Rizikové faktory srdečních onemocnění u žen byly příliš dlouho ignorovány

Rizikové faktory srdečních onemocnění u žen byly příliš dlouho ignorovány

Onemocnění srdce je hlavní příčinou úmrtí u žen, ale lze mu do značné míry předejít, pokud ženy vědí, že jsou ohroženy, a začnou včas přijímat opatření, aby se vyhnuly infarktu nebo mrtvici.

Problém je v tom, že tradiční kalkulačky rizik mohou postrádat úplný obrázek, pokud jde o ženská těla a srdeční choroby, zejména u žen různého původu.

Jeden Průzkum lékařů Zjistilo se, že pouze 22 % lékařů primární péče a 42 % kardiologů se cítilo „dobře připraveno“ měřit riziko srdečních onemocnění u žen.

Je tedy třeba vzít v úvahu celou řadu faktorů, píší lékaři a sestry v nové knize Vědecké prohlášení Od American Heart Association, publikované tento týden v Circulation.

Nabádají k zahrnutí rizikových faktorů specifických pro ženy – jako jsou těhotenské komplikace a typy užívané antikoncepce; rasové a etnické rozdíly; a nebiologické faktory, jako je místo, kde pacientka žije a režim, ve kterém pracuje, při hodnocení rizika ženy.

Genderové a genderové aspekty srdečních onemocnění jsou předmětem zájmu od počátku 2000, kdy si lékaři všimli, že umírá více žen než mužů, říká Dr. v Hempstead, New York.

„Tento výzkum zaměřený na kardiovaskulární zdraví žen vedl za posledních pět až šest let ke snížení úmrtnosti žen. Ale když jsme se dostali do pandemie COVID, všimli jsme si, že nám dochází dech,“ řekl Meres TODAY.com.

„Takže bylo potřeba vydat výzvu k akci, abychom řekli, že potřebujeme zvýšit povědomí…ale rozhodně to udělat pro ženy, zvláště pro barevné ženy. Univerzální přístup prostě nefungoval.“

Asi 80 % srdečních onemocnění je možné předcházet Americká kardiologická asociace.

Mezi tradiční rizikové faktory patří cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, srdeční onemocnění v rodinné anamnéze, kouření, fyzická nečinnost, špatná strava a obezita.

READ  47 krajů v Alabamě je nyní pro COVID-19 vystaveno extrémně vysokému riziku

Je to začátek, ale prohlášení nabádá ke zvážení i dalších faktorů, včetně:

Rizikové faktory srdečních onemocnění u žen

Komplikace jako preeklampsie, eklampsie, těhotenská cukrovka, těhotenská hypertenze nebo potrat vystavují ženy riziku rozvoje srdečních onemocnění pět až 15 let po porodu, protože mohou poškodit plod. intarzie – vrstva buněk lemující všechny krevní cévy, říká Meres. „Těhotenství je druh zátěžové zkoušky pro srdce,“ dodává.

datum menstruace

Například, jak stará byla pacientka, když jí začala menstruace, a její věk v menopauze. „Zjistili jsme – a to je důvod, proč ženy nejsou tak mladé – estrogen a kolísání hladin hormonů ovlivňuje cévní zásobení,“ říká Meres. „Část menstruačního cyklu není zcela objasněna, ale víme, že má něco společného s hormonálními variacemi a jejich vlivem na cévní systém.“

Předchozí výzkum zjistil, že věk, kdy žena dostane první menstruaci, může ovlivnit riziko infarktu.

Používané typy antikoncepce nebo hormonální substituční terapie

To také ovlivňuje hormonální hladinu. „Stále jsme v plenkách, abychom pochopili jedinečný dopad hormonální terapie, těhotenství a vlivu hormonů na cévní systém ve vztahu k riziku pro ženy,“ vysvětluje Meres.

Anamnéza chemoterapie nebo radioterapie

Tyto léčby mohou poškodit výstelku krevních cév, říká Merris, což urychluje proces aterosklerózy. Ateroskleróza nastává, když se tuky, cholesterol a další látky hromadí podél stěn tepen. Podle Mayo Clinic.

PCOS (syndrom polycystických vaječníků)

Syndrom polycystických vaječníků Autoři píší „nežádoucí účinky“ na kardiovaskulární rizikový profil žen.

Autoimunitní poruchy jsou podle prohlášení častější u žen než u mužů, protože pacienti mají tendenci urychlovat kornatění tepen a zvyšovat riziko srdečních onemocnění.

Deprese a posttraumatická stresová porucha

Deprese a posttraumatická stresová porucha jsou častější u žen a jsou spojeny se zvýšeným rizikem srdečních chorob.

READ  Ohromující snímek JWST promění vzdálenou galaxii v jiskřivou vánoční ozdobu: ScienceAlert

Riziko srdečního onemocnění u žen se může lišit podle rasy a etnického původu

Například černé ženy mají vysoký krevní tlak, který obvykle není diagnostikován, říká Meres. „Něco z toho může souviset s genetickou predispozicí,“ dodává.

Prohlášení uvádí, že hispánské ženy mají vyšší prevalenci diabetu, obezity a metabolického syndromu, ale že jejich úmrtnost na srdeční choroby je o 15 až 20 % nižší než u bílých žen.

U žen z jižní Asie je také vysoký výskyt HDL je nízký„což je obvykle dobrý cholesterol,“ zdůrazňuje Merris.

Sociální determinanty zdraví

V prohlášení se uvádí, že tyto faktory mohou zahrnovat bezpečnost okolí ženy, zda má přístup ke zdravotní péči nebo potravinám zdravým pro srdce, její ekonomickou stabilitu a úroveň vzdělání.

Zdravotníci musí porozumět nuancím, říká Meres, ale ženy také potřebují vidět své interakce s lékařem jako partnerství.

„Vždy říkám svým pacientům: ‚Předstírejte, že jdete ke svému účetnímu v době zdanění – přicházíte s informacemi‘,“ říká. „Musíte se se mnou podělit o informace o tom, co se s vámi děje.“

Meris doufá, že rozdíly mezi pohlavími a pohlavími u srdečních chorob se v příštích pěti letech stanou součástí učebních osnov na lékařských fakultách, aby příští průzkum mezi lékaři ukázal, že 100 procent z nich se cítí „dobře vybaveno“ k měření rizika srdečních onemocnění u žen. ona říká.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *