Téměř 80 % Čechů nedůvěřuje premiérovi: průzkum – Euractiv

Téměř 80 % Čechů nedůvěřuje premiérovi: průzkum – Euractiv

Českému premiérovi Petru Fialovi podle nového průzkumu agentury CVVM nedůvěřují téměř čtyři pětiny obyvatel.

Pokud jde o nedůvěru, Fialovi nedůvěřuje asi 77 % Čechů, což je nejnižší číslo ze všech vysokých politiků dotazovaných v průzkumu, který sdílela pouze předsedkyně dolní komory parlamentu Markéta Pekařová Adamová (TOP 09). .

Naproti tomu podle výsledků shromážděných v srpnu a září je český prezident Petr Pavel aktuálně nejdůvěryhodnějším politikem v České republice. Výsledky ukazují, že Pavlovi, který nastoupil do úřadu letos v březnu, důvěřuje 55 % Čechů, a je tak jediným českým lídrem s 50% důvěryhodností.

Na druhém místě se s mírou důvěry 42 % skončil lídr opoziční strany Ano a bývalý premiér Andrej Babiš, na třetím s mírou důvěry lídr krajně pravicové Strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. 35 %.

Mnohem horší je ale situace politiků ve vládní koalici.

Ve srovnání s posledním průzkumem provedeným v dubnu až květnu 2023 se důvěra téměř u všech členů vlády Viala (ODS) snížila.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Pirát) získal stejně jako Fiala od široké veřejnosti hodnocení důvěry 19 %.

Tato čísla však mohou být poněkud zavádějící, protože jednou z možných odpovědí v průzkumu bylo, že respondent dotyčného politika nezná, a proto nemůže odpovědět, zda mu věří či ne.

To je další velký problém, kterému současná vláda čelí – průzkum ukazuje, že o většině ministrů lidé nikdy neslyšeli. Například ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) nezná 64 % Čechů.

Další průzkum CVVM se dotazoval na důvěru v ústavní či státní instituce. Podle toho vládě důvěřuje 25 % Čechů, Sněmovně reprezentantů 23 % a Senátu 33 %.

(Ondrej Plivac | Euractiv.cz)

Přečtěte si více s Euractiv

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje s dekódováním voleb do EU

READ  Kdo řekl co na French Open - Den 13

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *