dodržování lidských práv v komunistických zemích, včetně své vlasti.

Schwarzenberg pomohl založit Československé dokumentační středisko, které sídlilo na jeho zámku v bavorském Scheinfeldu. Šlo o nadaci, která shromažďovala zakázanou literaturu a další materiály související s protitotalitním odbojem a nezávislým myšlením za komunistického režimu. Jeho sbírky jsou nyní v Národním muzeu v Praze.

Schwarzenberg byl populární politik známý svým smyslem pro humor. Když ho paparazzi přistihli při spánku, odpověděl, že spí, „když mluví hloupě“.

Po Schwarzenbergovi zůstala manželka Therese, syn Jan Nepomuk a dcera Anna Carolina.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *