V Praze zahájena výstava knihovny

V Praze zahájena výstava knihovny

V Praze byla ve čtvrtek zahájena výstava starých knih z Národní ústřední knihovny, jejímž cílem je prohloubit kulturní výměny mezi Tchaj-wanem a Českou republikou, uvedla knihovna.

Výstava s názvem „Otisk civilizace: staré knihy z fondu Národní ústřední knihovny“ potrvá do 31. srpna v Národní knihovně ČR.

Obsahuje také kopie věšteckých kostěných skriptů a bronzových nápisů ze starověké Číny, které zdůrazňují vývoj písma a tisku, uvedly knihovny.

Foto: CNA

Vystavena je také encyklopedie Yongle, čínské dílo zadané císařem Yongle (永樂) z dynastie Ming v roce 1403 a dokončené v roce 1408.

Část výstavy ukazuje, jak byl někdejší název České republiky „Čechy“ zaznamenán a zvýrazněn v archivech.

Vysvětluje například, jak byly Čechy nazývány „zemí zlata“ na Velké univerzální geografické mapě, kterou podle Národní ústřední knihovny nakreslil belgický misionář ze 17. století v Číně za dynastie Čching.

Vystaveny jsou také bohémské astrologické záznamy a kalendáře, stejně jako akvarelové malby a kresby zesnulého tchajwanského umělce Liang Tan-fenga (梁丹丰), který navštívil Prahu, uvedl generální ředitel Národní ústřední knihovny Čcheng Šu-hsien (曾淑賢). .

Je vzácné, aby obě knihovny pořádaly výstavu společně, ale pražská výstava odráží oteplující se vztah mezi Tchaj-wanem a Českou republikou, řekl Cheng.

Tchajwanské sbírky „představují bohatý a rozmanitý záběr kulturního a uměleckého dědictví jihovýchodní Asie,“ uvedla na svém webu Česká knihovna.

„Doufáme, že prostřednictvím této výstavy podpoříme vzájemné porozumění a uznání mezi obyvateli České republiky a Tchaj-wanu,“ uvedlo.

Jde o pátou takovou výstavu pořádanou Národní ústřední knihovnou v Evropě.

Předchozí akce se konaly v Lotyšsku v roce 2015, Maďarsku v roce 2016, Estonsku v roce 2021 a České republice v loňském roce.

Komentáře budou přezkoumány. Udržujte komentáře relevantní k článku. Komentáře obsahující nadávky a obscénnosti, osobní útoky nebo propagace budou odstraněny a uživateli bude zakázán přístup. Konečné rozhodnutí bude na uvážení The Taipei Times.

READ  Ve věku 87 let zemřel český dirigent Zdeněk Mácal

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *