Nejvyšší soud ČR rozhodl, že k oficiální změně pohlaví není nutná operace

Nejvyšší soud ČR rozhodl, že k oficiální změně pohlaví není nutná operace

Nejvyšší soud České republiky v úterý rozhodl o zrušení části zákona, který lidem ukládá podstoupit operaci potvrzení pohlaví, včetně sterilizace, za účelem oficiální změny pohlaví.

PRAHA — Nejvyšší soud České republiky v úterý rozhodl o zrušení části zákona, který lidem ukládal za účelem oficiální změny pohlaví podstoupit operaci potvrzení pohlaví, včetně sterilizace.

Ústavní soud uvedl, že požadavky jsou „protiústavní“ a „v rozporu se základním právem transgender osob na ochranu jejich tělesné integrity a osobní autonomie s ohledem na jejich lidskou důstojnost“.

Pouze dva z 15 soudců soudu nesouhlasili s rozhodnutím, proti kterému se nelze odvolat. Zákonodárci musí dotčené paragrafy zákona změnit do poloviny příštího roku.

Soud rozhodl na základě žádosti osoby, která usilovala o změnu pohlaví. Úřady ho odmítly zaregistrovat jako muže, protože neprodělal operaci.

Česká republika, známá také jako Czechia, byla jednou z posledních zemí EU, která taková ustanovení v zákoně měla.

READ  Pastrňák, Montgomery, Lysell a další

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *