Čína přistává s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce

Čína přistává s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce

Čína v neděli ráno úspěšně přistála s lunárním landerem na odvrácené straně Měsíce, oznámila čínská vesmírná agentura, čímž se mise o krok přiblížila k návratu prvního vzorku z té části Měsíce, kterou pozemšťané nikdy neviděli.

Čínský národní vesmírný úřad ve svém prohlášení uvedl, že bezpilotní sonda „Chang’e-6“ přistála na měsíčním jižním pólu v 6:23 ráno. prohlášení.

agentura Video zveřejněno Zachyceno přistávací kamerou, když sonda klesala. Na videu se povrch Měsíce s krátery přibližuje a přibližuje, jak přistávací modul klesá.

Chang’e-6, pojmenovaná po čínské bohyni Měsíce, je druhou misí, která má přistát na odvrácené straně Měsíce. Jeho předchůdce Chang’e-4 se zapsal do historie jako první v roce 2019.

Odvrácená strana Měsíce se liší od blízké strany, protože vzorky odebíraly Spojené státy, Čína a to, co bylo tehdy známé jako Sovětský svaz. Má silnější kůru, více kráterů a méně maria neboli plání, kde kdysi tekla láva. Není jasné, proč jsou obě tváře měsíce tak odlišné; Vzorky shromážděné Chang’e-6 by mohly poskytnout určité vodítko.

Antarctic-Itkin Basin, masivní impaktní kráter o průměru asi 2 600 mil, patří mezi největší v historii sluneční soustavy a předpokládá se, že dopad, který vytvořil, extrahoval materiál z měsíčního pláště. Tento materiál, pokud jej lze získat, by mohl vědcům pomoci dozvědět se více o historii vnitřku Měsíce.

Čína je jedinou zemí, která zatím vyslala mise na odvrácenou stranu Měsíce, a tyto mise jsou součástí jejích rostoucích vesmírných ambicí ve stále více konkurenčním globálním prostředí. Země úspěšně zahájila misi na Mars a má to v plánu Budoucí návštěva asteroidu. Jeho cílem je také poslat člověka na Měsíc před rokem 2030, čímž se stane druhou zemí, která tak učinila po Spojených státech.

READ  Vysoce kontrastní zobrazení odhaluje neznámou strukturu v galaxii

Chang’e-6 je třetí letošní misí přistání na Měsíci. Japonsko se stalo pátou zemí na světě, která dosáhla měsíčního povrchu, když tam v lednu přistál jeho inteligentní přistávací modul pro průzkum Měsíce. Odysseus, soukromě provozovaná kosmická loď postavená Intuitive Machines v Houstonu, přistála v únoru.

Chang’e-6 odstartoval 3. května z kosmodromu Wenchang na ostrově Hainan v jižní Číně. Na Měsíc dosáhl 8. května Informovala o tom Čínská vesmírná agenturaPřed přistáním obíhal několik týdnů. Agentura uvedla, že přistání trvalo asi 14 minut a sonda při přistání používala kamery a 3D laserové skenování, aby se vyhnula překážkám.

Agentura uvedla, že sonda bude sbírat vzorky asi dva dny, přičemž bude sbírat kameny a půdu z povrchu Měsíce a také vrtat do země, aby sbírala podpovrchové vzorky.

Poté stráví další týdny na oběžné dráze Měsíce přípravou na pětidenní zpáteční cestu na Zemi. Očekává se, že kompletní mise bude trvat asi 53 dní. Podle agentury.

Mise na odvrácenou stranu Měsíce jsou komplikované, protože tam není možné navázat přímý kontakt se sondami.

V roce 2018 Čína vyslala družici Qiaoqiao na oběžnou dráhu Měsíce, aby přenesla informace z Chang’e-4 na Zemi. Loni v březnu vypustila druhou družici. Tyto dva satelity budou použity v tandemu k udržení kontaktu s Chang’e-6 při sběru vzorků.

Zexu Wang Přispěl do zpráv.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *