Egypt říká, že poslední kolo rozhovorů o Renaissance Dam je „poslední šancí“ před naplněním druhé přehrady

Egypt říká, že poslední kolo rozhovorů o Renaissance Dam je „poslední šancí“ před naplněním druhé přehrady

KÁHIRA / Kinshasa (Reuters) – Egypt ve svém prohlášení uvedl, že nedávné setkání mezi Egyptem, Súdánem a Etiopií týkající se Velké etiopské renesanční přehrady může být poslední příležitostí k obnovení rozhovorů, než se do ní zaplní již druhý rok po sobě. Neděle.

Schůze skončila v pondělí v Kinshase. Předchozí pokusy o dosažení dohody o gigantické přehradě, kterou Etiopie staví na Modrém Nilu, skončily na mrtvém bodě.

Etiopie říká, že přehrada je klíčem k ekonomickému rozvoji a výrobě energie. Egypt se obává, že jeho dodávky nilské vody budou ohroženy, zatímco Súdán je znepokojen bezpečností přehrady a regulací průtoku vody přes jeho přehrady a vodní stanice.

Etiopie uvedla, že po začátku monzunových dešťů letos v létě znovu naplní nádrž za obří vodní přehradou, což je krok, proti kterému stojí Súdán i Egypt.

„Tato jednání představují poslední příležitost, kterou musí tyto tři země využít k dosažení dohody … před příští povodňovou sezónou,“ uvedl ve svém prohlášení egyptský ministr zahraničí.

Minulý týden egyptský prezident Abdel Fattah El-Sisi uvedl, že by došlo k „nepředstavitelné nestabilitě v regionu“, pokud by přehrada ovlivnila zásobování egyptské vody.

Súdán je v současné době uvězněn v napjatém hraničním sporu s Etiopií o úrodnou oblast Fashaqa a v sobotu dokončil společná vojenská cvičení s Egyptem.

V samostatném prohlášení Súdán uvedl, že Etiopie zvýšila účast na jednáních snahou o znovuotevření diskusí o distribuci nilské vody.

„Vyzývám všechny, aby zahájili nový začátek, otevřeli jedno nebo mnoho oken naděje,“ řekl Felix Tshisekedi, prezident Konžské demokratické republiky a předseda Africké unie, prostředník vyjednávání.

Súdán v březnu uvítal iniciativu Spojených arabských emirátů za účelem zprostředkování rozhovorů o přehradě a hraničního sporu, ale nedávno vyzval k zapojení OSN, Evropské unie a Spojených států jako prostředníků.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *