Stoupenci nigerijského převratu vyzývají francouzského velvyslance a vojáky, aby opustili zemi | Protestní zprávy

Stoupenci nigerijského převratu vyzývají francouzského velvyslance a vojáky, aby opustili zemi |  Protestní zprávy

Demonstranti se shromáždili před francouzskou vojenskou základnou a požadovali, aby velvyslanec a asi 1500 vojáků odešli.

Před francouzskou vojenskou základnou v Niamey, hlavním městě Nigeru, se konaly obrovské demonstrace, protože na francouzského velvyslance a jeho vojáky sílil tlak, aby opustili zemi.

Nigerská vojenská vláda, která se chopila moci 26. července, obvinila francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že ve svých komentářích o převratu používá rozdělující rétoriku a snaží se upevnit neokoloniální vztah Francie s její bývalou kolonií.

Francouzský velvyslanec Sylvain Etty zůstal v Nigeru navzdory 48hodinové lhůtě na opuštění země před více než týdnem, rozhodnutí Macron řekl, že „tleská“.

Ahmed Idriss z Al-Džazíry z Niamey řekl, že demonstranti – vyjadřující frustraci z pokračující francouzské přítomnosti v zemi – začínají brát věci do vlastních rukou.

Podle bezpečnostního personálu měl protest začít kolem 15:00 (14:00 GMT), ale tisíce demonstrantů se shromáždily již v 10:00 (09:00 GMT), což překvapilo policii a bezpečnostní složky.

Idris řekl, že protesty, které se konaly v posledních několika dnech, byly „relativně klidné a spořádané“. Ale dříve v sobotu byli demonstranti viděni, jak „prolamují bariéry vytvořené bezpečnostními silami, policií a armádou“ a přibližují se k armádní základně, zatímco „někteří se snaží dosáhnout silou“.

Od té doby armáda posílila oblast kolem francouzské základny, kde sídlí asi 1500 francouzských vojáků, a varovala před násilným vstupem a následnými následky.

„Mluvím každý den s prezidentem Bazoumem“: Macron

Vojenský režim v Nigeru obvinil Paříž z „nehanebného vměšování“ podporou svrženého prezidenta země Mohameda Bazouma.

Mluvčí armády plukovník Amadou Abderrahmane v prohlášení odvysílaném národní televizí uvedl, že Macronova prohlášení na podporu Bazouma „představují další nehorázné zasahování do vnitřních záležitostí Nigeru“.

Macron v pátek řekl, že s Bazoumem mluvil denně poté, co byl při puči sesazen z moci.

READ  Itálie rozšířila mandát pro vakcínu proti COVID na všechny starší 50 let

„Každý den mluvím s prezidentem Bazoumem. Podporujeme ho. Neuznáváme ty, kdo provedli převrat. „Rozhodnutí, která přijmeme, ať už budou jakákoli, budou založena na korespondenci s Bazoum,“ řekl Macron.

Země Sahel je rovněž zapletena do konfrontace se Západoafrickým blokem (ECOWAS), který pohrozil vojenskou intervencí, pokud diplomatický tlak na obnovení Bazouma na jeho post selže.

„Vyzývám všechny země v regionu, aby přijaly odpovědnou politiku,“ řekl v pondělí Macron.

Řekl, že Francie podporuje [ECOWAS’s] diplomatické jednání, a když se tak rozhodnete, [its] Řekl, že vojenskou akci popsal jako „partnerský přístup“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *