Strana Alternativa pro Německo prohrála druhé kolo v prvním hlasování od příběhu o masové deportaci – DW – 28.1.2024

Strana Alternativa pro Německo prohrála druhé kolo v prvním hlasování od příběhu o masové deportaci – DW – 28.1.2024

Christian Hergott z konzervativní strany Křesťanskodemokratická unie porazil krajní pravici Alternativa pro Německo (AFD) Kandidát Uwe Thrum je ve druhém kole krajských voleb na východě země Němec Stav Durynsko Neděle.

Političtí pozorovatelé považovali hlasování za měřítko popularity AfD v době, kdy ničivé titulky mohly oslabit její alarmující dynamiku na národní úrovni.

Hlasování bylo první od doby, kdy Correctiv, organizace investigativní žurnalistiky, zveřejnila zprávu Zpráva shrnující listopadovou schůzku, které se zúčastnili politici AfD a pravicoví extremisté – Včetně rakouského neonacisty Martina Sellnera Pohyb identity – Projednat plány na masové deportace cizinců a neasimilovaných německých občanů, pokud by se dostali k moci.

Příběh vyvolal pobouření a mnohé přivedl Pochody po celé zemi Více než milion lidí vyšel demonstrovat proti pravicovému extremismu a za demokracii.

Více než milion lidí vyšlo v Německu do ulic na protest proti pravicovému extremismuFoto: Jonas Falsberg/DPA/Alliance Image

Kandidát AfD Thrum bezpečně vedl závod před zveřejněním zprávy Correctiv – před dvěma týdny ovládl všeobecné volby se 45,7 % hlasů v porovnání s Hergottovými 33,3 % – ale v neděli získal pouze 47,6 % hlasů oproti Hergottovým 52,4 % .

Hergott (39), vůdce CDU v Durynsku, je členem zemského parlamentu od roku 2014 a 9. února se ujme funkce okresního ředitele.

Kandidát CDU Christian Hergott před dvěma týdny získal 33,3 % hlasů a v neděli 52,4 %. Foto: Bodo Chakau/DPA/Image Alliance

Volební úředníci říkají, že v neděli hlasovalo asi 69 % z 66 000 registrovaných voličů Sali Orla.

Další regionální volby a volby do EU jsou naplánovány letos v létě v Durynsku, kde se v září budou konat také zemské volby.

AfD se těší silné podpoře v Durynsku – kde její sledovanost v současnosti dosahuje více než 30 % – stejně jako v mnoha dalších východních státech. Narůstá také celostátně, přibližně o 20 %.

Strana AfD v Durynsku a její otevřený vůdce, uvedla německá domácí zpravodajská služba Bjorn Hauck Jsou to „pravicoví extremisté“, kteří představují hrozbu pro demokracii. Oba byli léta pod dohledem.

js/lo (AFP, dpa)

Když už jste tady: Redaktoři DW každé úterý shromažďují, co se děje v německé politice a společnosti. Zde se můžete přihlásit k odběru týdenního e-mailového zpravodaje v Berlíně.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *