Studie WHO a Mezinárodní organizace práce zjistila, že dlouhá pracovní doba zabije ročně 745 000 lidí

Pohotovostní služby se starají o muže, který dostal mozkovou mrtvici ve španělském Madridu.

Tiskové zprávy Europa Europa Press Getty Images

Podle výsledků studie Světové zdravotnické organizace a Mezinárodní organizace práce dlouhá pracovní doba každoročně zabije stovky tisíc lidí po celém světě.

Ve společném výzkumu globálních agentur pro veřejné zdraví a zaměstnanost odhadly Světová zdravotnická organizace a Mezinárodní organizace práce, že v roce 2016 zemřelo na mrtvici a ischemickou chorobu srdeční 745 000, což od roku 2000 představuje 29% nárůst.

Studie publikovaná v Mezinárodní prostředí Pondělní časopis byl první globální analýzou ztrát na životech a zdraví spojených s dlouhou pracovní dobou.

Světová zdravotnická organizace a Mezinárodní organizace práce odhadují, že v roce 2016 zemřelo na mrtvici 398 000 lidí a 347 000 na srdeční choroby v důsledku práce nejméně 55 hodin týdně. V letech 2000 až 2016 se počet úmrtí na srdeční choroby v důsledku dlouhé pracovní doby zvýšil o 42% a cévní mozková příhoda o 19%.

Studie dospěla k závěru, že práce 55 a více hodin týdně byla spojena s 35% vyšším rizikem mrtvice a 17% vyšším rizikem úmrtí na ischemickou chorobu srdeční, ve srovnání s 35-40 hodinami týdně. Světová zdravotnická organizace a Mezinárodní organizace práce odhadují, že v roce 2016 bylo 488 milionů lidí na celém světě vystaveno dlouhé pracovní době přesahující 55 hodin týdně.

Bylo zjištěno, že „zátěž související s nemocí z povolání“ je zvláště důležitá pro muže (72% úmrtí se vyskytlo u mužů), lidi žijící v západním Pacifiku (kde WHO zahrnuje mimo jiné Čínu, Jižní Koreu, Austrálii a Japonsko) a regiony jihovýchodní Asie. Pracovníci středního nebo staršího věku, V pondělí to uvedla Světová zdravotnická organizace.

Organizace dodala, že „většina zaznamenaných úmrtí byla mezi lidmi, kteří zemřeli ve věku od 60 do 79 let, kteří pracovali 55 hodin a více týdně a jejichž věk se pohyboval mezi 45 a 74 lety.“

READ  Poslední laureáti Nobelovy ceny za mír drží hladovku

„Nyní, když víme, že dlouhá pracovní doba je odpovědná za přibližně třetinu celkové zátěže související s nemocí z povolání, byla identifikována jako rizikový faktor s největší zátěží nemocí z povolání.“

Studie WHO a ILO zahrnovala analýzu 37 ischemických chorob srdečních a 22 studií cévní mozkové příhody, jakož i údaje z více než 2300 průzkumů shromážděných ve 154 zemích od roku 1970 do roku 2018.

Znepokojivý trend

Světová zdravotnická organizace uvedla, že ačkoliv se studie nezabývala obdobím epidemie, výsledky přicházejí v době, kdy počet lidí, kteří pracují dlouhé hodiny, roste a v současné době činí 9% z celkové populace na celém světě a dodává : „Tento trend vystavuje více lidí riziku pracovního postižení a předčasné smrti.“

Pandemie koronavirů rovněž kladla větší důraz na pracovní dobu, přičemž Světová zdravotnická organizace varovala, že pandemie zrychluje vývoj, který by mohl podpořit trend zvyšování pracovní doby.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus poznamenal, že epidemie „dramaticky změnila způsob práce mnoha lidí“.

„Telework se stal normou v mnoha průmyslových odvětvích a často stírá hranice mezi domovem a prací. Kromě toho mnoho společností muselo omezit nebo zastavit provoz, aby ušetřilo peníze, a lidé, kteří zůstávají na výplatní listině, nakonec pracují déle.“ „Žádná práce si nezaslouží riziko cévní mozkové příhody nebo srdečních chorob. Vlády, zaměstnavatelé a zaměstnanci musí spolupracovat, aby se dohodli na limitech na ochranu zdraví zaměstnanců.“

Světová zdravotnická organizace doporučila vládám „zavést, implementovat a prosazovat zákony, předpisy a zásady, které zakazují povinné přesčasy a zaručují maximální limity pracovní doby“ a navrhla, aby zaměstnanci sdíleli pracovní dobu, aby zajistili, že počet pracovních hodin nepřekročí 55 hodin nebo více za týden.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *