Konžská armáda tvrdí, že zmařila pokus o převrat. Opoziční představitel žijící v exilu ohrožuje prezidenta

Konžská armáda tvrdí, že zmařila pokus o převrat.  Opoziční představitel žijící v exilu ohrožuje prezidenta

Kinshasa, Kongo (AFP) – Kongo Konžská armáda po útocích na prezidentský palác a rezidenci blízkého spojence Demokratické republiky Kongo oznámila, že v neděli brzy ráno zmařila pokus o převrat a zatkla jeho pachatele, včetně řady cizinců. prezident Zabití tří lidí v hlavním městě Kinshase.

Zpočátku místní média označila ozbrojené muže za konžské vojáky, ale poté uvedla, že byli spojeni s dobrovolnými exulanty. opozice Postavou je Christian Malanga, který později zveřejnil na Facebooku video, ve kterém vyhrožuje prezidentu Felixovi Tshisekedimu.

Malanga byl zabit v prezidentském paláci poté, co vzdoroval zatčení stráží, mluvčí konžské armády Brig. Agentuře Associated Press to řekl generál Sylvain Ekeng.

Byl to Tshisekedi Byl znovu zvolen prezidentem V prosinci v chaotickém hlasování uprostřed výzev opozice ke zrušení hlasování kvůli tomu, co říkali, byl nedostatek transparentnosti. Středoafrická země v minulosti zaznamenala podobné trendy sporných voleb.

Ekeng v neděli státní televizi řekl, že pokus Atypické pravidlo „Bylo to potlačeno konžskými obrannými a bezpečnostními silami v zárodku (a) situace je pod kontrolou.“ Mezi pachateli byli tři Američané, včetně syna Malangy, řekl později Ekeng agentuře AP.

To také přišlo uprostřed krize, která otřásla Tshisekediho vládnoucí stranou ohledně voleb do vedení parlamentu, které se měly konat v sobotu, ale byly odloženy.

V neděli se objevily zprávy o střetech mezi muži ve vojenských uniformách a strážemi Vitaleho Kamerheho, federálního zákonodárce a kandidáta na prezidenta Konžského národního shromáždění, v jeho rezidenci v Kinshase, asi 2 kilometry (1,2 míle) od prezidentského paláce a kde byli přítomni nějací lidé. Sídlí zde také velvyslanectví.

Kamerheho stráže ozbrojence zastavily, řekl Michel Motu Muhima, politikův mluvčí na platformě sociálních médií.

Zdálo se, že videozáznam z oblasti ukazuje vojenské nákladní vozy a těžce ozbrojené muže, kteří procházejí opuštěnými ulicemi v sousedství, zatímco armáda uvedla, že situace je pod kontrolou.

READ  U milionů domácností ve Spojeném království se účty za energii zvyšují o 54 %.

Mezitím se Malanga z vlastního vyhnanství objevil na živém videu v prezidentském paláci obklopený několika lidmi ve vojenské uniformě a řekl: „Felixi, jsi venku. Jdeme pro tebe.“

Na svých webových stránkách je skupina opozičního vůdce – Sjednocená konžská strana – popisována jako „prostorová platforma, která sjednocuje konžskou diasporu po celém světě v opozici vůči současné konžské diktatuře“.

Tshisekedi Veřejnost se ohledně nedělních událostí zatím neozval.

V pátek se setkal se zástupci a vůdci vládní koalice Unie Svatého národa ve snaze vyřešit krizi sužující jeho stranu, která dominuje Národnímu shromáždění. Řekl, že „nebude váhat rozpustit Národní shromáždění a poslat všechny do nových voleb, pokud budou tyto špatné praktiky pokračovat“.

Velvyslanectví USA v Kongu vydalo v neděli bezpečnostní výstrahu a vyzvalo k opatrnosti po „zprávách o střelbě“.

___

Asadu hlásil z Abuji v Nigérii. Přispěli spisovatelé Associated Press Ruth Alunga v Gomě, Kongu a Sam Mednick v Tel Avivu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *