Polární záře budou pravděpodobně vidět na většině území Spojených států kvůli sluneční bouři

Polární záře budou pravděpodobně vidět na většině území Spojených států kvůli sluneční bouři

Očekává se, že intenzivní sluneční bouře v pátek zesílí polární záři a předpovědi naznačují, že polární záři by mohla být viděna až na jih ve Spojených státech jako Alabama.

Série slunečních erupcí a slunečních erupcí by mohla vést k intenzivním geomagnetickým bouřím a „velkolepým projevům polární záře“ na Zemi od pátečního večera do víkendu, uvedlo ve čtvrtek Centrum pro předpověď kosmického počasí Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

Byla to první hodina silné geomagnetické bouře Agentura vydala Od roku 2005.

„Máme na ruce vzácnou událost,“ řekl Sean Dahl, servisní koordinátor v Centru předpovědi kosmického počasí v Boulderu v Coloradu. „Máme trochu obavy. To jsme už dlouho neviděli.“

Protože silné geomagnetické bouře mají potenciál narušit komunikační a elektrické sítě na Zemi a také satelity ve vesmíru, bylo provozovatelům satelitů a sítí řečeno, aby se připravili.

Meteorologové podle něj očekávají příchod bouře v pátek kolem 20:00 ET.

„Jsme si méně jisti načasováním těchto událostí, protože mluvíme o něčem 93 milionů mil daleko,“ řekl Dahl s odkazem na vzdálenost od Slunce k Zemi.

Kosmická loď NASA obíhající asi milion mil od Země, nazvaná Advanced Composition Explorer, pomůže prognostikům měřit sluneční vítr a přesněji porozumět načasování a potenciálním dopadům.

Polární záře, neboli polární záře, pocházejí z nabitých částic uvolněných ze Slunce během slunečních bouří. Barevné displeje vznikají, když se mraky těchto energetických částic srazí s magnetickým polem Země a interagují s atomy a molekulami v horní atmosféře planety.

Polární záře normálně osvětlují noční oblohu ve vysokých zeměpisných šířkách, ale během období intenzivní sluneční aktivity je lze vidět jižněji než obvykle.

a Předpovědi Centra předpovědi kosmického počasí Řekl, že v pátek večer bylo možné spatřit polární záři „až daleko na jih od Alabamy a severní Kalifornie“.

READ  NMDOH vydává nový veřejný zdravotní předpis k řešení rostoucích respiračních onemocnění

Agentura udržuje b palubní deska Aurora Což poskytuje krátkodobé předpovědi pro polární záři. Jsou-li jasné podmínky, je polární záře nejlépe vidět z tmavých míst mimo městské osvětlení.

Smartphony mohou být schopny zachytit snímky polární záře v jižních oblastech, kde lidské oko nevidí nic neobvyklého, řekl Dahl.

Podle Space Weather Prediction Center bylo od středečního rána detekováno několik „středních až silných“ slunečních erupcí. Sluneční erupce uvolňují do vesmíru oblaka plazmy a nabitých částic, kterým se říká výrony koronální hmoty. Centrum uvedlo, že se zdá, že nejméně pět vzplanutí a související výrony koronální hmoty směřují k Zemi.

„Další sluneční erupce mohou vést k přetrvávajícím geomagnetickým bouřím během víkendu,“ uvedla v prohlášení.

Při nasměrování k Zemi může toto geomagnetické a sluneční záření indukovat proudy na vysokonapěťových přenosových vedeních a způsobit problémy transformátorům v rozvodné síti.

Jedna z nejničivějších geomagnetických bouří se odehrála v roce 1989, kdy téměř 6 milionů lidí v Montrealu v Kanadě na devět hodin ztratilo proud. Podle NASA. Touto událostí byly zasaženy také některé části severovýchodu Spojených států a Švédska.

V roce 2002 došlo k výronu koronální hmoty Sestřelil 38 komerčních satelitů.

Slunce prochází 11letými cykly od minimální k maximální aktivitě. Aktuální cyklus, který začal koncem roku 2019, je Očekává se, že s maximální aktivitou dosáhne vrcholu v červenci 2025Podle projekcí NOAA a NASA.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *