Úžasná studie ukazuje, že evoluce se ve skutečnosti opakuje: ScienceAlert

Úžasná studie ukazuje, že evoluce se ve skutečnosti opakuje: ScienceAlert

Evoluce je často vnímána jako stochastický proces, který ovlivňuje různé vlastnosti, které se objevují náhodně prostřednictvím genetických variací.

Natolik, že pokud bychom měli vrátit čas na evoluci a „restartovat pásku života“, zesnulý paleontolog Stephen Jay Gould Řekl podezřívavě „Cokoliv jako Homo sapiens „Znovu se to vyvine.“

Ale nová studie paličkovitého hmyzu naznačuje, že evoluce se někdy může opakovat předvídatelným způsobem, což nám může pomoci pochopit, jak se organismy mění v reakci na selekční tlaky.

Patrick Nossel, evoluční biolog z Francouzského národního centra pro vědecký výzkum, a jeho kolegové studovali maskovací vzory paličkovitého hmyzu, především Tima Christinai. Po 30 letech terénních studií dat z 10 samostatných míst zjistili, že opakování je nezbytnou součástí evoluce hmyzu.

Od 90. let 20. století Nossel a jeho kolegové odchytávali nelétavý hmyz z okrajů silnic v horách poblíž Santa Barbary v Kalifornii.

Tři různé odrůdy T. Christina Maskují se buď bílými nebo čistě zelenými pruhy, aby odpovídaly preferovaným hostitelským rostlinám, nebo zřídka tmavším odstínem. Tyčinkový hmyz klade vajíčka pouze jednou ročně, takže každý rok ve studii představuje novou generaci paličkovitého hmyzu bez překrývání.

S více než 32 000 hmyzy v síti shromážděnými a zkatalogizovanými se týmu podařilo oddělit trendy a zjistit, že ve všech 10 geograficky oddělených populacích se frekvence zeleného a pruhovaného hmyzu střídala rok od roku předvídatelným způsobem. Pokud se pruhy stanou méně časté jeden rok, stanou se častějšími příští rok a naopak.

Podíl vzácného, ​​tmavě zbarveného hmyzu, který se mísí s lesní půdou, však zůstal v průběhu času poměrně nízký a stabilní.

„Naše výsledky naznačují, že evoluce je opakovatelná a složitá pro stejnou vlastnost,“ řekl Nossel a kolegové Psaní v jejich publikovaných novinách.

Tato zjištění připomínají předchozí studie, které se snažily pochopit, proč evoluce nadále vytváří (a láme) kraby s jejich bočními tělesnými plány, silnými schránkami a obrovskými drápy. Výzkum také ukázal, že jiné organismy, např Ostnatá rybaMají podobnou tendenci rozvíjet stejné rysy znovu a znovu.

READ  Nová studie naznačuje, že Uran a Neptun nejsou vyrobeny z toho, co jsme si mysleli

Většina těchto výsledků však pochází ze studií na jedné nebo několika populacích nebo krátkých laboratorních experimentů, které nejsou dostatečně dlouhé na to, aby zachytily vznik genetických mutací, které mohou vést k prospěšným vlastnostem.

Tato nová studie se vrací k desetiletím starým otázkám o determinismu a náhodě v dějinách života, ale mohla by mít i budoucí důsledky. Vědci se do práce nezapojují Myslí si Pochopení toho, že evoluce někdy funguje předvídatelným způsobem, může výzkumníkům pomoci předvídat, jak se organismy změní, a tak řídit populace.

Ale protože Nossel a jeho kolegové se jen dívali T. Christina a jejich příbuzných, mohou pouze spekulovat, jak by se výsledky mohly lišit u jiných taxonů nebo zda by evoluce mohla být podobně předvídatelná v jiných částech živočišné říše a také ve světě rostlin.

Určitě se zdá, že nyní existuje hromada příkladů, můr a Motýli pro rybaření, ptáci, ovceA můj drahýdruh, který sleduje předvídatelné evoluční cesty a vrací se k testovaným vlastnostem, které mu pomáhají přežít.

Studie byla zveřejněna v Pokrok vědy.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *