Lze se alternativnímu Omicronu vyhnout? Může zastavit úspěchy v oblasti očkování po celém světě | Miro Shell

Jsem epidemiolog pracující v oblasti globálního zdraví a v oboru vakcín se pohybuji téměř 15 let. Zatímco vědecké úspěchy vývoje vakcíny proti Sars-CoV-2 byly smyšlené, nerovnost v pandemii a přístup k vakcínám mě nechal beznadějný.

Vzhledem k tomu, že Austrálie dosáhla téměř 90% pokrytí dvěma dávkami vakcíny Covid-19, je to příběh úspěchu, který stojí za to oslavit. Vakcína Covid-19 se již ukázala jako vysoce účinná při inhibici rozšířeného komunitního přenosu na místech, jako je Nový Jížní Wales, kde rychlé šíření s vysokou úrovní pokrytí první dávkou v kombinaci s dalšími opatřeními v oblasti veřejného zdraví pomohlo ohnout křivku.

Ale naprostá většina zemí s nízkými a středními příjmy očkovala jen malé procento své populace. že Analytics Ukazuje, že zatímco 66 % lidí v zemích s vysokými příjmy je plně očkováno, v zemích s nízkými příjmy je plně chráněno pouze 2,5 % populace.

Na mnoha místech ještě nejsou očkováni ani zdravotníci, což velmi oslabuje obranu v předních liniích zemí. Vzhledem k tomu, že více než 3,5 miliardy lidí na světě čeká na svou první dávku vakcíny, mnoho zemí s vysokými příjmy nyní nabízí posilovací nebo třetí dávky celé populaci spolu s dětským očkováním.

Překážky při očkování lidí v zemích s nízkými příjmy jsou z velké části způsobeny problémy se zásobováním, kde je k dispozici pouze několik dávek. Zatímco existují další přetrvávající problémy, jako je skladování při teplotách chladného řetězce, distribuční logistika, váhavost s vakcínami a nedostatek zdravotníků, kteří by vakcíny podávali na některých místech, největší překážka se týká nedostatku dávek.

Svět slyší o vzniku znepokojivého nového druhu, Omikronu. Zatímco to bylo poprvé objeveno v Gauteng, Jižní Afrika, varianta nemusí nutně začít tam. I když je ještě brzy, Technická poradní skupina WHO pro vývoj SARS-CoV-2 Alarmy byly spuštěny z několika důvodů. Časné epidemiologické údaje z případů v Gautengu – jedné z nejhustěji obydlených oblastí Jižní Afriky, kde se kmen zřejmě šíří rychleji než v jiných částech země – naznačují, že Omicron má novou sadu mnoha mutací, včetně ‚ gen ‚S“, který produkuje spike protein, a jasnou schopnost obejít delta variantu.

Věda nám říká, že jsme se mohli vyhnout vzniku tohoto nového druhu zájmu. Virové mutace jsou součástí přirozeného výběru a jsou běžné. Když virus vstoupí do buňky, může vytvořit své kopie, které explodují a infikují další buňky a poté se přenesou na další osobu.

Někdy během tohoto transkripčního procesu u neimunních lidí může dojít k „chybě“ nebo mutaci a někdy mohou tyto mutace představovat konkurenční výhodu pro viry při šíření z jedné neimunní osoby na druhou.

Pokud je však člověk již imunizován (například očkováním), virus se mezi lidmi nerozšíří a zabrání vzniku nových variant.

Objevení se každé nové znepokojivé varianty by mohlo mít důsledky pro naše opatření v oblasti reakce veřejného zdraví, jak testujeme kmen a zda budou stávající vakcíny fungovat. Vznik nových variant unikajících ze stávajících vakcín by mohl dramaticky zvrátit celosvětové úspěchy v očkování proti Covid-19.

I když je příliš brzy na to říci, zda něco z toho platí pro Omicron, nebo zda existují nějaké „skutečné“ rozdíly v charakteristikách, pokud jde o jeho přenos, schopnost způsobit vážné onemocnění a zda nahradí delta variantu SARS-CoV -2, je to včasná připomínka, že musíme očkovat více světové populace proti Covid-19.

Očkování je jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout vzniku nových variant.

Již několik měsíců odborníci v této oblasti volají po větší spravedlnosti ve vakcínách po celém světě, aby se zajistilo, že země s nízkými příjmy budou mít lepší přístup k vakcínám zvýšením nabídky prostřednictvím Covax, postoupením duševního vlastnictví, které obsahuje předpis o tom, jak se vakcíny vyrábějí, a Větší výrobní kapacita v zemích s nízkými a středními příjmy.

Očkování světové populace, zejména těch, kteří žijí v chudobě a trpí nejhoršími dopady Covid-19, stejným tempem jako obyvatelé bohatých zemí, je důležité z několika důvodů.

Za prvé, je to spravedlivější a etičtější obchod; Za druhé, ekonomické odhady Organizace spojených národů odhadují, že země s nízkými a středními příjmy Do roku 2025 utrpí ztráty ve výši 12 bilionů dolarů; A za třetí, vědecký argument pro očkování světa je silný.

Jak se připravujeme na vstup do třetího roku epidemie, existuje také významný dopad na další zdravotní programy po celém světě, zejména v zemích s nízkými a středními příjmy, s ohledem na spalničky, tuberkulózu, HIV a mnoho dalších běžných zdravotnických služeb. , což by mohlo mít další dopad. Závažné pro lidi žijící v chudobě.

Vzhledem k tomu, že se země pouštějí do programů přeočkování, očkování mladistvých a dětí, potřebujeme rychlejší politická řešení, která zvýší dodávky vakcín v zemích s nízkými a středními příjmy.

Současné metody nejsou optimální.

READ  Židovská populace na světě je 15,2 milionu - údaje Židovské agentury

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.