Kanada rozdrtí Švýcarsko, aby otevřela olympijský ženský hokejový turnaj

Kanadský ženský hokejový tým zahájil svou olympiádu čtvrtečním vítězstvím nad Švýcarskem 12:1 v Pekingu, ale vítězství ho něco stálo.

Melodie Daoust, klíčová součást kanadské druhé lajny, která kombinovala tři branky v první třetině, odešla ze hry a nevrátila se po nepříjemném zásahu do mantinelu během druhé třetiny.

Zdálo se, že 30letá hráčka, která vyhrála turnajovou MVP na olympijských hrách 2018, dala přednost svému rameni, když po kolizi okamžitě odešla do šatny.

Zranění zbrzdilo rychlý start Kanady, který vedla Daoustova spoluhráčka, dynamická 21letá olympijská nováček Sarah Fillier.

SLEDOVAT | Daous odchází se zraněním:

Melody Daoust se zranila při výhře Kanady nad Švýcarskem

Útočník Melodie Daoust opustil zápas během druhé třetiny vítězství Kanady 12-1 nad Švýcarskem, ve svém úvodním zápase na olympijských hrách v Pekingu 2022. 0:42

„Jen vstoupit na ten led, viz [Olympic] prsteny, buďte v budově s nápisem Peking 2022 a v tomto černém dresu je to opravdu skvělé,“ řekl Fillier během druhé přestávky Kenzie Lalonde z CBC Sports.

Fillierová otevřela skóre jen něco málo přes jednu minutu hry, když se odrazila ve vzduchu a do zadní části sítě pro svůj první olympijský gól v kariéře na hrách.

Rodák z Georgetownu, Ont., byl nucen čekat dalších 10 minut, protože úředníci šli na videorecenzi, ale cílem se nakonec stal kanadský ledoborec v Pekingu.

Obránkyně Renata Fastová řekla, že tým byl „pumpován“ pro Fillier poté, co skórovala.

„Mluvit o tom, jak se dostat na olympiádu. Skórovat hned v prvním střídání, odpálit puk ze vzduchu, to je tak zručné,“ řekla.

Fillierová se postarala o to, aby nenechala žádné pochybnosti, když skórovala o druhou minutu později, když překonala blokařku švýcarského brankáře Andreu Braendliho, který zastavil 58 z neuvěřitelných 70 kanadských pokusů na síti.

READ  Arsenal, Man United, Roma, Villarreal v semifinále Evropské ligy | Buffalo Sports

„Zakroužila jsem vepředu a moře se prostě rozestoupilo a já jsem se trefil,“ řekla Fillierová, která završila své tříbodové období primární asistencí u gólu spoluhráčky Natalie Spoonerové.

SLEDOVAT | Plnicí hrnce pár:

Olympijská nováček Sarah Fillierová dvakrát skórovala při vítězství nad Švýcarskem

21letá Sarah Fillier z Georgetownu, Ont., září ve svém olympijském debutu, když vstřelila dva góly a přidala asistenci při vítězství Kanady 12:1 nad Švýcarskem. 1:56

Zatímco Daoust byla zadržena mimo výsledkovou listinu, byla na ledě u všech tří gólů v první třetině, protože řada „FillDaSpoon“ udržovala tempo, které vybudovala na mistrovství světa v srpnu. Spooner zakončil noc se čtyřmi body, včetně dvou gólů a dvou asistencí.

Kanada zvýšila svůj náskok před Švýcarskem dvěma góly během 15 sekund ve středním kádru. Nejprve Rebecca Johnston pohřbila svůj vlastní odskok a zvýšila Kanadu na 4:0, než Laura Stacey vystřelila domů svůj první turnaj zpod brankové čáry poté, co Ashton Bell vyskočil z hrací plochy.

Kanada poté využila přesilovou hru pramenící z trefy Daousta, když Spooner potopila svou druhou část hry. Blayre Turnbull vstřelila první gól svého hattrickového vystoupení brzy poté.

Poté, co Laura Stacey dala na 8:0, měla Kanada více gólů než Švýcarsko střel na síť (sedm).

„Cítil jsem, že nejsme připraveni a musíme se z toho poučit,“ řekl Braendli. „Byla to těžká hra, ale bylo zábavné hrát proti skupině skvělých hráčů.“

Švýcaři to rychle napravili přesilovou hrou, testující kanadskou brankářku Ann-Renee Desbiensovou v posledních sekundách kádru. Ale 27letá síťová hlídka byla na tento úkol připravena, klouzala se přes svůj záhyb a naskládala své vycpávky, aby co nejlépe zachránila hru.

SLEDOVAT | Desbiens okradl švýcarského hráče v posledních sekundách 2. třetiny:

Desbiens skládá bloky pro brzké „záchrany kandidáta na olympiádu“.

Ann-Renée Desbiens naskládala bloky, aby ve svém úvodním zápase na olympijských hrách v Pekingu 2022 neuvěřitelně zachránila výhru Kanady nad Švýcarskem 12:1. 0:23

READ  Adam Ondra nekončí s medailí v olympijském lezení

Švýcarsko se konečně dostalo na palubovku ve třetí třetině poté, co kanadská útočnice Sarah Nurseová byla poslána na trestnou lavici, když útočnice Lara Stalder zasunula puk pod vycpávky Desbiensové a zapadla do sítě.

Kanadský gólman skončil se 13 zákroky.

Turnbullová dvěma góly završila svůj hattrick, Bell a Erin Ambroseová odpověděli Kanaďanům v posledním framu.

Švýcarům se podařilo limitovat kanadského kapitána Marie-Philipa Poulina, který byl zadržen na jedinou asistenci. Ve středu byl třicetiletý Poulin jmenován vlajkonošem Kanady na zahajovacím ceremoniálu po boku rychlobruslaře na krátké dráze Charlese Hamelina.

Kanada se vrací na led v pátek proti Finsku a kolo zakončí nedělními zápasy proti Ruskému olympijskému výboru a pondělí proti USA. Všechny zápasy začínají ve 23:10 ET na CBC.

Češi vyhráli olympijský debut

Michaela Pejzlová skórovala v úniku 13:33 ve třetí třetině a Česká republika završila svůj olympijský debut v hokeji žen výhrou 3:1 nad hostitelskou Čínou.

Tereza Radová se stala první ženou, která skórovala na olympijských hrách, když přesměrovala přihrávku obránkyně Anety Tejralové do slotu a otevřela skóre 10:38 ve hře, v níž Česká republika nikdy nezaostala. Skórovala také Denisa Křížová a Klára Peslarová zastavila v předkole skupiny B 13 střel.

Čína při svém čtvrtém olympijském vystoupení porazila 36:14 a byla první od umístění sedmého z osmi týmů na hrách ve Vancouveru v roce 2010. Mi Le skóroval a brankářka kanadského původu Tiya Chen zastavila 33 střel čínského národního týmu složeného převážně z členek Vanke Rays ženské hokejové ligy se sídlem v Rusku.

Obhájce titulu Spojené státy zahájí turnaj později během dne proti Finsku.