Spojené státy jsou izolovány v G20, protože krize v Gaze se zhoršuje

RIO DE JANEIRO – Americká opozice vůči okamžitému příměří v Gaze se během dvoudenního setkání nejvyšších diplomatů 20 největších světových ekonomik stala opakovaně kritizována, což je poslední známka izolace Washingtonu v této otázce.

Brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira, který je hostitelem letošní výroční schůzky G20, zahájil jednání odsouzením „paralýzy“ v Radě bezpečnosti OSN, kde Washington začátkem tohoto roku vetoval třetí rezoluci o okamžitém příměří v Gaze. týden.

„Tento stav nečinnosti stojí nevinné životy,“ řekl Vieira.

Nejvyšší diplomaté na setkání, mezi nimiž byli ministr zahraničí Antony Blinken a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, prezentovali své názory na různé geopolitické otázky na uzavřeném zasedání médiím, aby se úředníci mohli vyjádřit otevřeněji.

Ale omylem malá skupina novinářů, včetně novinářů z The Washington Post, mohla relaci poslouchat, protože sluchátka dál vysílaly poznámky, aniž by o tom brazilští hostitelé věděli.

Austrálie, blízký spojenec Spojených států, podpořila okamžité příměří v Gaze a důrazně varovala před „dalším zničením“, které by mohlo vyplynout z ohlášené izraelské vojenské kampaně ve městě Rafah na jihu země, kde žije více než milion vysídlených Palestinců. Hledal úkryt.

Australská zástupkyně Katie Gallagher řekla: „Opět říkáme Izraeli: Nechoďte touto cestou.“ „To by bylo neomluvitelné.“

Jihoafrická republika, která obvinila Izrael z genocidy v Gaze, což Izrael důrazně popírá, uvedla, že světoví vůdci „dovolili, aby zvítězila beztrestnost“.

„Zklamali jsme palestinský lid,“ řekl Naledi Pandor, jihoafrický ministr mezinárodních vztahů a spolupráce.

Jihoafrická republika podala u Mezinárodního soudu žalobu na genocidu proti Izraeli

Omylem odvysílané poznámky vytvořily ostrý kontrast k loňskému setkání G20 v Indii, kde se Blinken snažil sjednotit světové mocnosti při odsouzení ruské invaze na Ukrajinu. V té době našel Blinken vnímavější publikum, když ke kritice zabírání území Moskvou citoval Chartu OSN a principy suverenity.

READ  Do dražby se chystá „ohromující“ skotský ostrov, který začíná na 111 000 USD

Ale v Brazílii diplomaté citovali stejné zásady, aby kritizovali válku v Gaze, kde Spojené státy poskytly Izraeli politické krytí, bomby a vojenské vybavení v hodnotě miliard dolarů.

Zástupce Jihoafrické republiky řekl: „Kdybychom byli například jednotní za principy zakotvenými v Chartě Organizace spojených národů, tragédie v Palestině by netrvala déle než tři měsíce.

Blinken ve čtvrtek novinářům řekl, že navzdory velkým rozdílům ohledně okamžitého příměří vidí G20 jako do značné míry jednotné, pokud jde o cíle konfliktu.

„Všichni podporují snahu o uzavření dohody o rukojmích. Všichni podporují rozšířené humanitární příměří. „Všichni podporuje hledání způsobu, jak ukončit konflikt,“ řekl.

Blinken dodal: „Mohou existovat neshody ohledně taktiky… ale snažíme se soustředit na dosažení skutečných výsledků.“

Analytici však uvedli, že rozdíl mezi globálním postavením Washingtonu je rok od roku výrazný.

Analytici však uvedli, že rozdíl mezi globálním postavením Washingtonu je rok od roku výrazný.

„Před rokem Spojené státy stavěly Rusko do defenzívy kvůli Ukrajině,“ řekl Richard Gowan, multilaterální expert z International Crisis Group. „Nyní se zdá, že Bidenova administrativa ztrácí kontrolu nad událostmi na Ukrajině a v Gaze a mohla by ztratit kontrolu i nad listopadovými volbami.“

Mezi latinskoamerickými zeměmi se Spojeným státům dostalo vzácného odkladu během prohlášení Argentiny, jejíž nově zvolený liberální vůdce Javier Miley je považován za silného zastánce Izraele.

Přestože uznal, že konflikt způsobil „humanitární katastrofu“, představitel Argentiny odsoudil „teroristické činy páchané Hamasem“ a požadoval „bezpodmínečné propuštění rukojmích“.

Američtí představitelé uvedli, že se nadále soustředí na práci směrem k brazilským cílům G20, včetně koordinace pracovních postupů, změny klimatu a potravinové bezpečnosti. Řekli, že doufají, že neshody ohledně Gazy toto úsilí nevykolejí, ale další překážku představovaly komentáře brazilského prezidenta dny před Blinkenovým příjezdem, které přirovnávaly masakr Palestinců v Gaze ke genocidě Židů během druhé světové války.

READ  Rusko truchlí nad 50 lidmi zabitými při tragédii v sibiřském uhelném dole | Zprávy

Během středečního setkání s nejvyšším americkým diplomatem s Luizem Inaciem Lulou da Silvou Blinken „jasně dal najevo, že s těmito komentáři nesouhlasíme,“ řekl vysoký úředník ministerstva zahraničí, který pod podmínkou anonymity hovořil o citlivé záležitosti, která trvala hodinu. a hodinu. Poloviční diskuse mezi dvěma vůdci. „Řekl bych, že se ti dva upřímně vyměnili.“

Jako prezident nejlidnatější země Latinské Ameriky a hostitel G20 převzal Lula mimořádnou roli jako hlas pro rozvojový svět, pokud jde o války v Gaze a na Ukrajině, přičemž v obou případech kritizoval odpor Washingtonu k okamžitému řešení. zastavení palby.

Vysoký představitel řekl, že Blinken během schůzky jasně řekl, že Spojené státy nepodporují okamžité příměří, protože by ponechalo Hamás na místě, aby mohl opakovat útoky proti Izraeli.

Představitelé amerických zpravodajských služeb tvrdí, že izraelské síly výrazně oslabily schopnosti Hamasu, ale odhadují, že podle údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze nejsou blíže k likvidaci skupiny po více než 100 dnech války a smrti téměř 30 000 Palestinců. Ofenzíva začala 7. října poté, co se bojovníci Hamasu prohnali jižním Izraelem, zabili více než 1200 lidí a vzali asi 240 rukojmích.

Lula v neděli mluvil o velkém počtu civilních obětí ve válce, obvinil Izrael z provádění „genocidy“ a přirovnal ji k tomu, „když se Hitler rozhodl zabít Židy“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sociálních sítích uvedl, že Lula „bagatelizuje“ holocaust a „pokouší se poškodit židovský lid a právo Izraele bránit se“.

Blinken zprostředkoval Lulovi americké snahy zprostředkovat dohodu mezi Hamasem a Izraelem, která by vedla k propuštění vězňů výměnou za humanitární zastavení bojů a zvýšení humanitární pomoci.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *