Finsko porazilo Čínskou republiku 2:1 a získalo zlato v mužském hokeji

Před více než měsícem, kdy se olympijské hry stále objevovaly, švédský trenér upřímně zhodnotil hřiště, jehož plynulost a nejednoznačnost mátly manažery mužského hokeje po celém světě.

„Rusko a Finsko jsou silné,“ řekl trenér Johann Garbenlov.

V neděli se hrálo o zlatou medaili a Finsko porazilo Rusko 2:1 v poslední plánované soutěži her v Pekingu.

Finové se na Krytém národním stadionu nezdráhali pustit do zběsilého ledového útoku, jen v první třetině více než zdvojnásobili střely Rusů.

Rusové přesto šli do vedení z první. Ale i když Finovo tempo o vteřinu kleslo, gól vyrovnal skóre a turnaj vstoupil do závěrečné základní části utkání nerozhodně.

Finův gól ve třetí půli však zápas Rusům znemožnil a závěr odjel bez některých dramatických ran, které prošly vyřazovacími zápasy v Pekingu.

Nedělní soutěž vyvrcholila olympijským turnajem zbaveným, pro druhé zápasy po sobě, současných hráčů NHL, což zanechalo mnoho soupisek převážně zaplněných hráči z vysokých škol, evropských okruhů a dalších nevídaných lig.

Cestou byla překvapení. Spojené státy, které vyslaly na hry svůj nejmladší tým od roku 1994, prošly předkolem a vytvořily perfektní rekord, než prohrály se Slovenskem ve čtvrtfinále, které skončilo na penalty. Slovensko si vybojovalo bronz, svůj nejlepší olympijský výkon v mužském hokeji, když zahanbilo Švédsko, které málem dosáhlo na zápas o zlato.

Turnaj byl mnohem zajímavější než soutěž žen, protože jako obvykle a podle očekávání dominovaly Kanada a Spojené státy. Kanaďané získali zlato, když ve čtvrtek porazili Američany. Finsko získalo bronzovou medaili.

Ale v mužské soutěži byl ruský národní tým – který oficiálně soutěžil jako Ruský olympijský výbor za trest za historii dopingu v zemi – před turnajem favorit, i když nedokonalý.

První zápas v Pekingu, setkání se Švýcary, Rusové málem prohráli. Poté o dvě branky porazili Dánsko, které předvádělo olympiádu v mužském hokeji. Český tým porazil Rusy 6:5 a předkolo dokončil.

READ  Tybalt Benistant uzavírá MX2 pro Českou republiku s jasnou výhrou

Stále si zajistili postup do čtvrtfinále, znovu porazili Dánsko a poté v pátek večer přežili semifinále proti Švédsku, kdy k určení vítěze stačilo 17 penaltových rozstřelů.

Finové měli cestu do nedělního srazu poněkud hladší: v předkole porazili Slovensko, kde porazili i Lotyšsko a Švédsko a ve čtvrtfinále svlékli Švýcarsko. V semifinále těsně porazili slovenský tým, ale vedli herně výrazně pod svými ruskými protějšky.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.