Nová varianta ‚Omicron‘ vyvolává obavy, ale vakcíny mohou stále fungovat

Vědečtí experti ze Světové zdravotnické organizace v pátek varovali, že nový typ koronaviru objevený v Jižní Africe byl „alternativa k úzkostiNejnebezpečnější kategorie, kterou agentura pro takové sledování používá.

Jmenování oznámené po mimořádné schůzce zdravotnického orgánu je vyhrazeno pro nebezpečné varianty, které se mohou rychle šířit, způsobit závažná onemocnění nebo snížit účinnost vakcín nebo léčby. Poslední variantou koronaviru, která získala toto označení, byla Delta, která se objevila letos v létě a nyní představuje téměř všechny případy Covid ve Spojených státech.

Světová zdravotnická organizace uvedla, že nová verze, nazvaná Omicron, nese řadu genetických mutací, které mohou umožnit její rychlé rozšíření, možná dokonce i mezi vakcinátory.

Nezávislí vědci se shodli, že Omicron vyžaduje naléhavou pozornost, ale také poznamenali, že k určení rozsahu hrozby bude zapotřebí více výzkumu. Ačkoli některé znepokojivé varianty, jako je delta, uspokojily počáteční obavy, jiné měly omezený dopad.

„Epidemiologové se snaží říct: ‚Klid, tygře‘,“ řekl William Hanage, epidemiolog z Harvard TH Chan School of Public Health. To by mohlo být špatné. Ale nevíme dost, abychom tu laťku posunuli dopředu.“

Dr. Hanage a další výzkumníci uvedli, že vakcíny budou pravděpodobně chránit před Omicronem, ale je zapotřebí více studií, aby se zjistilo, jak účinná mohou být injekce.

Jak se koronavirus replikuje uvnitř lidí, neustále se objevují nové mutace. Většina z nich neposkytuje viru žádnou novou funkci. Když se objeví znepokojivé mutace, WHO používá řecká písmena k název proměnné. „Znepokojivá alternativa“, Alpha, se objevila v Británii na konci roku 2020 a brzy následovala beta verze v Jižní Africe.

Omicron debutoval v Botswaně, kde vědci z Botswanské Harvardské HIV referenční laboratoře v Gaborone sekvenovali geny koronaviru z pozitivních testovacích vzorků. Našli některé vzorky sdílející asi 50 mutací, které se předtím v takové skupině nenašly. Podle mezinárodní databáze variant bylo zatím v Botswaně na Omicron pozitivně testováno šest lidí.

Přibližně ve stejnou dobu našli vědci v Jižní Africe Omicron ve shluku případů v provincii Gauteng. K pátku zařadili do proměnné databáze 58 vzorků Omicronu. Ale v Tisková konference Ve čtvrtek Tulio de Oliveira, ředitel jihoafrického Centra pro epidemiologickou odezvu a inovace, uvedl, že v příštích několika dnech budou zveřejněny „přibližně dvě nebo tři sta“ genetických sekvencí případů omikronů.

READ  Whodunnit ovládá malý italský ostrov po desítkách loupeží | Itálie

Světová zdravotnická organizace vyzvala ke zvýšenému sledování varianty a laboratorním experimentům, aby bylo možné lépe porozumět její biologii.

„Tato alternativa nás překvapila,“ řekl Dr. de Oliveira na tiskové konferenci. „Ale plný význam zůstává nejistý.“

Dr. de Oliveira a jeho kolegové požádali Světovou zdravotnickou organizaci, aby v pátek svolala mimořádné jednání o alternativě ze dvou důvodů: mutace v Omikronu a to, co se zdá být znepokojivým rozšířením v Jižní Africe.

Vědci našli více než 30 mutací na proteinu zvaném špice na povrchu koronaviru. Špičkový protein je hlavním cílem protilátek produkovaných imunitním systémem k boji proti infekci COVID-19. Několik mutací vyvolalo obavy, že zvýšený Omicron může být schopen uniknout protilátkám produkovaným buď předchozí infekcí, nebo vakcínou.

Dr. de Oliveira a kolegové identifikovali rychlý způsob, jak měřit, jak rychle se Omicron šíří v Jižní Africe. Přestože je sekvenování celého genomu viru pomalé, vědci přišli na to, jak identifikovat Omicron pomocí standardního testu výtěru z nosu známého jako PCR.

Testy jsou rychlé, protože hledají pouze dva z 29 genů koronaviru – ten špičatý a další zvaný nukleokapsid. Díky novým mutacím nebyl Omicron pozitivně testován na gen spike. Vědci tedy mohou jednoduše hledat vzorky, které byly pozitivně testovány na nukleokapsidu, ale negativní na elevaci.

Ukázalo se, že v celé Jižní Africe přibývají negativní negativní vzorky, což naznačuje, že Omicron má konkurenční výhodu oproti Deltě, která byla až dosud dominantní alternativou v zemi.

„Vyvolává to naše obavy, že tato alternativa již může být v zemi široce cirkulována,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci Richard Lisels, specialista na infekční choroby z University of KwaZulu-Natal v Durbanu v Jižní Africe.

Dr. de Oliveira varoval, že Jižní Afrika, kde méně než čtvrtina populace byla plně očkována a mohl by zaznamenat nárůst hospitalizací, pokud stát nezabrání Omicronu v další reprodukci v ohniscích. „Opravdu se rádi v některých z těchto předpovědí mýlíme,“ řekl.

READ  Rychlostní limit v Paříži: město brzdí pravidlem 30 km / h

Mezi tyto země patřily země v Evropě, stejně jako Spojené státy a Kanada Zakázat lety Pochází z Jižní Afriky a mnoha dalších afrických zemí. Ale Omicron již byl spatřen v Hongkongu a Belgii a možná i v dalších zemích mimo Afriku.

Charakteristické mutace v Omicronu zvyšují možnost, že by se mohl nejprve vyvinout v těle někoho s HIV, jehož imunitní systém mohl být příliš slabý na to, aby s ním mohl rychle bojovat, řekla Theodora Hatziwano, viroložka z Rockefellerovy univerzity v New Yorku. „Vaše odpovědi nejsou dobré,“ řekl doktor Hatziwano.

Namísto odstranění viru během několika dní může virus v této osobě přetrvávat několik měsíců a trávit čas získáváním schopnosti vyhnout se protilátkám. „Tento virus viděl mnoho protilátek,“ řekl Dr. Hatziwano.

Dr. Hatziwano a její kolegové dokázali ve své laboratoři produkovat mutantní proteiny, díky kterým jsou viry vysoce odolné vůči protilátkám Covid-19. Řekla, že Omicron má několik mutací ve stejných oblastech spike proteinu identifikovaných v jejich vlastním výzkumu. „To rušení je naprosto úžasné,“ řekla.

Toto rušení vyvolalo u doktora Hatziioannoua obavy, že Omicron bude schopen uniknout některým protilátkám, které lidé získali buď z vakcín, nebo z infekcí Covid-19. Spekulovala, že některá léčba monoklonálními protilátkami nebude fungovat ani proti Omicronu, protože ostnatý protein ve variantě je před ním chráněn.

Očekává se však, že vakcíny budou poskytovat určitou ochranu proti Omicron, protože stimulují nejen protilátky, ale i imunitní buňky, které mohou napadnout infikované buňky, řekl Dr. Hatziwano. Mutace v spike proteinu nezhoršují odpověď imunitních buněk.

A booster shots by mohl rozšířit škálu protilátek, které lidé vytvářejí, a umožnit jim bojovat s novými variantami, jako je Omicron. „Uvidíme, protože ty studie stále probíhají až nyní,“ řekla.

V současné době neexistuje žádný důkaz, že Omicron způsobuje závažnější onemocnění než předchozí varianty. Zatím také není jasné, jak rychle se může Omicron šířit z člověka na člověka.

Některé z dřívějších variant, jako beta a mu, si vyvinuly silnou schopnost vyhýbat se imunitní obraně. Ale nikdy se nestali vážnou hrozbou pro svět, protože se ukázali jako špatné v přenosu.

READ  Daphne Caruana Galizia, podezřelá z vraždy Daphne Caruana, přiznává vinu

Některé mutace v Omicronu naznačují, že může skutečně dobře přenášet. Tři mutace mění oblast spike proteinu nazývaného furinové štěpné místo, o kterém je již známo, že pomáhá spike proteinu se účinněji vázat na buňky.

Ale doktor Hanage řekl, že ještě nebyl přesvědčen jihoafrickými údaji, že Omicron je celostátní. „Myslím, že je příliš brzy na to, abychom rozhodovali,“ řekl.

Zjistil, že je těžké pochopit, jak se tato proměnná může tak rychle šířit po Jižní Africe, i když celková míra nových denních infekcí v zemi zůstává velmi nízká. Spekuloval, že rané testy mohly být ztíženy některými technickými nedostatky, které by mohly být odhaleny v příštích dnech. „Mám pocit, že část skládačky chybí,“ řekl.

Může se ukázat, že zjevné rozšíření Omicronu byla ve skutečnosti jen náhoda, jak je vidět u některých dřívějších variant. Pokud se nová varianta prožene vlnou stavů, vypadá velmi nakažlivě, když tomu tak není.

Doktor Hanage však považoval zákaz cestování za moudré opatření, které by vládám mohlo poskytnout trochu času na vypracování plánů na jednání s Omicronem, pokud splní nejhorší očekávání. Zdravotničtí lídři by mohli zpoždění využít k navržení silnějších opatření, která by zabránila přenosu nebo například posílení vakcín. „Ale jen to udělat a pak si myslet, že by to stačilo, není dlouhodobý plán,“ řekl.

I když se Omicron ukáže jako přenosnější než jiné varianty, doktor Hanage řekl, že vakcíny pravděpodobně zůstanou životně důležitými zbraněmi proti němu, protože zpomalí jeho šíření a zvýší pravděpodobnost, že lidé, kteří onemocní, dostanou místo toho jen mírnější infekci Covid-19. Nutnost jít do nemocnice.

„Omicron určitě stačí na to, abychom to brali vážně, ale není to katastrofální,“ řekl Dr. Hanage. „Není to kouzelný virus. Magické viry nejsou nic.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.