3 Američané jsou mezi 50 zadrženými po neúspěšném puči v Demokratické republice Kongo

3 Američané jsou mezi 50 zadrženými po neúspěšném puči v Demokratické republice Kongo

Tři Američané byli mezi asi 50 útočníky zatčenými v neděli v Demokratické republice Kongo během neúspěšného pokusu o převrat, který zahrnoval útok na prezidentský palác, uvedla armáda.

Agentura Reuters uvedla, že pokus o převrat vedený opozičním vůdcem Christianem Malangou, který žije v exilu, začal kolem čtvrté hodiny ráno, přičemž v hlavním městě Kinshase byla slyšet střelba. Mluvčí konžské armády Brig však řekl, že to bylo „uštípnuto v zárodku“ a Malanga byl zabit v prezidentském paláci. Řekl generál Sylvan Ekeng.

Syn Malangy byl jedním ze tří občanů USA zatčených po útoku, řekl Ekeng agentuře Associated Press.

Ekeng agentuře Reuters řekl, že zatčení v současnosti čelí výslechu specializovanými službami ozbrojených sil země.

Tři Američané byli mezi 50 lidmi zatčenými v neděli během neúspěšného pokusu o převrat v Demokratické republice Kongo. Prostřednictvím agentury Reuters

Sociální média Objeví se videoklipy Jeden z Američanů, běloch s krví kolem úst, sedící na zemi vedle stojících konžských vojáků, Podle New York Times.

„Jsem šokována událostmi z dnešního rána a jsem hluboce znepokojena zprávami, že byli zapojeni američtí občané,“ řekla Lucy Tamlinová, americká velvyslankyně v Kongu. uvedl v příspěvku na sociální síti.

„Ujišťujeme vás, že budeme v maximální míře spolupracovat s orgány Konžské demokratické republiky, když vyšetřují tyto trestné činy a poženou k odpovědnosti všechny občany USA, kteří se podíleli na trestných činech.“

Chaos nastává měsíce poté, co byl prezident Felix Tshisekedi znovu zvolen na druhé funkční období v neorganizovaném hlasování, o kterém kritici tvrdili, že není transparentní.

Prázdná ulice ve čtvrti Gombe v Kinshase 19. května 2024. AFP přes Getty Images
Hlavní představitelé konžské opozice, vůdce Unie pro demokracii a sociální pokrok (UDPS) Felix Tshisekedi (vpravo) a jeho zástupce Vital Kamerhi mávají 27. listopadu 2018 z auta. AFP přes Getty Images

Tshisekedi ještě musí jmenovat vládu poté, co byl před šesti týdny jmenován premiérem. Odložil také sobotní hlasování o vedení parlamentu, které se mělo konat v sobotu.

Útok začal před domem federálního zákonodárce kandidujícího na předsedu Národního shromáždění Konga.

Mluvčí MP uvedl, že stráže poslance Vitala Kamerhiho dokázaly čelit ozbrojencům během přestřelky, při které byli zabiti dva policisté a jeden z útočníků.

READ  Proč USA odmítly plán Polska vyslat na Ukrajinu bojová letadla
Marcel Malanga byl po útoku zatčen. @marcel.malanga/Instagram
Mluvčí MP uvedl, že stráže poslance Vitala Kamerhiho dokázaly čelit ozbrojencům během přestřelky, při které byli zabiti dva policisté a jeden z útočníků. AFP přes Getty Images

Méně než dvě míle od Camerheina domova byl v prezidentském paláci zabit opoziční vůdce Malanga poté, co vzdoroval zatýkání stráží, uvedla národní armáda.

Před jeho zabitím se objevil v živém videoklipu v paláci kolem několika dalších lidí ve vojenské uniformě.

„Felixi, jsi mimo,“ řekl ve videu. „Jdeme pro tebe.“

Chaos nastává měsíce poté, co byl prezident Felix Tshisekedi znovu zvolen na druhé funkční období v neorganizovaném hlasování, o kterém kritici tvrdili, že není transparentní. Prostřednictvím agentury Reuters

Stabilizační mise Organizace spojených národů v Kongu v příspěvku na sociálních sítích uvedla, že její šéf Bintou Keita ostře odsoudil neúspěšný převrat a nabídl konžským představitelům jakoukoli potřebnou podporu.

S poštovními dráty

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *