Česká centrální banka podruhé za sebou snižuje úrokové sazby, aby pomohla ekonomice

Česká centrální banka podruhé za sebou snižuje úrokové sazby, aby pomohla ekonomice

SOUBOR – Žena jde před Českou centrální bankou v Praze v České republice 2. listopadu 2023. Ve čtvrtek 8. února 2024 Česká centrální banka podruhé za sebou snížila svou klíčovou úrokovou sazbu ve snaze pomoci strádající ekonomice země. Snížením o půl procentního bodu se úroková sazba snížila na 6,25 %. (AP Photo/Peter David Gosek/File)
obrázek: Tisková agentura

Praha (AFP) – Centrální banka České republiky Snížení základní úrokové sazby Podruhé za sebou ve čtvrtek ve snaze pomoci potácející se ekonomice.

Snížením o půl procentního bodu se úroková sazba snížila na 6,25 %. Banka také 21. prosince snížila výpůjční náklady o čtvrt procentního bodu, což je první snížení od 22. června 2022.

V letech 2021 až 2022 banka Rozpoutal sérii zvýšení úrokových sazeb Pokusit se bojovat s vysokou inflací. Poslední zvýšení o 1,25 procentního bodu zvýšilo sazbu na 7 %, což je nejvyšší úroveň od začátku roku 1999.

Česká ekonomika se za poslední tři měsíce roku 2023 ve srovnání s předchozím rokem propadla o 0,2 %.

Inflace podle Českého statistického úřadu klesla v roce 2023 na 10,7 % z 15,1 % v roce 2022, což je stále výrazně nad 2% cílem banky.

Rozhodnutí české banky přichází v době, kdy velké centrální banky po celém světě diskutují o tom, kdy začít snižovat výpůjční náklady. Evropská centrální banka ponechala 25. ledna svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním maximu 4 %. Na diskuse o škrtech je příliš brzy.

Minulý týden americká centrální banka ponechala svou sazbu na stabilní úrovni Standardní úroková sazba je pevnáCož naznačuje, že před škrty potřebují vidět více důkazů, že inflace je již pod kontrolou. a Bank of England Totéž řekl ve stejném týdnu.

READ  Očekává se, že 10 zemí povede vlnu kryptoměn v roce 2022

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *