Švábi se vyvinuli tak, že preferují diety s nízkým obsahem cukru. To by mohla být špatná zpráva pro lidi

Švábi se vyvinuli tak, že preferují diety s nízkým obsahem cukru.  To by mohla být špatná zpráva pro lidi

Lidé zjevně nejsou jediná zvířata, která chodí keto. Němec šváb (Platilla Germanica), jeden z nejběžnějších škůdců na světě, se vyvíjí v bezglukózovou dietu. Na rozdíl od mnoha lidí to není proto, že by najednou viděli své vlastní osobnosti; Místo toho němečtí švábi bezděčně překonali taktiku hubení lidských škůdců tím, že se vyvinuli v nenávist CukrZejména glukóza. To by mohlo mít obrovské důsledky pro populace švábů po celém světě, což je zvláště znepokojivé vzhledem k jejich sklonu šíření bakterií a nemocí.

Nepříjemný poznatek se objevil z nového Výzkum Vystudoval státní univerzitu v Severní Karolíně, kde vědci studují reprodukční návyky a evoluční adaptace. tam, Dr. Ayako Wada Katsumata Tým entomologů našel důkazy o významných změnách souvisejících s tím, že němečtí švábi nenávidí cukr a páří se.

podle Dr. Kubánský šátekProfesor městské entomologie, chování hmyzu, chemická ekologie, fyziologie hmyzu a vedoucí stejnojmenného titulu šálová laboratoř Na státní univerzitě v Severní Karolíně nový výzkum týmu ukazuje, že cvrčci se začínají výrazně odchylovat od jejich dříve pozorovaného chování při páření. Samice laboratorních švábů, nalezené v laboratoři v Severní Karolíně a pocházející z kmene Florida, zahrnovaly velkou populaci švábů, kteří nenávidí glukózu. Glukóza je jednoduchý cukr, který je nedílnou součástí procesů rostlinný a živočišný život.

Překvapivě výzkumníci zjistili, že tito cvrčci nebyli ochotni dokončit tradiční chování při páření (přijali to, co výzkumná studie označuje jako „manželské dary“ nebo „svatební krmení“). Což znamená, že nedojde ke klonování.

Aby vám srdce neposkočilo radostí při pomyšlení na drasticky sníženou populaci švábů, omezte své nadšení: tito švábi konečně našli řešení. To je ta špatná zpráva.

Tento nový rys chování mezi šváby vrhá světlo na tradiční techniky kontroly škůdců, které používají sladký jed.

Dobrá zpráva – dobrá zpráva pro cvrčky je, že výzkumníci zjistili, že cvrčtí samci důmyslně převažují nad averzí samic vůči glukóze v době páření. Páření plotic – a předehra, dá-li se to tak nazvat – trvá tradičně až 90 minut. Samci švábů přizpůsobili frekvenci glukózy samice švába (což znamená averzi k cukru) a zkrátili rituál páření na minuty nebo dokonce sekundy, čímž úspěšně dokončili oplodnění. (Pokud to čtete a cítíte pokušení personifikovat a sexuálně uspokojit švába – prostě to nedělejte.)

Studie ukázaly, že nejúspěšnějšími páry byli samci a samice, kteří nenáviděli glukózu. Nejméně úspěšnými páry byly samice nenávidící šváby s divokými cvrčky nebo cvrčky milujícími glukózu. Zatímco mezi pářícími se páry samců nenávidících glukózu a samci divokého typu došlo ke krátkodobému poklesu populace, jiné shody byly úspěšnější, včetně cvrčků/samiček cvrčků, kteří měli glukózu averzi. Nakonec celá populace švábů v laboratorní studii zůstala v očekávaných normálních rozmezích, navzdory této skupině hmyzu vyhýbajícímu se cukru.

Podle Dr. Schalla se vědci ptají, zda by se nové rysy chování, jako je tento, mohly rozšířit mezi různé populace, takže by tato mutace převládala.

READ  Astronomové objevují podivnou galaxii bez temné hmoty

Proč je tento výzkum důležitý? Za prvé, švábi jsou prominentní škůdci – mají tendenci se šířit napříč lidskými sídly a mohou šířit nemoci a způsobit lidem další zdravotní problémy. Tato mutace by mohla vést ke zvýšení populace švábů.

Odborníci se domnívají, že většina švábů trvale miluje sladká jídla – tedy jídlo, které obsahuje cukr, jako je glukóza.

„Jedna z věcí, která pomáhá, je, že zvířata, včetně cvrčků, mají adaptace, které se vyvíjejí z hlediska přirozeného výběru,“ řekl Dr. Schall. Poznamenal: „Německý šváb, virulentní domácí škůdce, hraje důležitou etiologickou roli u alergických onemocnění a astmatu. Slouží také jako mechanický vektor pro patogeny, včetně mikrobů odolných vůči antibiotikům.“

Jinými slovy, tento nový rys chování mezi šváby vrhá vodítko do tradičních technik kontroly škůdců, které používají sladký jed. Stejně tak je zjevně nemožné, aby průměrný člověk vizuálně poznal, zda má domácí populace švábů averzi vůči glukóze nebo ne.

Problém s návnadou na šváby

Co to tedy vlastně glukózová averze je a proč je to důležité? No, švábi jsou masožraví mrchožrouti. Dokážou vydržet celé dny bez jídla, ale obecně se jim špatně daří bez jakékoli tekutiny nebo vody. Když jsou hladoví, švábi jedí cokoli – včetně vlasů, papíru, knih, stavebních materiálů a široké škály rozkládajících se forem života (včetně jiných mrtvých švábů). Odborníci se však domnívají, že většina švábů trvale miluje sladká jídla – tedy jídlo, které obsahuje cukr, jako je glukóza.

Podle doktora Schalla švábi většinou nemají rádi hořká jídla a preferují sladká jídla. Tradičně se ochrana proti švábovým škůdcům pokoušela zlepšit chuť jedovaté, hořké návnady tím, že kolem švábího jedu obalila sladidla. Ukázalo se, že švábi jsou v naší hře už nějakou dobu. Vědí, že se je snažíme zabít, a zvýšili sázky, přizpůsobili se a vyvinuli. Je to něco, co by mohl předpovědět každý evoluční biolog, i když je děsivé, pokud to tento výzkum skutečně potvrdí.

Jak k této evoluční adaptaci došlo? No, švábi, kteří sežerou otrávenou návnadu pokrytou cukrem, rychle umírají. Výsledkem je, že švábi milující glukózu viděli, jak se jejich životy a reprodukční schopnosti zkracují. Dříve publikovaný výzkum Státní univerzity v Severní Karolíně zjistil, že cvrčci s větší pravděpodobností přežijí, pokud nemají rádi glukózu, což znamená, že se vyhýbají slazeným návnadám. Přirozeně se tito švábi stali více rozšířenými ve srovnání se šváby milujícími glukózu a jejich geny se rozšířily mezi populaci.

Dr. Schall řekl, že potomci švábů, kteří nenávidí glukózu, jsou normální téměř ve všech ohledech, ale že budoucí generace švábů ponesou tuto genetickou mutaci. Řekl, že švábovi potomci budou pravděpodobně také nenávidět glukózu, protože tyto geny se předávají z matky na potomky. Pokud šváb nesnáší glukózu, znamená to, že chuť glukózy je pro šváby hořká nebo obtěžující. Ale pokud jsou švábi, kteří nenávidí glukózu, v režimu hladovění, mohou dočasně jíst glukózu, aby zůstali naživu, říká Dr. Schall.

READ  „Neočekávané“: Mars rover NASA našel na kameni lesklý kus fólie

U městských cvrčků není v současné době jasné, jaký je poměr averze ke glukóze ke cvrčkům milujícím glukózu – alespoň ve srovnání s jinými druhy cvrčků, jako jsou ti, kteří se chovají v laboratoři. Ale pokud bude tento trend u městských cvrčků pokračovat, většinu z nich může někdy v budoucnu odpudit glukóza.

Švábi jsou již notoricky známé přežitky

Než začnete spirálovitě zvažovat nárůst počtu zmutovaných švábů napadajících svět (nebo jsem to jen já?), je důležité poznamenat, že žádný nedávný entomologický výzkum neukázal žádný konkrétní důkaz, že počet švábů nutně výrazně zvýší populace kvůli tomuto , nebo Kvůli čemukoli jinému – alespoň ne v dohledné době. Pravdou je, že už víme, že švábi existují Vysoce přizpůsobivé: Dokážou přežít asi desetkrát více radiace než lidé, vydrží měsíc bez hlavy a dokážou přežít sami z mrtvé a rozkládající se hmoty.

Pokud jde o růst populace švábů, je obtížné říci, kolik švábů je v dané geografické oblasti. Dr. Philip J. Koehler emeritní profesor entomologie a nematologie na Floridské univerzitě.

„Švábi jsou z velké části endemičtí,“ řekl.

Městští švábi mají relativně krátkou životnost. Dr. Schall řekl, že délka života německého švába je obvykle 8 až 10 měsíců. Samice švábů německého může produkovat až 320 švábů. Na druhou stranu šváb americký se může dožít jednoho až dvou let. Jedna americká švába je schopna vyprodukovat během své průměrné délky života průměrně 240 švábů.

Bez ohledu na rozdíl mezi druhy se počet švábů může dramaticky zvýšit, pokud není kontrolován. A to ani nebere v úvahu nepohlavní rozmnožování švábů, jejichž prostřednictvím se samice švábů mohou množit roky bez trvalého samce.

Podle Dr. Koehlera je v každé budově, která je starší a/nebo má strukturální problémy, pravděpodobně tisíce obyvatel švábů. „Ve stěnách je vždy ukryto více švábů, než ve skutečnosti vidíte,“ řekl.

Švábi se vyskytují v každém státě v zemi. Existuje několik druhů švábů, které se přizpůsobily životu jak v okolí, tak v rámci lidských stanovišť, včetně německého švába, asijského švába, amerického švába a turkestánského švába (pozoruhodně, německý šváb ve skutečnosti nepochází z Německa, ani není americký šváb původem ze Spojených států), podle průzkumu provedeného Bureau of US Census 2021, circa 14 milionů rodin Hlásili, že za posledních 12 měsíců viděli ve svých domovech šváby. Průzkum mlčel, zda si tyto rodiny všimly jediného švába nebo tisíců.

Podle Dr. Koehlera je v každé budově, která je starší a/nebo má strukturální problémy, pravděpodobně tisíce obyvatel švábů. „Ve zdech je vždy ukryto více švábů, než ve skutečnosti vidíte,“ řekl.

READ  Los Angeles County bude vyžadovat důkaz o očkování nebo negativní test v barech, nočních klubech a na akcích

I když se tedy někteří mohou nesprávně domnívat, že napadení švábem je primárně škůdcem v domácnostech s nízkými příjmy nebo v neuklizených domácnostech, výskyt švábů v městských oblastech je pro mnohé nešťastnou skutečností, bez ohledu na příjem, socioekonomický status nebo čistotu domácnosti. Rostoucí zprávy o pozorování švábů v mnoha případech pramení ze skutečnosti, že kanalizační nebo vodní švábi mohou jednoduše hledat nová stanoviště.

Švábi a nemoci

Většině lidí připadají švábi nechutní, ale opravdu vám z nich může být špatně? potenciálně. A jaké druhy patogenů můžete získat? Odborníci se domnívají, že švábi v minulosti přenášeli mor, tyfus, choleru a úplavici. Ale šíří i moderní nemoci. Ve skutečnosti se věří, že švábi přenášejí bakterie, které, pokud se usadí na potravinách nebo kolem lidí, mohou způsobit salmonely, stafylokoky a streptokoky, což může vést k vážným žaludečním problémům. (COVID-19 naštěstí není jednou z těchto nemocí; výzkumní experti jako Dr. Schall potvrdili, že švábi nemohou přenášet SARS-CoV-2, virus COVID, na člověka.)

Ale během pandemických uzamčení – kdy lidé zůstávali doma, pracovali doma, a ano, jedli doma více – došlo k napadení šváby. proč? No, většinou lidské zvyky. Dr. Schall řekl, že švábi následují jídlo.

Dr. Philip Koehler říká, že jeho akademický zájem o výzkum švábů začal během jeho námořní kariéry jako poručíka, lékařského entomologa, v US Naval Medical Services Corps před více než 50 lety. V těchto letech bylo napadení švábem běžné na vojenských i civilních lodích. Řekl, že mnoho rekreačních cestovatelů cestovalo z bodu A do bodu B na lodi po delší dobu, a to jak pro vnitrostátní, tak pro mezinárodní cesty. To, jak poznamenal Dr. Koehler, je pravděpodobné, že různé nepůvodní druhy švábů, jako např. Asijský šváb Skončilo to v nečekaných oblastech Severní Ameriky, včetně přístavních měst na Floridě. Pak se asijský šváb rozšířil do dalších zemí, což je trend Vyhledávání rozšířený po celá desetiletí.

Když se vrátíme k důsledkům výzkumné studie v Severní Karolíně na šváby odpuzující glukózu, Dr. Schall říká, že již existují další zjištění, která by mohla být zveřejněna již letos. „Tato studie také představuje nejlépe pochopený případ behaviorální odolnosti druhů škůdců vůči kontrole škůdců na evoluční, behaviorální a buněčné úrovni,“ dodal. Je možné, že nové chování švábů předpovídá budoucí adaptace na šváby. Kromě toho je tento výzkum důležitý nejen pro znalosti o ochraně proti škůdcům, řekl, „ale může mít také důsledky pro veřejné zdraví, pokud jde o přenos chorob.“

Přečtěte si více

O domácím hmyzu a jeho vývoji

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *