Účinnost obličejové masky: Co věda nyní ví

Účinnost obličejové masky: Co věda nyní ví

Když v roce 2020 vypukla pandemie COVID-19, vyvstaly také otázky ohledně účinnosti nošení roušky, aby se zabránilo šíření viru. Nyní, o tři a půl roku později, co říká věda?

V rozhovoru pro 60 Minutes položil tuto otázku Dr. John Lubbock, hlavní lékařský korespondent pro CBS News, Linsey Marr, profesorce z Virginia Tech, která se specializuje na vědu o aerosolech.

„Jsou velmi užitečné při snižování pravděpodobnosti, že se člověk nakazí COVID, protože snižují množství viru, které byste mohli vdechnout ze vzduchu kolem vás,“ řekl Marr o maskách.

Žádná maska ​​není 100% účinná. Například zařízení N95 je tak pojmenováno, protože je při správném použití nejméně z 95 procent účinné při blokování částic ve vzduchu. Ale i když je maska ​​80% účinná, řekl Marr, stále poskytuje smysluplnou ochranu.

„To výrazně snižuje moje riziko infekce,“ řekl Marr.

Marr řekl, že výzkum ukazuje, že vysoce kvalitní masky mohou blokovat částice, které jsou stejné velikosti jako ty, které přenášejí koronavirus. Marr vysvětlil, že masky fungují jako filtr, ne jako síto. Virové částice se musí proplétat kolem vrstev vláken, a když tak učiní, mohou se s těmito vlákny srazit a zachytit se.

Mar to přirovnal k běhu lesem stromů. Můžete jít pomalu a je snadné se orientovat v okolí. Ale nutnost přejíždět les vysokou rychlostí zvyšuje pravděpodobnost srážky se stromem.

„Masky, dokonce i látkové, něco dělají,“ řekla.

Mohou kontaminované obličejové masky způsobit infekci?


Mohou kontaminované obličejové masky způsobit infekci?

Na začátku pandemie některé pokyny od zdravotníků naznačovaly, že nošení roušky může ve skutečnosti vést k infekci: Člověk se může setkat s kontaminovanou maskou a pak se dotknout očí, nosu nebo úst. Výzkumy provedené v následujících letech však ukázaly, že strach nebyl na místě.

„Neexistoval žádný skutečný důkaz, že se to stalo,“ řekl Marr.

Marr řekla, že její tým rozprášil koronavirus, protáhl ho maskou a pak zkoumal, kolik viru zůstalo na masce. Studie uvedla, že některé virové částice byly přítomny na některých látkových maskách, ale žádný virus nezůstal na maskách N95 nebo chirurgických maskách.

Marrův tým také připevnil umělou kůži k maskám a sledoval, kolik virových částic se přeneslo na umělou kůži. Nebyl přenášen žádný infekční virus.

„Doufám, že studie ukáže, že to není něco, čeho bychom se měli obávat tolik, jak nám bylo řečeno,“ řekl Marr.

Výše uvedená videa sestříhala Sarah Schaefer Prediger.

READ  Sledování variant virů v USA se po pomalém startu zlepšilo

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *