Belgie a Česká republika usilují o sankce EU zaměřené na ruské „vměšování“.

Belgie a Česká republika usilují o sankce EU zaměřené na ruské „vměšování“.

Belgie a Česká republika ve středu naléhaly na summit vedoucích představitelů Evropské unie, aby zvážil nové sankce zaměřené na „škodlivé aktivity Moskvy“ v reakci na podezření z ruského vměšování před červnovými volbami v bloku.

Odvolání přišlo poté, co Belgie minulý týden oznámila, že vyšetřuje obvinění – poprvé odhalená českou rozvědkou – že řada zákonodárců EU byla placena za šíření kremelské propagandy prostřednictvím pražského zpravodajského webu.

„Musíme být zcela jasní, že takové pokusy jsou nepřijatelné a že musíme udělat vše pro obranu naší demokracie,“ řekl belgický premiér Alexander De Croo po příjezdu na dvoudenní summit v Bruselu.

Ve společném dopise s českým premiérem Peterem Fialou De Croo uvedl: „Je správný čas na zavedení nového systému EU omezujících opatření zaměřených na boj proti zhoubným ruským aktivitám.“

„Musíme se proti tomu vyzbrojit, jak na národní, tak na evropské úrovni,“ napsali v dopise zaslaném v úterý hlavám států EU, předsedkyni Parlamentu Robertě Mizzolové, předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové a předsedovi Rady Charlesi Michelovi.

„Jednoduše nemůžeme dovolit Rusku, aby prošlo tak očividným útokem na naše demokratické instituce a zásady,“ uvedli.

Obvinění se točí kolem stránky s názvem Hlas Evropy, která je známá tím, že publikuje příběhy opakující ruské zprávy a poskytuje vysílací čas hostům, kteří tak činí.

„Belgická zpravodajská služba potvrzuje toto ruské vměšování,“ napsali De Croo a Viala.

Dodal: „Je jasné, že ruský režim se snaží ovlivnit nadcházející evropské volby a posílit proruský diskurz v novém Evropském parlamentu.“

Obrátili se také na Úřad evropského veřejného žalobce a Evropský úřad pro boj proti podvodům, aby mohly takový zásah stíhat.

Belgická federální prokuratura tato obvinění vyšetřuje s odůvodněním, že země hostí instituce Evropské unie.

READ  Slovenské zdravotnictví na pokraji kolapsu - EURACTIV.com

Evropská komise opakovaně varovala, že Moskva před volbami do EU šíří dezinformace a dezinformace a snaží se oslabit evropskou lidovou podporu Ukrajině v boji proti ruské invazi.

EC/DEL/BP

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *