Nejméně 11 mrtvých a desítky uvězněných při ruské důlní nehodě

MOSKVA (Reuters) – Nejméně 11 horníků zemřelo ve čtvrtek při neštěstí uhelného dolu na ruské Sibiři, oznámily místní úřady a záchranné služby a operace na záchranu desítek lidí pod zemí byla pozastavena kvůli riziku výbuchu. .

Uhelný prach vzplál ve větracím otvoru dolu Listvaiznaya v zasněžené oblasti Kemerovo ve čtvrtek brzy ráno a zaplnil důl kouřem, citovala agentura TASS místní pohotovostní služby.

„Pátrací a záchranné práce byly dočasně pozastaveny kvůli hrozbě výbuchu,“ citovala agentura RIA nejmenovaného mluvčího záchranné služby.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Regionální guvernér Sergej Tsivelev uvedl, že 11 lidí zemřelo a 35 je stále v podzemí.

Desítky se léčí v nemocnici, alespoň někteří z nich mají otravu kouřem. Čtyři z nich byli v kritickém stavu.

Záchranáři a sanitky byli viděni přijíždějící k důlnímu komplexu na videozáznamu, přičemž policie se shromáždila venku, když padal sníh v oblasti asi 3500 kilometrů (2175 mil) východně od Moskvy.

Ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo, že v době, kdy se průduchem rozšířil kouř, bylo uvnitř dolu asi 285 lidí. Úřady uvedly, že nejméně 239 lidem se podařilo letět nad zemí. O příčině kouře se nezmínili.

Kreml uvedl, že doufá, že horníci, kteří jsou stále pod zemí, se mohou dostat ven, a že prezident Vladimir Putin nařídil ministrovi pro mimořádné situace, aby odcestoval do regionu a pomohl s operací.

Důl má stále elektřinu a ventilaci, řekl Tsevilev, ale kontakt s některými lidmi byl přerušen hluboko v zemi.

„V tuto chvíli není žádný hustý kouř, takže doufáme, že nedojde k žádnému požáru,“ řekl Tsevilev ve videokomentářích zveřejněných na svém kanálu Telegram. „Nemáme komunikační linky s těmito lidmi a podzemní komunikační systém nefunguje,“ dodal.

READ  Kanaďané hlasují ve volbách, které by Trudeauova premiéra mohly stát

Krajská pobočka donucovacího orgánu vyšetřovací komise uvedla, že zahájila trestní řízení pro nedbalost, při které došlo ke ztrátě života.

„Podle předběžných údajů se řada pracovníků otrávila kouřem. Počet obětí se zjišťuje,“ uvedlo v dřívějším prohlášení.

Důl je součástí společnosti SDS-Holding, kterou vlastní soukromé Siberian Business Consortium. Ze strany svazu nebyly žádné bezprostřední komentáře.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

(Reportáž Anton Kolodiazny, Alexander Marrow, Anastasia Lerchikova a Gleb Stolyarov; scénář Alexander Marrow/Tom Palmforth; střih Stephen Coates a Bernadette Bohm

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *