Bližší pohled: Čínský důl Mojiang a jeho role v genezi COVID-19

Lidé v obličejových maskách chodí po pouličním trhu po vypuknutí koronavirové choroby (COVID-19) ve Wu-chanu v provincii Chu-pej v Číně, 8. února 2021. REUTERS / Ali Song

Přední americký odborník na infekční choroby Dr. Anthony Fauci vyzval Čínu, aby zveřejnila informace o šesti hornících, kteří onemocněli po práci v dole v provincii Yunnan v roce 2012, a jsou nyní považováni za klíčovou součást úsilí o nalezení původu COVID-19 . .

Pracovníci ve věku mezi 30 a 63 lety čistili měděný šev od netopýřích výkalů v dubnu 2012. O několik týdnů později byli převezeni do nemocnice v hlavním městě provincie Kunming s přetrvávajícím kašlem, horečkou, bolestmi hlavy a hrudníku a dýchacími obtížemi. Tři z nich nakonec zemřeli.

Důl se nachází v Mujiangu v jihozápadní Číně, asi 1 500 kilometrů od Wu-chanu, kde byl poprvé identifikován COVID-19.

Co víme o šesti těžařích?

Přestože nebyly zveřejněny úplné biografické podrobnosti o šesti zaměstnancích, jejich tituly, věk a lékařské záznamy byly publikovány v disertační práci z roku 2013, kterou napsal postgraduální student na Kunming Medical University jménem Li Shuo.

Liova studie, která je stále k dispozici v čínském archivu vědeckých prací na cnki.net, zkoumá příznaky každého pacienta a dochází k závěru, že se staly oběťmi „podobného SARS“ koronaviru přenášeného z podkovovitých netopýrů.

Vědci, kteří se na konci roku 2012 vrátili do dolu, našli vzorky patogenu známého jako „virus Mojiang“, nalezeného u myší a nesouvisejícího s SARS-CoV-2. Následující výzkum nebyl schopen potvrdit, zda to způsobilo hornickou chorobu.

Podle Shi Chengliho z Wuhanského institutu pro virologii, hlavního výzkumného pracovníka koronaviru netopýrů v Číně, byly příznaky podobné pneumonii u pracovníků způsobeny plísňovou infekcí. Shi a její tým také uvedli v článku publikovaném loni v listopadu, že znovu testovali 13 vzorků séra od čtyř pacientů a nenalezli žádné známky infekce SARS-CoV-2.

READ  Polární záře mohou být ve středu vidět v západním Michiganu

Proč případy v očích veřejnosti?

Od poloviny loňského roku byla Leeova diplomová práce publikována online jako domnělý důkaz, že koronavirus velmi podobný SARS-CoV-2 může infikovat člověka již v roce 2012.

Někteří také věří, že příspěvek poskytuje nepřímé důkazy pro širší tvrzení, že WIV zachytil, studoval a provedl experimenty s „ziskem z funkce“ na virech v dole, včetně RaTG13.

Poprvé identifikován v roce 2016, RaTG13 sdílí 96,2% svého genomu se SARS-CoV-2, podle článku publikovaného Shi a dalšími vědci počátkem února 2020, jen několik týdnů poté, co byly ve Wuhanu identifikovány první případy COVID-19.

Jaké další viry byly nalezeny v dole?

V letech 2012 až 2015 identifikovali vědci WIV až 293 koronavirů v dole a v jeho okolí.

V listopadu 2020 institut odhalil, že z místa bylo odebráno dalších osm vzorků koronaviru typu „SARS“.

V předběžné zprávě z minulého měsíce Shi a další vědci uvedli, že žádný z osmi není blíže k SARS-CoV-2 než RaTG13. Klíčové je, že žádný z nich nedisponoval klíčovou doménou vázající receptor, která umožňuje SARS-CoV-2 tak účinně infikovat člověka.

Příspěvek dospěl k závěru, že „experimentální důkazy nemohou podpořit“ tvrzení, že SARS-CoV-2 unikly z laboratoře, a požaduje „systematičtější a podélnější odběr vzorků netopýrů, luskounů nebo jiných potenciálních zprostředkovatelů“ z důvodu lepšího pochopení zdroje pandemie.

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *