Bývalý český premiér Andrej Babiš čelí obvinění z podvodu

PRAHA (AP) — Bývalý český premiér Andrej Babiš stanul v pondělí před soudem v kauze podvodu ve výši 2 milionů dolarů v souvislosti s dotacemi Evropské unie.

Případ se týkal farmy známé jako Starkovo hnízdo, která získala dotace z EU poté, co bylo vlastnictví převedeno z Agrofertu, firmy vlastněné Babišem se zhruba 250 firmami, na členy Babišovy rodiny. Později farmu získal zpět do vlastnictví Agrofert.

Dotace jsou pro střední a malé podnikatele a Agrofert na ně nemá nárok.

Agrofert později grant vrátil.

V kauze z roku 2007 museli zákonodárci v průběhu let třikrát odstranit Babišovy ochrany.

Pražské státní zastupitelství v březnu případ dokončilo a přistoupilo k Babišově obžalobě. Bylo to několikrát doporučeno policejními inspektory.

Babiš, populistický miliardář, jakékoli pochybení popřel a opakovaně prohlásil, že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná.

V pondělí stanul u Městského soudu v Praze. Na jednání s ním stála jeho bývalá partnerka Jana Nagyová, která žádost o grant podepsala.

„Necítím se vinen,“ řekl Babiš ve svém úvodním prohlášení. „Jsem nevinný. Stojím tady, protože jsem v politice. Kdybych v politice nebyl, nikdo by o čapím hnízdě neslyšel.

Babišovo centristické hnutí ANO vstoupilo do české politiky v roce 2013, v parlamentních volbách obsadilo druhé místo s protikorupčním poselstvím stát se mladším partnerem ve vládě, kde byl Babiš ministrem financí. O čtyři roky později vyhrál volby a stal se hlavním ministrem.

Čtvrt milionu lidí vyšlo do ulic – největší demonstrace od protikomunistické sametové revoluce v roce 1989 – aby v roce 2019 požadovali, aby Babiš dvakrát odstoupil kvůli jeho skandálům, včetně střetu zájmů kvůli dotacím z EU týkajícím se jeho bývalého podnikání. Říše.

Přestože Babišovi a Nagyové hrozí až 10 let vězení, obžaloba žádala podmíněné tresty a peněžité tresty. Kdy padne verdikt, nebylo bezprostředně známo.

READ  Hospitalizovaný český prezident byl na videu ukázán jako jeho kancelářští kritici

Babišovo hnutí prohrálo parlamentní volby konané v říjnu. Koalice pěti stran vytvořila novou vládu a ANO skončilo jako opozice.

V současné době zvažuje kandidaturu na prezidenta země.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.