Rusko se zaměřuje na právníka kvůli komentářům médií k případu zrady | Zprávy, sport, pracovní místa

Ruský právník Ivan Pavlov uprostřed obrazu obklopil své kolegy gesty, hovořili s novináři na ruském vyšetřovacím výboru v ruské Moskvě v pátek 30. dubna 2021. Ruské úřady zahájily trestní vyšetřování proti Pavlovovi, který je bývalý ruský novinář obviněný ze spáchání trestného činu. Zrada a tým uvězněného vůdce opozice Alexeje Navaľného obvinili jej ze zveřejnění informací souvisejících s policejním vyšetřováním. Pavlov novinářům řekl, že v pátek ráno byl přepaden jeho moskevský hotelový pokoj a byl předvolán k ruské vyšetřovací komisi k výslechu jako podezřelý v trestním řízení. (AP Photo / Alexander Zemlianichenko)

Napsala Daria Litvinova Associated Press

Ruské úřady zahájily trestní vyšetřování proti právníkovi zastupujícímu bývalého ruského novináře obviněného ze zrady a týmu uvězněného vůdce opozice Alexeje Navalného a obvinili ho ze zveřejnění informací souvisejících s policejním vyšetřováním.

Petrohradský právník Ivan Pavlov v pátek novinářům řekl, že byl oficiálně obviněn ze spáchání trestného činu, za který může být potrestán pokutou, veřejně prospěšnými pracemi nebo vazbou až na tři měsíce poté, co v pátek ráno proběhl jeho hotelový pokoj v Moskvě a byl předvolán k výslechu ruskému vyšetřovacímu výboru.

Pavlovovi bylo nařízeno, aby se později v pátek dostavil k moskevskému soudu na jednání o omezeních v přípravném řízení. Podle tiskové služby soudu se orgány snaží zabránit Pavlovovi v používání internetu a komunikaci se svědky v jeho trestní věci.

Pavlovův kolega Evgeny Smirnov oznámil, že právník byl zadržen. Ale Pavlovova mluvčí Jelisavita Alexandrova Zorina později AP vysvětlila, že Pavlov nebyl formálně zatčen, přestože byl během prohlídky de facto držen ve svém hotelovém pokoji.

Příznivci opozice, nezávislí novináři a aktivisté v oblasti lidských práv čelí v Rusku rostoucímu vládnímu tlaku. Razie zaměřené na Pavlova a jeho tým vyvolaly pobouření v ruských právních kruzích a kruzích v oblasti lidských práv, přičemž přední právníci a skupiny právní pomoci vyzvali úřady k zastavení. „Využití zákona jako nástroje nátlaku na právníky.“

READ  Alex Ayala dominuje úvodnímu profesionálnímu zápasu roku

Pavlov uvedl, že obvinění proti němu souvisejí s jeho obhajobou Ivana Safronova, bývalého ruského novináře obviněného ze zrady v případě, který je obecně považován za odvetu za jeho novinářskou práci. Řekl, že byl terčem, protože sdílel informace o případu s médii.

„Vyšetřovatelé potvrzují, že jsem spáchal trestný čin, když jsem vám řekl, novináři, že váš kolega je nezákonně zadržován v Lefortově (středisku předběžného zadržení) na základě směšných obvinění,“ Řekl právník.

Safronov, který deset let psal o vojenských a bezpečnostních otázkách, než se stal poradcem šéfa Roscosmosu Dmitrije Rogozina, byl loni zatčen a obviněn z předávání vojenských tajemství české zpravodajské službě. Několik novinářů tato obvinění zpochybnilo a jeho dřívější noviny je veřejně odmítly „hloupý.“

Safronovovi bývalí kolegové tvrdili, že se úřady možná pomstily za jeho zprávy, které odhalily ruské vojenské incidenty a záhadné obchody se zbraněmi. Safronov je od července ve vyšetřovací vazbě.

Pavlov měl v pátek vystoupit před moskevským soudem na jednání o prodloužení vazební lhůty Safronova. Právník uvedl, že policie zajistila nelegální věci „Téměř celý soubor“ Dokumentů vztahujících se k případu během razie v hotelovém pokoji, včetně těch, na které se vztahuje oprávnění advokáta-klienta.

Podle jeho kolegy Smirnova se Pavlov často vyhrožoval vyšetřovateli ruské bezpečnostní služby nebo FSB, přičemž vyšetřovatel byl zapojen do případu, kdy bývalý novinář údajně řekl právníkovi, „Uděláme vše, abychom tě dostali za mříž.“

Pavlov tvrdil, že je nevinný, a řekl, že případ proti němu zvážil „pomsta“ Za práci na případech vyšetřovaných FSB.

Smirnov řekl AP, že Pavlovovo pronásledování vysílá signál všem jeho právníkům: „Ani nepřemýšlíš o tom, jak efektivně pracovat na trestních věcech. Ani nepřemýšlíš o tom promluvit. Nemysli ani na obranu lidí – tvá role právníka by měla být jako u nábytku … proces.“

READ  Český hráč plážového volejbalu COVID pozitivní, tým začíná vyšetřování

V srpnu ruská média uvedla, že FSB podala stížnost proti Pavlovovi za jeho odmítnutí podepsat prohlášení o mlčenlivosti v případě Safronova. Pavlov v té době řekl, že podepsal prohlášení, že nezveřejní státní tajemství týkající se případu, ale že ho nikdo nepožádal, aby podepsal širší prohlášení o utajení.

Případ proti Pavlovovi byl zahájen krátce poté, co začal zastupovat Protikorupční nadaci, kterou založil protivník prezidenta Vladimira Putina, vůdce opozice Navaľnyj.

Tento měsíc podala moskevská prokuratura u moskevského městského soudu návrh na zákaz Nadalského nadace a jeho sítě z krajských úřadů jako extremistických skupin. Tento krok spadá do rámce komplexního zákroku proti Navalnému a jeho spojencům a jeho politické infrastruktuře.

Navaľnyj tráví čas v trestanecké kolonii mimo Moskvu. Byl zatčen v lednu po svém návratu z Německa, kde se pět měsíců zotavoval z otravy nervovým plynem, který obvinil z Kremlu. Ruští úředníci obvinění odmítli.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.