Norsko zatýká Rusy za létání s drony v blízkosti energetické infrastruktury

Suspenze

BRUSEL – Norští představitelé ve čtvrtek varovali před možností dalších zatčení poté, co bylo během týdnů zatčeno nejméně sedm Rusů – včetně syna důvěrníka prezidenta Vladimira Putina – za létání s drony nebo fotografování v citlivých oblastech, což vedlo k zahájení vyšetřování. místní zpravodajskou službou.

Tato zpráva přichází v době, kdy se Norsko a další země snaží zajistit kritickou infrastrukturu Sabotáž plynovodu Nord Stream. Přichází po týdnech zpráv o pozorováních dronů na rozsáhlých pobřežních ropných a plynových polích a také po nedávných pozorováních na norských letištích.

Ve středu norský premiér Jonas Gahr Store obvinil zahraniční zpravodajské služby – a nepřímo ukázal prstem na Rusko. „Není přijatelné, aby zahraniční rozvědka létala s drony nad norskými letišti. Rusové nemají povoleno létat s drony v Norsku,“ řekl.

Evropští lídři obviňují ruskou „sabotáž“ po bombových útocích na Nord Stream

Těžiště pro těžbu ropy a zemního plynu na moři jsou pro norskou ekonomiku zásadní. Od té doby, co Rusko zahájilo svou rozsáhlou invazi na Ukrajinu, se tato země stala důležitým zdrojem pro energeticky hladovou Evropu.

Komentář Store přišel několik hodin poté, co byl poblíž letiště Bergen, druhého nejlidnatějšího města země, spatřen dron, který dočasně zastavil letecký provoz.

Úřady také odhalily zatčení rusko-britského dvojího státního příslušníka obviněného z létání s dronem nad Svalbardem, souostrovím v Severním ledovém oceánu, údajně za porušení pravidla, které brání ruským občanům létat s drony v zemi.

Muž, 47letý Andrej Jakunin, je synem Vladimira Jakunina, bývalého šéfa ruských železnic a Putinova blízkého důvěrníka. Sankce na Jakunina staršího uvalily Spojené státy po ruské invazi na Krym v roce 2014.

Řekla to policejní prokurátorka Anya Mikkelsen Endebgurová Barentsův pozorovatel. „Obsah dronu je pro věc velmi důležitý.“

READ  Soudkyně Janine se ptá Bidenovy administrativy: Pro koho pracujete?

Mladý Yakunin, který se objevil v článku Financial Times o používání své 88stopé plachetnice Lyžovat v odlehlé norské ArktiděSoud ho údajně požádal, aby ho považoval za britského občana.

Jeho právní zástupce John Christian Elden v e-mailu uvedl, že jeho klient, britský občan, tam studoval, pracoval a měl rodinu.

Elden nepopřel, že Jakunin letěl s dronem, ale řekl, že je nezákonné to dělat pro ruské občany, nikoli pro britské občany.

Jakunenovo zatčení přichází téměř týden po norské policii Rus zatčen Letět s dronem nad letištěm v Tromsø v severním Norsku. V pátek úřady zabavily „značné“ množství fotografického vybavení, včetně dronů a paměťových karet. Policie také objevila fotografie letiště v Kirkenes, norském městě poblíž ruských hranic, a norský vojenský vrtulník.

Norsko je líčeno jako hrdina a padouch v evropské energetické krizi

Padesátiletý Rus byl zatčen téhož dne na norské hranici s Ruskem poté, co bylo zjištěno, že nesl dva drony a několik elektronických paměťových zařízení, podle Pro The Associated Press. Podle norských úředníků byli o dny později zatčeni další čtyři Rusové za fotografování oblastí, kde se nesmí natáčet.

Norské úřady uvedly, že existuje zvýšené, ale obecně nízké riziko útoku na kritickou infrastrukturu a že účelem dronů může být vyvolat strach.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.