Energie uvolněná hlubokými sopečnými erupcemi v našich oceánech by mohla pohánět celé Spojené státy

Erupce sopky West Mato v roce 2009. Image Credit: National Oceanic and Atmospheric Administration

Hluboké sopečné erupce v našich oceánech jsou schopny uvolnit extrémně silnou energii v tak vysoké míře, aby poháněly celé Spojené státy, uvádí dnes zveřejněný výzkum.

Dlouho se myslelo, že erupce z hlubinných sopek jsou ve srovnání s erupcemi na Zemi relativně nezajímavé. Zatímco suchozemské sopky často produkují velkolepé sopečné erupce a rozptylují sopečný popel do životního prostředí, předpokládalo se, že hlubinné erupce produkují pouze pomalu se pohybující pyroklastické toky.

Ale data shromážděná dálkově ovládanými vozidly v hlubinách severovýchodního Pacifiku a analyzovaná vědci na univerzitě v Leedsu odhalila souvislost mezi způsobem rozptýlení popela během sopečných erupcí a vytvářením velkých, silných oblaků horké vody stoupajících z oceánské dno. Běžně známé jako megaplumes.

Tyto obrovské oblaky obsahují horkou vodu bohatou na chemikálie a fungují stejně jako oblaky atmosféry pozorované ze suchozemských sopek, které se šíří nejprve nahoru a potom ven a nesou s sebou sopečný popel. Velikost megaploomu je enormní a objem vody odpovídá čtyřiceti milionům olympijských bazénů. Byly objeveny na různých podmořských sopkách, ale jejich původ zůstává neznámý. Výsledky tohoto nového výzkumu ukazují, že se během erupce lávy rychle formují.

Výzkum provedli Sam Bigler ze školy matematiky a David Ferguson ze školy Země a prostředí a je dnes (21. dubna 2021) publikován v časopise. Příroda komunikace.

Společně vyvinuli matematický model, který ukazuje, jak se popel z mořských erupcí šíří mnoho kilometrů od sopky. K rekonstrukci jeho dynamiky použili vzor popela uložený při erupci historické ponorky. To ukázalo, že rychlost uvolněné energie potřebná k přepravě popela na pozorované vzdálenosti je velmi vysoká – odpovídá energii použité v celých USA.

David Ferguson uvedl: „Většina sopečné činnosti Země se odehrává pod vodou, většinou v hloubkách několika kilometrů v hlubinách oceánu, ale na rozdíl od suchozemských sopek je zjištění sopečné erupce na mořském dně velmi obtížné. vědci se stále mají co učit o mořských sopkách a jejich účincích na mořské prostředí. “

READ  Byly odhaleny nové důkazy o přenosu koronaviru COVID-19 na člověka

Výzkum ukazuje, že podmořské erupce způsobují vznik masivních pólů, ale uvolňování energie je příliš rychlé na to, aby bylo dodáváno samotným erupčním magmatem. Výzkum místo toho dospěl k závěru, že podmořské sopečné erupce vedou k rychlému vyprázdnění zásobníků horké tekutiny v zemské kůře. Jak magma postupuje nahoru k mořskému dnu, tlačí tuto horkou kapalinu sebou.

„Naše práce poskytuje důkazy o tom, že masivní těla přímo souvisejí s erupcemi lávy a jsou odpovědná za transport sopečného popela do hlubin oceánu. Rovněž ukazuje, že se během několika hodin musely vytvořit chocholy, což mělo za následek enormní rychlost uvolňování,“ dodal Sam Žebrácká energie.

David Ferguson dodává: „Pozorovat osobně ponorkovou erupci je i nadále nesmírně náročné, ale vývoj nástrojů založených na mořském dně znamená, že data lze streamovat přímo, zatímco probíhá aktivita.

Takové úsilí v koordinaci s nepřetržitým mapováním a vzorkováním oceánského dna znamená, že se pomalu odkrývá vulkanický charakter našich oceánů. “

Odkaz: „Rychlé vypouštění tepla během výbuchů v hlubinách vytváří velké množství a rozptyluje tephra“ 21. dubna 2021, Příroda komunikace.
DOI: 10.1038 / s41467-021-22439-y

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *