Putin ve Valdajově projevu řekl, že cílem Ruska je „vybudovat nový svět“.

Putin ve Valdajově projevu řekl, že cílem Ruska je „vybudovat nový svět“.

Ruský prezident Vladimir Putin Řekl Čtvrtek řekl, že posláním Ruska bylo „vybudovat nový svět“, když obvinil západní „vojenskou a finanční pyramidovou hru“ z invaze Moskvy na Ukrajinu.

„Ve skutečnosti stojíme před úkolem vybudovat nový svět,“ řekl Putin v projevu plném stížností na výročním diskuzním klubu Valdai.

Tvrdil, že Západ odmítl snahy Moskvy „v dobré víře“ vybudovat „nový a spravedlivější světový řád“ po sovětském kolapsu – včetně ruského návrhu na vstup do NATO – což podle něj zvýšilo riziko světové války.

„Naše připravenost ke konstruktivní interakci byla některými nesprávně chápána jako kapitulace, jako dohoda, že nový řád vybudují ti, kteří se prohlásili za vítěze studené války,“ řekl Putin.

Dodal: „Během těchto let jsme opakovaně varovali, že tento přístup vede nejen do slepé uličky, ale je plný rostoucí hrozby vojenského konfliktu.“

„Ale nikdo nás neposlouchal, nikdo nás nechtěl slyšet. Arogance našich takzvaných partnerů na Západě byla prostě za hranicí normálu.“

Od loňské invaze na Ukrajinu se Kreml snaží vykreslit válku jako součást většího konfliktu se Spojenými státy a Evropou.

Putin zopakoval, že loni nařídil vojáky na Ukrajinu v reakci na to, co popsal jako „válku, kterou kyjevský režim začal s aktivní a přímou podporou Západu téměř před 10 lety“.

Odmítl, že by Rusko usilovalo o dosažení regionálních zisků na Ukrajině, s tím, že konflikt se točil kolem „principů, na kterých bude založen nový světový řád“.

Řekl: „Trvalého míru bude dosaženo pouze tehdy, když se každý bude cítit bezpečně a pochopí, že jeho názor je respektován a že ve světě je rovnováha, když nikdo nemůže nutit ostatní žít a jednat tak, jak chce hegemon.“

„Musím bohužel říci, že naši protějšky na Západě ztratili smysl pro realitu a překročili všechny možné hranice.“

READ  Tři mrtví po zemětřesení o síle 7,6 stupně na vzdálené Papui-Nové Guineji

Putin při svém projevu ve Valdaji zopakoval tvrzení, že „takzvanou válku na Ukrajině jsme nezačali“.

„Naopak se snažíme věc ukončit,“ dodal.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *