Snímky slunečního dalekohledu odhalují povrch Slunce jako nikdy předtím

NSF/AURA/NSO

Mozaika nových a bezprecedentních slunečních snímků byla zachycena slunečním dalekohledem Inouye během prvního roku provozu.

Poznámka redakce: Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Nové snímky slunečního povrchu pořízené výkonným pozemským slunečním dalekohledem odhalují sluneční skvrny a další útvary v bezprecedentních detailech.

těch osm obrázků, Vydáno 19. květnapořízený s National Science Foundation’s Daniel K. Sluneční dalekohled Inoue4metrový (13,1 stop) dalekohled umístěný na ostrově Maui na Havaji.

Ačkoli Slunce je stále aktivnější Jak se sluneční maximum blíží v červenci 2025 – vrchol 11letého cyklu Slunce – snímky ukazují tišší aspekty slunečního povrchu.

Tmavé, chladné sluneční skvrny jsou rozptýleny ve fotosféře nebo na povrchu Slunce, kde je silné magnetické pole, a mohou mít velikost Země nebo větší. Kupy slunečních skvrn jsou příčinou slunečních erupcí a výronů koronální hmoty – když se plazma a část magnetického pole oddělují od vnější atmosféry Slunce neboli koróny a proudí sluneční soustavou.

Tyto energetické erupce ze Slunce mohou ovlivnit satelitní komunikaci Země.

Oblasti slunečních skvrn zobrazené na snímcích jsou studovány v kontrastu. Jasné, horké plazma proudí nahoru na povrchu Slunce, zatímco tmavší, chladnější plazma proudí ven. V chromosféře, vrstvě atmosféry nad povrchem, prozrazují nitkovité struktury přítomnost magnetických polí.

Na tmavých slunečních skvrnách jsou vidět jemné a detailní struktury, včetně zářících bodů umístěných tam, kde je magnetické pole nejsilnější. Světlá vlákna pocházející z magnetického pole nazývaná penumbrální vlákna, která vedou teplo, obklopují sluneční skvrny.

NSF/AURA/NSO

Ve slunečních skvrnách a kolem nich svítí tečky a vlákna.

Další obrázek ukazuje sluneční skvrnu, která ztratila většinu svého okolí, neboli polostínu, která se zdá se rozpouštět. Vědci se domnívají, že zbývající fragmenty by mohly být konečným bodem ve vývoji slunečních skvrn, než zmizí.

NSF/AURA/NSO

Dalekohled pořídil snímek toho, o čem se vědci domnívají, že ukazuje rozpadající se sluneční skvrnu.

Solární dalekohled Inouye se také podíval na „světelné mosty“, jasné sluneční útvary pokrývající nejtmavší oblast sluneční skvrny. Tyto složité struktury se mohou lišit vzhledem, ale vědci se domnívají, že fotomosty by mohly naznačovat, že se sluneční skvrna brzy rozpadne. Budoucí pozorování by mohla poskytnout více údajů o vzniku a významu optických mostů.

NSF/AURA/NSO

Přes temnou sluneční skvrnu je vidět světelný most.

Snímky pořízené za poslední rok patřily mezi jedny z prvních pozorování pomocí největšího a nejvýkonnějšího pozemského slunečního dalekohledu na světě během fáze uvádění do provozu, uvádí National Science Foundation. Podle agentury je v současné době dalekohled zvednut do plné provozní kapacity.

Vědci doufají, že schopnosti dalekohledu jim umožní odpovědět na klíčové otázky o Slunci, včetně původu slunečních bouří, a také odhalit složitosti jeho magnetického pole.

Dalekohled je navržen tak, aby prováděl nepřetržité měření magnetických polí ve sluneční koroně a poskytoval snímky sluneční atmosféry jako nikdy předtím. Ve srovnání se zobrazovacími schopnostmi jiných observatoří dokáže Inouye zachytit sluneční útvary třikrát menší.

Volaná sluneční data ze slunečního dalekohledu Inouye a také dvě vesmírné mise Solární sonda a Sonda Parkerby mohla pomoci odhalit některá tajemství věčného slunce – to vše a zároveň poskytnout ohromující pohledy na naši vlastní hvězdu v novém světle.

READ  30 exokomet našlo hvězdu obíhající blízkou planetární soustavu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *