Česká ekonomika přestane fungovat bez Ukrajinců

Ukrajinci jsou největší národnostní menšinou v České republice a bez nich by česká ekonomika fungovala jen velmi těžko, uvedl velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevgen Perebinis.

Mluvil na fóru „Ukrajina 30. Lidský kapitál“ na všech ukrajinských fórech v Kyjevě v úterý 20. července, uvádí ukrajinský formát.

„Bez ukrajinských pracovníků by Česká republika nebyla schopna přežít a ekonomika by jednoduše stagnovala,“ uvedl Perabinis a dodal, že mu o tom opakovaně řekli vládní a korporátní vedení.

Pracovní migrace českých občanů do zahraničí způsobila nedostatek pracovních sil v různých částech světa, což přimělo vládu České republiky k novelizaci zákona a usnadnění postupů pro cizince, kteří hledají pracovní povolení. Byly vyvinuty speciální programy, jejichž cílem je přilákat migrující pracovníky z Ukrajiny a dalších zemí.

Velvyslanec zmínil projekty jako „Režim Ukrajina“ nebo „Projekt Ukrajina“, které jsou prioritou při získávání zdravotnických pracovníků, IT odborníků a vědců pracujících v České republice. V posledních letech se alokace ukrajinských pracovníků v rámci těchto programů zvýšila z 10 000 na 20 000 a nyní na 40 000 lidí ročně.

Diplomat upozornil na takový aspekt, jako je zajištění práv občanů, kteří odešli do zahraničí. Má právní rámec pro různé země, zejména pro Českou republiku, zejména pro dohody o sociálním zabezpečení. Perabinis však uvedl, že výhody těchto dohod mohou využívat pouze legálně pracující občané. Takto jedná většina Ukrajinců v České republice. Proto jsou z velké části plně pokryty sociálním zabezpečením a jsou chráněny všemi zárukami českého práva a dvoustranných dokumentů.

Existuje však mnoho lidí, kteří pracují částečně legálně nebo nelegálně, což usnadňuje zvláštní byrokracie při rozhodování českých imigračních úředníků a výskyt mnoha „zprostředkovatelů“, většinou Ukrajinců zapojených do nelegálního zaměstnávání, uvedl Perebinis. V takových případech nejsou pracovníci řádně pojištěni, nemají odpovídající pracovní podmínky a existuje mnoho problémů. „Musíme bojovat s těmito nelegálními společnostmi.“ […] Protože využívají naše občany, „řekl velvyslanec. Doufá, že donucovací orgány s tím budou řádně bojovat.“

READ  Brrrr! Český volný způsob překonal rekord v nejdelším plavání pod sněhem

Česká republika je domovem největšího počtu ukrajinských přistěhovalců v zahraničí. Podle posledního sčítání lidu je více než 53 000 lidí občany České republiky, ale identifikují se jako Ukrajinci, což je pouze půl procenta populace republiky. Současně podle migračních služeb v zemi žije asi 180 000 Ukrajinců, což je téměř největší národnostní menšina. Většina z nich jsou migrující pracovníci a přilákat je do České republiky je primárně placené, protože pravidelně vydělávají více než 1 000 eur a více měsíčně. Velvyslanec uvedl, že peníze nejsou jediným, ale důležitým faktorem. Dodal, že většina občanů Ukrajiny, kteří přicházejí za prací do České republiky, se bohužel nevrátí domů.

Perabinis zdůraznil, že je důležité vypracovat systematický plán návratu občanů ze zahraničí, který by měl být komplexní – je třeba poskytnout jasný signál, že Ukrajina potřebuje své občany, kteří odešli.

Ann

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *