Nová studie otřásá environmentálními teoriemi

Nová studie otřásá environmentálními teoriemi

Nanuqsaurus, stojící v pozadí, a Pachyrhinosaurus, lebka v popředí, patří mezi druhy dinosaurů zahrnuté v nové studii vedené vědci z University of Alaska Fairbanks a University of Reading, která zpochybňuje Bergmanovo pravidlo. Kredit: James Havens

Když do mixu přidáte dinosaury, občas zjistíte, že norma to prostě není.

Nová studie vědců z University of Alaska Fairbanks a University of Reading zpochybňuje Bergmannovo pravidlo, vědecký princip z 19. století, který tvrdí, že zvířata žijící ve vysokých zeměpisných šířkách a chladném podnebí bývají větší než jejich příbuzní žijící v teplejším podnebí. .

Fosilní záznamy ukazují opak.

„Naše studie ukazuje, že vývoj různých velikostí těla u dinosaurů a savců nelze redukovat na pouhou funkci zeměpisné šířky nebo teploty,“ řekla Lauren Wilsonová, postgraduální studentka UAF a hlavní autorka článku publikovaného v časopise. Příroda komunikace. „Zjistili jsme, že Bergmannovo pravidlo platí pouze pro podmnožinu endotermních zvířat (těch, kteří si udržují stabilní tělesnou teplotu), a to pouze tehdy, když se bere v úvahu teplota, ignorujíce všechny ostatní klimatické proměnné. To naznačuje, že „pravidlo“ Bergman je skutečně výjimkou spíše než pravidlo.“

Zkouška Bergmannova pravidla u dinosaurů a moderních druhů

Studie začala jednoduchou otázkou, o které Wilson diskutovala se svým vysokoškolským poradcem: Platí Bergmannovo pravidlo pro dinosaury?

Po vyhodnocení stovek datových bodů z fosilního záznamu se odpověď zdála jako pevné „ne“.

Soubor dat zahrnoval nejsevernější dinosaury známé vědcům, ty nalezené v aljašském souvrství Prince Creek. Zažili mrazivé teploty a sněžení. Navzdory tomu výzkumníci nezjistili žádné významné zvýšení velikosti těla u žádného z arktických dinosaurů.

Dále se výzkumníci pokusili provést stejné hodnocení s moderními savci a ptáky, kteří jsou potomky prehistorických savců a dinosaurů. Výsledky byly do značné míry stejné: zeměpisná šířka nepředpovídala velikost těla u moderních ptáků a savců Klasifikovat. Mezi velikostí těla moderních ptáků a teplotou existoval malý vztah, ale to nebyl případ prehistorických ptáků.

READ  NASA se připravuje na misi Lucy, která bude studovat Jupiterovy trojské roje asteroidů

Vědci tvrdí, že studie je dobrým příkladem toho, jak vědci mohou využít fosilní záznamy k testování současných vědeckých pravidel a hypotéz.

„Fosilní záznam poskytuje okno do zcela odlišných ekosystémů a klimatických podmínek, což nám umožňuje vyhodnotit použitelnost těchto ekologických pravidel zcela novým způsobem,“ řekl Jacob Gardner, postdoktorandský výzkumník na University of Reading a druhý hlavní autor knihy kniha. papír.

Vědecká pravidla by měla platit pro fosilní organismy stejným způsobem, jakým platí pro moderní organismy, řekl Pat Druckenmiller, ředitel Muzea severu Aljašské univerzity a jeden ze spoluautorů článku.

„Nemůžete pochopit moderní ekosystémy, pokud ignorujete jejich evoluční kořeny,“ řekl. „Musíte se podívat zpět, abyste pochopili, jak se věci staly tak, jak jsou dnes.“

Odkaz: „Globální gradienty zeměpisné šířky a vývoj velikosti těla u dinosaurů a savců“ od Lauren N. Wilson a Jacob D. Gardner a John B. Wilson, Alex Farnsworth, Zachary R. Perry a Patrick S. a Chris L. Organ, 5. dubna 2024, Příroda komunikace.
doi: 10.1038/s41467-024-46843-2

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *