Nejnovější plán Maďarské MotoGP vyvolává spoustu otázek

Dorna, promotér mistrovství světa MotoGP, se opět zavázal přivést šampionát v blízké budoucnosti zpět do Maďarska.

V pondělí byla oznámena spolupráce s Maďarskou agenturou pro rozvoj mobility, přičemž nový okruh Balaton Park by měl být teoreticky přidán do kalendáře mistrovství světa Superbike 2024 a vytvořit rezervní trať pro příští rok MotoGP, než Maďarsko uspořádá Velkou cenu Formule 1 v Maďarsku. . V roce 2025

Poslední závody MotoGP se jely v Maďarsku před více než 30 lety, pouze dva závody se konaly v Maďarsku.

Úvodní podnik v roce 1990 se téměř nikdy nekonal díky stížnostem jezdců na bezpečnost a stav trati.

To se nakonec stalo a vedlo to k prvnímu vítězství v Grand Prix budoucího mistra světa Micka Doohana.

Závod pak zmizel v roce 1991 a v následujícím roce se naposledy vrátil, přičemž Eddie Lawson získal první vítězství Cajiva.

51901

Od té doby došlo k několika neúspěšným pokusům přivést šampionát MotoGP zpět do středoevropské země, přičemž Dorna opakovaně podepisovala smlouvy s místy, která nebyla nikdy dokončena.

První přišel v roce 2009, kdy navrhla závodit na Balatonringu, novém účelovém dějišti, které nepřesahovalo počáteční fáze pokládání trati.

Úvodní závod plánovaný na rok 2009 byl o rok odložen a poté nahrazen novou tratí Motorland Aragon ve Španělsku.

Stavební práce na projektu byly zastaveny poté, co protikorupční organizace vyjádřily obavy z nedostatečného dohledu nad veřejnými prostředky přidělenými na trať. To vedlo k nové studii proveditelnosti, která byla v rozporu s původní zprávou. Trať od té doby zůstala opuštěná.

Poté padl návrh na vybudování dalšího nového místa mimo Debrecín, druhé největší město v Maďarsku. Nový závod, který byl podepsán počátkem roku 2021 s podporou vlády Viktora Orbána, se měl konat poprvé v této sezóně. Ale ona tiše zmizela bez další zmínky v uplynulých letech.

READ  Ruský Transněfť dostává objednávky na polskou a německou ropu

Nová dohoda oznámená tento týden by měla vést k tomu, že nově postavená trať Balaton Park (na druhém konci jezera Balaton od Balatonringu) bude hostit mistrovství WSBK a bude sloužit jako rezervní trať MotoGP pro příští sezónu.

DJ 0030

Na rozdíl od ostatních je Balaton Park již plnohodnotným dějištěm, které bylo otevřeno na začátku tohoto roku, a mělo by být schopné v případě potřeby jako alternativa hostit závod – něco, co bude muset MotoGP dodat vzhledem k nedávným selháním při pořádání závodů na plánovaných tratích s těmito patří Sokolský okruh v Kazachstánu a Kemeringský okruh ve Finsku.

Právě návrh přesunout mistrovství světa MotoGP na okruh Formule 1 v Maďarsku na předměstí Budapešti by však měl vyvolat důležitější otázky.

Hungaroring byl navržen z velké části pro automobilové závody a pro motocykly je v současné podobě zcela nevhodný. Oznámení MotoGP neobsahovalo žádné informace ani časový harmonogram rozsáhlých úprav trati, které by byly nutné, aby byl okruh MotoGP kompatibilní.

852310

Tato zpráva jistě vzbudí naděje fanoušků v regionu, kterým chybí vlastní závod, protože v roce 2021 mohl velmi populární brněnský okruh v České republice vypadnout z kalendáře MotoGP kvůli sporu o to, kdo by financoval potřebné renovační práce. .

Nedávno se však objevily nové naděje, že nový kupec trati, kterou dříve vlastnil Karel Abraham (otec stejnojmenného bývalého českého motocyklového závodníka), by mohl vést k investici nutné k návratu Brna do kalendáře MotoGP v blízké budoucnosti rok.