Středoevropští vůdci naléhají na EU, aby chránila hranice kvůli obavám z nárůstu afghánských migrantů

Středoevropští vůdci v pátek vyzvali Evropskou unii, aby chránila své hranice, protože vyjádřili obavy z možného zvýšení migrace z Afghánistánu, když se americké a NATO síly stáhnou ze země, uvedla Associated Press.

Český premiér Andrej Babiš navrhl, že „migrační vlna“ z Afghánistánu představuje „velkou hrozbu“, a dodal: „Z tohoto důvodu musíme být schopni chránit své vnější hranice.“

Maďarsko postavilo plot podél své jižní hranice se Srbskem po masivním přílivu migrantů v roce 2016, kdy do západní Evropy dorazil milion lidí.

Maďarský premiér Viktor Orban v pátek vyzval země střední Evropy, aby v této otázce držely pohromadě, aby jejich hlasy byly slyšet v bloku 27 zemí. „Spolupráce mezi zeměmi střední Evropy není teorií, ale praktickou realitou,“ uvedl.

Další zprávy z Associated Press najdete níže:

Český premiér Andrej Babiš v pátek naznačil, že „nárůst migrace“ z Afghánistánu představuje „velkou hrozbu“. Babis přednesl projev během parlamentního zasedání 3. června.
Michel Cizic / Getty Images

Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že odchod sil NATO z Afghánistánu by kromě pokračujícího přílivu migrantů z Afriky mohl vést k přílivu migrantů do Evropy.

Premiéři České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska – všichni členové Evropské unie a NATO – se setkali ve Slovinsku v pátek, jen několik dní poté, co se alpské národy ujaly rotujícího předsednictví EU. Obě země tvoří takzvanou Visegrádskou skupinu, neformální orgán, jehož cílem je posílit regionální spolupráci.

Většina zemí střední a východní Evropy se v minulosti postavila proti tomu, aby lidem prchajícím před válkou a chudobou ze Středního východu, Afriky nebo Asie mohli vstoupit do Evropy.

Orban a pravicový slovinský předseda vlády Janez Jansa jsou blízkými spojenci. Jansa také nedávno čelil kontrole ze strany Evropské unie kvůli obavám, že jeho vláda omezuje média a demokratické svobody v tradiční liberální zemi.

READ  Jak Huntova daňová razie snížila spotřebitelské výdaje

Země střední Evropy kritizovaly přistěhovaleckou politiku EU a obvinily blok z prosazování nerovnosti mezi jejími členy a snižování jejich vlivu.

Populistické vlády v Maďarsku a Polsku se otevřeně střetly s Bruselem kvůli řadě otázek, včetně právního státu a práv homosexuálů.

Na společné tiskové konferenci po jednání úředníci ocenili jejich spolupráci a zavázali se, že podpoří šestiměsíční období Slovinska v čele Evropské unie.

Morawiecki si stěžoval, že země střední Evropy mají pocit, že jsou „pouhými figurkami na evropské šachovnici“.

„To je důvod, proč náš hlas v debatě o budoucnosti Evropy … musí být tak hlasitý,“ řekl. „Jsme proti centralizaci …. jsme pro silnou roli suverénních států, které v ekonomice velmi úzce spolupracují.“

Před schůzkou požadovaly skupiny LGBT ve Slovinsku, aby Jansa veřejně odsoudila Polsko a Maďarsko za politiku, která podle nich potlačuje práva LGBT, uvedla tisková agentura STA.

Maďarsko nedávno přijalo zákon zakazující zobrazování obsahu zobrazujícího homosexualitu nebo transsexualismus nezletilým. Aktivisté tvrdí, že zákon stigmatizuje gay komunitu v zemi. Vedoucí představitelé Evropské unie opatření ostře odsoudili.

Afghánští migranti požadují ochranu hranic
Maďarský premiér Viktor Orban, vlevo, v pátek prochází kolem slovinského předsedy vlády Janeze Janse ve slovinské Lublani. Čtyři předsedové vlád zemí Visegrádské skupiny se setkali s Jansou ve Slovinsku, které na začátku tohoto měsíce převzalo předsednictví EU.
Tisková agentura

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *