Kolabující hvězda produkuje jeden z nejepičtějších kosmických výbuchů vůbec

Umělecký dojem z relativistického paprsku, který explodoval paprsky gama z hroutící se hvězdy a emitoval vysokoenergetické fotony.

DESY, Laboratoř vědecké komunikace

Když některé hvězdy zemřou, zhroutí se a přemění se na supernovu a vytvoří jasné záblesky gama paprsků a rentgenových paprsků známých jako Gama záblesky. GRB jsou považovány za největší exploze ve vesmíru a vědci nyní pozorovali exploze blíže než kdykoli předtím, což vedlo k překvapení, které zpochybňuje naše chápání supermasivních explozí, které mohou také generovat černé díry.

Družice NASA Fermi a Swift detekovaly záblesk gama záření ve směru souhvězdí Eridanus 29. srpna 2019. Klasifikovány jako GRB 190829A, téměř okamžitě se observatoře po celém světě automaticky posunuly, aby shromáždily více údajů o kosmické události.

Ukázalo se, že je asi miliarda světelných let daleko – pohodlná vzdálenost pro sledování velmi násilné show, ale je to asi 20krát blíže k Zemi než typický GRB.

Řekl Andrew Taylor z německého výzkumného centra Deutsches Elektronen-Synchrotron Povolení.

GRB přicházejí ve dvou fázích: počáteční chaotická tlaková vlna, která obvykle trvá méně než minutu, následovaná pomalým, znatelným slábnutím po celé dny. Taylor uvádí, že druhou fázi GRB 190829A lze pozorovat „po mnoho dní a pro bezprecedentní energie gama záření“.

Je možné, že důvodem rekordního energetického záření pozorovaného vědci je relativní blízkost GRB.

Současné chápání GRB předpokládá, že rentgenové a gama paprsky pozorované z těchto výbuchů jsou vytvářeny samostatnými mechanismy zahrnujícími různé typy srážejících se částic (uvažujte o urychlovači částic na Zemi). Data z bezprecedentního GRB však naznačují, že rentgenové a gama složky jsou ve skutečnosti výsledkem stejného mechanismu.

„Je to trochu nečekané,“ říká Dmitrij Khangulyan z Rikkyu University v Tokiu.

Khangulyan a Taylor jsou mezi řadou spoluautorů na článku o objevu Publikováno ve čtvrtek ve Vědě. Výsledkem rekordního pozorování je nakonec to, že o GRB je třeba se dozvědět více a porozumět jim.

„S výhledem do budoucna vypadají vyhlídky na detekci záblesků gama paprsků pomocí nástrojů nové generace, jako je čerenkovské teleskopické pole, které se aktuálně staví v chilských Andách a na kanárském ostrově La Palma,“ řekl Stefan Wagner. , mluvčí stereoskopického systému s vysokou energií, specializované observatoře v Namibii, která byla použita ke studiu GRB 190829.

A samozřejmě, doufejme, budoucí objevy GRB budou i nadále několik milionů, ne-li miliardy světelných let od Země.

Následovat CNET. Vesmírný kalendář 2021 Držet krok s nejnovějšími letošními kosmickými novinkami. Můžete jej dokonce přidat do svého Kalendáře Google.

READ  Obrovský asteroid 2021 EQ3 bezpečně prošel kolem Země

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *