EXKLUZIVNĚ – Majitel umělecké galerie v Abú Dhabí má vedlejší činnost: Trade Covid-19 Vaccines

Napsali Lisa Barrington a Jan Lopatka

ABU DHABI (Reuters) – Z malé kanceláře v mrakodrapu v Abú Dhabí provozují ukrajinská národní Natalia Mozalieva a její maďarský manžel Istvan Berger uměleckou galerii, realitní agenturu a společnost poskytující služby na ropných polích.

Rovněž pokračovali v dalším projektu: prodávat vakcíny COVID-19 v Evropě.

Mozaleva napsal prezentaci pro českého velvyslance ve Spojených arabských emirátech, kterou prozkoumala agentura Reuters a která se datuje 24. února a nabídla nákup a prodej nejméně milionu dávek do České republiky od společnosti CofiShield, snímek anglo-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca.

Řekla, že vakcíny poskytne nejmenovaný partner z AstraZeneca „UK India Factory“ a dodávka proběhne do 45 dnů od obdržení platby.

I když česká vláda nabídku nepřijala, 3. března se objevilo, když premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci Mozalievu jménem jmenoval, že „černý trh“ nepodpoří.

Když zavolala na své mobilní číslo, Mozalieva uvedla, že „nebylo dosaženo dohody“, ale odmítla tuto záležitost dále projednávat. Na následné písemné otázky nereagovala. Agentuře Reuters se nepodařilo zjistit, zda je Mozalieva schopna vakcíny přijmout.

Poté, co česká vláda zveřejnila nechtěnou nabídku veřejnosti, společnost AstraZeneca uvedla, že by neměly existovat žádné soukromé nabídky dodávek na prodej nebo distribuci vakcíny v Evropě.

Farmaceutická společnost nereagovala na žádosti o další komentáře k tomuto příběhu na Muzalevův návrh.

Mediální kancelář v Abú Dhabí neodpověděla na otázku, zda si úřady byly vědomy nabídky Mozalevy nebo zda ji vyšetřily.

E-mail Muzalevy, jehož podrobnosti nebyly dříve hlášeny, poskytuje další okno, které ukazuje, jak se jednotlivci pokusili vydělat peníze zasíláním výstřelů do zemí uprostřed globálního nedostatku vakcín a s nárůstem případů COVID-19.

V sousedním Německu vláda uvedla, že obdržela několik nabídek vakcín COVID-19 od zprostředkovatelů. Jeho odpovědí bylo informovat výrobce, Evropskou komisi a v některých případech i mezinárodní donucovací orgány.

READ  O sovětské invazi v roce 1968 svědčí silný český dokument

„Tato epidemie vytváří atmosféru zlaté horečky, když se lidé pokoušejí uzavřít všechny druhy dohod,“ řekl ministr zdravotnictví Jens Spahn na tiskové konferenci v Berlíně 9. dubna týkající se úsilí v boji proti epidemii.

„Naše vláda nakupuje výhradně od výrobců,“ odpověděl na otázku, zda vláda obdržela neoficiální návrhy vakcín a jak s nimi zacházela.

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), agentura Evropské unie, uvedl, že desítky evropských zemí oznámily nabídky zprostředkovatelů na prodej velkého množství vakcín s jasným cílem zajistit zálohy, než z fondů zmizí.

V reakci na otázky Olaf uvedl, že takoví prostředníci byli donedávna neaktivní nebo obchodovali s velmi různými druhy komodit. Odmítla diskutovat o konkrétních případech.

OLAF dodal, že se často nacházejí ve třetích zemích mimo Evropskou unii, „aby byla jejich identifikace obtížnější a obtížnější vyšetřovat“.

OLAF si celkem všiml podvodů nebo falešných nabídek téměř jedné miliardy dávek vakcín s celkovou objednávkovou cenou téměř 14 miliard EUR (17 miliard USD). A nevěděli jste o žádných případech, kdy vláda za takový podvod zaplatila.

kdo dřív přijde, ten dřív mele

Mozalevův e-mail byl napsán plynulou angličtinou se špatnou interpunkcí.

„Bylo by nám ctí poskytnout vám veškeré potřebné dávky,“ napsala Mozalieva českému velvyslanci Jerrymu Slavíkovi.

„Doufám, že se vám ozvu, jakmile vám to bude vyhovovat. Je třeba zdůraznit, že vakcíny jsou přizpůsobovány podle zásady„ kdo dřív přijde, je dřív na řadě “a že poptávka je pochopitelně velká.“

České velvyslanectví předalo agenturu Reuters ministerstvu zahraničí v Praze.

„Velvyslanectví považovalo nabídku za důvěryhodnou také proto, že (velvyslanectví) dostalo pozitivní signály (o nabídce) od vedení maďarského velvyslanectví,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí.

Reuters to nemohla nezávisle potvrdit. Velvyslanectví Maďarska v Abú Dhabí a maďarská vláda neodpověděly na žádosti o komentář.

READ  "Jsem jediný vítěz akademie, který je v prdeli tarantule"

Muzaleva učinil nabídku jako finanční ředitel společnosti registrované v Abú Dhabí s názvem Enhanced Recovery Company Middle East LLC (ERC).

Obchodní licence ERC se vztahuje na ropné a plynárenské služby, všeobecný obchod, obchod s čajem, parafarmaky a doplňky výživy podle záznamu v obchodním rejstříku, který neuvádí majitele.

Parafarmaka jsou alternativní léky.

Požádal jsem české úřady o 100% platbu předem proti záruce od Commercial Bank of Dubai nebo First Abu Dhabi Bank, nebo zálohu ve výši 25% a zbytek při dodání do ERC. Žádná banka neodpověděla na žádost o komentář.

Adresa Abu Dhabi PO Box, kterou Mozalieva poskytla pro ERC, odpovídá umělecké galerii, kterou provozuje a která zobrazuje hlavně ukrajinské umění, a realitní agentuře. Její manžel Berger řídí agenturu, podle dvou současných zaměstnanců a bývalého zaměstnance kontaktovaného agenturou Reuters.

Perger byla zkopírována do e-mailu, který poslala Muzaleva, a pojmenována jako příjemce v návrhu dopisu o záměru, který zaslala a žádala české úřady o podepsání, aby zajistily záběry z Covishield. Nereagoval na písemné dotazy ani na žádost o komentář, která prošla zaměstnanci společnosti.

Česká republika utrpěla těžkou pandemii – kumulativní počet úmrtí na COVID-19 je nejvyšší z jakékoli země na světě, měřeno jako podíl populace, podle našeho světa v datech.

Česká republika do neděle dosud dodala 2,47 milionu dávek různých vakcín.

Údaje ministerstva zdravotnictví ukázaly, že první dávky podalo 15% populace, zatímco 8% populace bylo plně očkováno.

Když mluvil o tom, proč česká vláda nabídku odmítla, Babiš na tiskové konferenci 3. března řekl, že se vláda zavázala koupit AstraZeneca pouze přímo.

„Nebudeme podporovat část černého trhu a nedokážu si představit, že stát zaplatí předem některým společnostem podepsaným touto osobou jménem Natalia,“ uvedl Babis v souvislosti s nabídkou vakcín z Abú Dhabí.

READ  Hvězda Marvelu James Franco tvrdí, že ví, proč ho herec Henry Cavill po filmové soutěži za 28 milionů dolarů nenáviděl: „Tehdy bych se sám sobě nelíbil“

Dodal, že show byla extravagantní.

„Pokud by byla nabídka za AstraZeneca 22 $ a mohli bychom ji koupit za 2,50 $, nebral bych to vážně.“

(Zpráva Lisy Barringtonové v Abú Dhabí a Jana Lopatky v Praze; další zpráva Chrysantiny II v Budapešti a Douglase Posvina v Berlíně; psaní Douglase Busvina; editoval Mike Colette White)

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *