Stoltenberg vypráví Bidenovi o „pokroku“ Ukrajiny na bojišti – DW – 14.06.2023

Stoltenberg vypráví Bidenovi o „pokroku“ Ukrajiny na bojišti – DW – 14.06.2023

NATO Generální tajemník Jens Stoltenberg byl v úterý ve Spojených státech na jednání s americkým prezidentem Joe Biden a ministr zahraničí Anthony Blinken.

Stoltenberg řekl Bidenovi na setkání v Oválné pracovně, že „podpora, kterou společně poskytujeme Ukrajině, nyní přináší změnu na bojišti“ uprostřed protiofenzívy Kyjeva.

NATO zavedeno Ukrajinské síly se zbraněmi a zbraněmi během několika posledních měsíců, aby jí pomohl zmocnit se území, které Rusko okupovalo od zahájení totální invaze u svého souseda v únoru loňského roku.

Odstupující šéf NATO dnes pro CNN řekl: „Čím více území získají, tím je pravděpodobnější, že prezident Putin pochopí, že si musí sednout k jednacímu stolu a souhlasit se spravedlivým a trvalým mírem na Ukrajině.

Bidenův zákrok v kořenovém kanálku zdržel první setkání

Biden poděkoval Stoltenbergovi za trpělivost a za změnu termínu, protože prezident v pondělí podstoupil druhou operaci kořenového kanálku poté, co o víkendu zaznamenal zubní diskomfort.

Biden řekl, že NATO se během ukrajinské války více sjednotilo a „budeme stavět na tomto impulsu“, když aliance pořádá výroční summit v litevském hlavním městě Vilniusu ve dnech 11. až 12. července.

„Včera odpoledne jsem se hodně bavil,“ řekl Biden. Prezident řekl šéfovi NATO: „Mám malý problém se zuby, o který jsem se staral, a děkuji vám, že jste mě uklidnil.“

Poté se Biden zmínil o svém posledním setkání se Stoltenbergem ve Varšavě.

„Myslím, že jste to řekl, a souhlasím s vámi, NATO nikdy nebylo jednotnější,“ řekl. „Oba jsme pracovali jako čert, abychom to dokázali. Zatím je to dobré.“

V návaznosti na předchozí komentáře ministra zahraničí Antonyho Blinkena Biden řekl, že závazek USA k článku 5 Paktu společné obrany NATO je „velmi pevný“.

Mezitím Stoltenberg poděkoval Bidenovi „především za vaše vedení a silný osobní závazek vůči transatlantické komunitě, Evropě i Severní Americe“.

READ  Guvernér John Bill Edwards zvyšuje mandát vnitřní masky pro všechny plně naočkované jedince, až na několik výjimek

Mezitím Blinken poděkoval odcházejícímu generálnímu tajemníkovi NATO „zejména“ za jeho „pevnou a pevnou ruku“ během „jednoho z nejkritičtějších období, které si pamatuji v historii aliance“.

Americký ministr zahraničí prohlásil, že NATO je „silnější a jednotnější, než kdy bylo“, částečně díky Stoltenbergovi.

Blinken: Summit ve Vilniusu „znovu potvrzuje závazek bránit každý centimetr území NATO“

Stoltenberg uvedl, že jeho rozhovory v USA byly součástí širších příprav na nadcházející červencový summit vůdců NATO ve Vilniusu.

Blinken novinářům řekl, že očekává, že aliance na summitu „znovu potvrdí svůj společný závazek k článku 5 a k obraně každého centimetru území NATO“.

Řekl také, že očekává „silný balík politické a praktické podpory“ pro Ukrajinu, stejně jako závazky ohledně výdajů na obranu a rozšiřování obranných kapacit.

„Také věříme, že je čas přivítat Švédsko jako dalšího člena koalice,“ řekl Blinken poté, co v posledních měsících proces zpomalily zejména Maďarsko a Turecko.

V Evropě francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Schultz a polský prezident Andrzej Duda Diskutujte o protiútoku Ukrajiny v Paříži Pondělí večer.

Francouzští, polští a němečtí vůdci se zavázali nadále podporovat Ukrajinu. Rosie Birchard z DW

Tento prohlížeč nepodporuje komponentu videa.

Stoltenberg: Protiútok může pomoci vynutit mírová jednání

Před politickými schůzkami v úterý Stoltenberg promluvil s americkou zpravodajskou stanicí CNN o eskalaci bojů na Ukrajině, když úřady v Kyjevě uvedly, že jejich dlouho očekávaná protiofenzíva začala vážně.

Řekl, že na pokus o platbu je ještě „brzké dny“ a uznal, že situace je stále „obtížná“.

„Mají právo… osvobodit svou zemi,“ řekl Stoltenberg.

Naznačil také, stejně jako Macron v pondělí ve Francii, že úspěšný ukrajinský tlak by mohl donutit Rusko k vyjednávacímu stolu o něčem, co by se blížilo kyjevským podmínkám.

Těžké boje na Ukrajině: Kyjev deklaruje zisky, říká Putin za vysokou cenu

Ukrajina v posledních dnech hlásila zisky v tlačení na jih podél téměř 100-kilometrové (60 mil) fronty na jihu a východě země a znovu dobyla několik vesnic podél této linie.

READ  Maďarsko je připraveno v pondělí schválit vstup Švédska do NATO

Tisková agentura Reuters v úterý uvedla, že její novináři získali přístup do jedné takové osvobozené vesnice Neskushyn s tím, že nad obchodem s potravinami v opuštěné vesnici, která měla před ruskou invazí několik stovek obyvatel, vlála ukrajinská vlajka.

ruský prezident Ruský prezident Vladimir Putin V úterý nezpochybnil územní zisky Ukrajiny, ale tvrdil, že kyjevské síly vynaložily obrovské náklady na jejich dosažení.

Na televizním setkání s válečnými zpravodaji a vojenskými blogery Putin tvrdil, že Ukrajina ztratila více než 160 tanků a asi čtvrtinu vojenských vozidel dodaných ze zahraničí, zatímco Rusko přišlo o 54 tanků. DW nebyl schopen ověřit jeho tvrzení.

Putin také řekl, že nevidí potřebu další masivní mobilizace záložníků v konfliktu. Připustil však, že ruské úřady mohly být lépe připraveny na nedávné útoky přes ruskou hranici, z nichž Moskva nakonec viní Kyjev, zatímco ukrajinská vláda netvrdí, že se na nich podílí.

rm, msh/rs, jsi (AFP, AP, Reuters)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *