„Heroines.pk“ oceňuje české a pákistánské ženy

„Heroines.pk“ oceňuje české a pákistánské ženy

ISLAMABAD: Velvyslanectví České republiky ve spolupráci s National College of Arts (NCA) Lahore spustilo webovou stránku s názvem „Heroines of Pakistan“.

Webová stránka představuje pákistánské a české ženy (50+50), které ovlivnily a inspirovaly veřejný i soukromý život svých zemí v tak rozmanitých oblastech, jako je politika, ekonomika, vzdělávání, medicína, prezentace zdraví, věda, lidská práva, literatura a umění. kultura.

Stránky oficiálně otevřel náměstek českého ministra zahraničí Jiří Kozák, který byl v zemi na celodenní návštěvě.

Mezi slavné pákistánské ženy, které se objevily na seznamu a jejichž fotografie byly také vystaveny na místě zahájení, patří bývalá premiérka Bénazír Bhuttová (1953-2007), ikona lidských práv Asma Jahangir (1952-2018), německo-pákistánská katolická jeptiška, specialistka na zdraví pracovník, který založil 157 klinik pro lepru po celém Pákistánu, je Dr. Ruth Pfau (1929-2017) a mnoho dalších významných jmen v literatuře a hudbě jako Noor Jahan, Banu Qudsia, Anna Molka Ahmed, Arva Karim a Marium Mukhtar. Sestra zakladatele Pákistánu Muhammada Ali Jinnah, Fatima Jinnah (1893-1967) a manželka prvního pákistánského premiéra Rana Liaqat Ali Khan byly první na seznamu slavných pákistánských žen, které se objevily na webové stránce.

Akce se zúčastnila vysoká představitelka (mluvčí) ministerstva zahraničních věcí Mumtaz Zahra Baloch, předsedkyně Národní komise pro postavení žen (NCSW) Nilofer Bakhtiar, bývalá členka Paňdžábského shromáždění (MPA) Uzma Kardar, diplomaté a zástupci občanské společnosti.

Přínosu českých žen si velmi vážíme

Při této příležitosti byly promítnuty také portréty baronky Sidonie Naderné (1885-1950), která pomáhala rozvíjet kulturní život v Čechách, jezdila autem, cestovala po Evropě, a Annie Ondry (1902-1987). Ani Ondra patřil mezi velké hvězdy české kinematografie mezi dvěma světovými válkami a měl působivé ohlasy.

Podle náměstka ministra zahraničí Jiřího Kozáka není v České republice téměř žádný obor/profese, která by nebyla obohacena ženami.

READ  Policie Mayfield Heights vítá svého nejnovějšího důstojníka K-9 Mavericka

„S velkým potěšením oznamujeme, že se spuštěním webové stránky je nyní zpřístupněno kolem stovky uměleckých portrétů žen, které utvářely minulost i současnost v Pákistánu a České republice, spolu s jejich krátkými biografiemi z oblasti ‚hrdinky‘. pk,“ řekl Jerry Cusack.

Výsledek týmové práce

Velvyslanec Tomáš Smetanka při této příležitosti doufal, že portréty osobností jako Samina Baig, Asma Jahangir, Parveen Rehman a Arva Karim budou inspirovat mladé dámy, aby co nejlépe využily svůj talent a schopnosti. Pokud jde o otázku, řekl, že jde o postupný proces a výsledek skupinového úsilí. Ocenil spolupráci National College of Arts (NCA) v Láhauru a podporu Baťovy skupiny, která je vlastně českého původu, za umožnění vydání knihy a spuštění webové stránky se stejným názvem.

Při této příležitosti zástupce Bati Muhammed Mudassir vyjádřil své štěstí a potvrdil, že skupina podporuje jakoukoli takovou iniciativu, která uznává úspěchy žen.

Pružné a odvážné

Šéfka Národní komise pro postavení žen Nilufer Bakhtiar řekla, že ženy v České republice a Pákistánu jsou odolné a odvážné. Jejich příběhy mají v našich srdcích zvláštní místo a nyní budou žít navždy prostřednictvím této velmi zvláštní iniciativy.

Rozhodla o tom také česká ambasáda, NCA a Bata Pakistan Ltd. Jako sponzor projektu zřízení Ceny hrdinky, která se každoročně uděluje ženě, která se odlišuje ve své profesi nebo oboru činnosti. Poté je do sbírky přidána fotografie vítěze ceny.

Historický přehled

V roce 2020 studenti Vysoké školy designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, která je shodou okolností také rodištěm českého náměstka ministra zahraničí Jiřího Kozáka, vytvořili kolekci 50 plakátů významných žen všech dob.

Kolekce inspirovala National College of Arts (NCA) v Lahore k výrobě podobné série, oslavující pozoruhodné pákistánské ženy. V Láhauru se pak loni v srpnu u příležitosti 75. výročí založení Pákistánu konala výstava plakátů českých a pákistánských hrdinek. Následně byly portréty 50+50 skvělých žen z obou zemí upraveny do knihy vydané v prosinci 2022.

READ  Spojené království a USA tiše prosazují rozšíření EU, aby podpořily financování Ukrajiny

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *