Google se snaží očkováním bojovat proti dezinformacím ve vyhledávání

Google se snaží očkováním bojovat proti dezinformacím ve vyhledávání

V boji proti online dezinformacím mají lži hlavní výhody: objevují se rychle a šíří se rychlostí elektronů a existuje zpoždění, než je mohou ověřovatelé faktů odhalit.

Vědci z Googlu, University of Cambridge a University of Bristol tedy testovali jiný přístup, který se pokouší podkopat dezinformace dříve, než je lidé uvidí. Říkají tomu ‚Předběžná rezervace‘.

Vědci zjistili, že psychologická „imunizace“ uživatelů internetu proti lžím a konspiračním teoriím – proaktivním ukazováním videí o taktikách za dezinformacemi – způsobila, že lidé poté byli podezřívavější vůči lžím. akademický papír Ve středu to bylo zveřejněno v časopise Science Advances. Vědci zjistili, že efektivní vzdělávací nástroje nemusí stačit k tomu, aby oslovily lidi s radikálním politickým přesvědčením.

Od té doby, co Rusko během voleb v roce 2016 rozšířilo na Facebooku dezinformace, se velké technologické společnosti snažily vyvážit obavy z cenzury bojem proti online lžím a konspiračním teoriím. Navzdory řadě pokusů, které společnosti podnikly při řešení tohoto problému, je stále do značné míry na uživatelích, aby rozlišili skutečnost od fikce.

Strategie a nástroje zaváděné během letošního hlasování v polovině období v USA FacebookA tik tak Jiné společnosti často přirovnávají taktiku vyvinutou k řešení dezinformací v předchozích volbách: partnerství se skupinami prověřujícími fakta, varovné signály, portály s prověřenými tlumočníky a také následné odstranění a zákazy uživatelů.

Platformy sociálních médií se již předem pokusily o propadání, ačkoli tyto snahy udělaly jen málo pro zpomalení šíření nepravdivých informací. Většina z nich nebyla ani tak detailní – nebo zábavná – jako videa použitá ve studiích výzkumníků.

Cvrlikání Tento měsíc uvedla, že se pokusí „umožnit zdravou občanskou konverzaci“ během voleb v polovině období částečně tím, že oživí vyskakovací varování, která používala během voleb v roce 2020. Varování napsaná v několika jazycích se zobrazí jako výzvy umístěné výše uživatelských kanálů a při vyhledávání určitých témat.

READ  „Udělali jsme maximum“ při evakuaci v Kábulu, řekl zástupce NATO

Nový dokument podrobně popisuje sedm experimentů s téměř 30 000 účastníky. Vědci zakoupili reklamní prostor na YouTube, aby uživatelům ve Spojených státech zobrazovali 90sekundová animovaná videa s cílem naučit je reklamním a manipulačním technikám. Jeden milion dospělých sledoval reklamu po dobu 30 sekund nebo déle.

Uživatelé se učili taktice jako obětní beránek a záměrná nekonzistence nebo používání protichůdných výkladů k potvrzení pravdy něčeho, aby mohli odhalit lži. Výzkumníci testovali některé účastníky do 24 hodin po zhlédnutí předem připraveného videa a zjistili, že jejich schopnost rozpoznat dezinformační techniky se zvýšila o 5 procent.

Jedno z videí začíná smutným úderem klavíru a malou holčičkou držící plyšového medvídka, jak říká vypravěč, „co se stane dál, rozpláče vás“. Vypravěč pak vysvětluje, že emocionální obsah nutí lidi, aby věnovali více pozornosti než oni, a že vyvolávání strachu a apelování na hněv jsou klíčem k šíření morálních a politických myšlenek na sociálních sítích.

Video poskytuje příklady, jako jsou titulky popisující spíše „strašný“ incident než „vážný“, předtím, než divákům připomene, že pokud je něco, co vidí, rozzlobí, „Někdo vás možná tahá za nitky.“

Beth Goldbergová, jedna z autorek článku a vedoucí výzkumu a vývoje v Jigsaw, technologickém inkubátoru v rámci Googlu, v rozhovoru řekla, že předmanipulace bývá vrozenou touhou lidí nenechat se oklamat.

„Toto je alespoň jeden z mála dezinformačních zásahů, které jsem viděl a které fungovaly nejen napříč konspiračním spektrem, ale napříč politickým spektrem,“ řekl Goldberg.

Výzkumníci neplánují podobná videa před volbami v USA, ale doufají, že technologické společnosti a další občanské skupiny využijí jejich výzkum jako model pro boj s dezinformacemi.

Předběžná rezervace však není žádná sláva. Goldberg řekl, že tato taktika není účinná u lidí s extrémními názory, jako jsou bílí nadřazení. Dodala, že pořádání voleb bylo klamné, protože lidé měli tak pevné přesvědčení. Účinky předfermentace trvají pouze několik dní až měsíc.

Skupiny zaměřující se na informační gramotnost a ověřování faktů používaly před zobecněním různé strategie, jako je identifikace dezinformací Osnovy Doručovány přes dva týdny přepisy, popř Seznamy bodů S tipy jako „identifikujte autora“ a „zkontrolujte své předsudky“. online hry Se jmény jako Cranky Uncle, Harmony Square, Troll Factory a Go Viral se pokouší vybudovat kognitivní odolnost hráčů proti armádám robotů, emocionální manipulaci, popírání vědy a lžím z vakcín.

studie V roce 2020 výzkumníci z University of Cambridge a Uppsala University ve Švédsku zjistili, že lidé, kteří hráli Bad News online, se naučili rozpoznávat dezinformační strategie běžné napříč kulturami. Hráči v simulaci mají za úkol shromáždit co nejvíce sledujících a udržet důvěryhodnost a zároveň šířit fake news.

Předběžné varování funguje jako lékařské imunizace, napsali vědci: „Ochranné varování a vystavování lidí nízkým dávkám dezinformací může vypěstovat ‚mentální protilátky‘ proti falešným zprávám.“

Technologické společnosti, akademici a nevládní organizace, které bojují s dezinformacemi, mají tu nevýhodu, že nevědí, jaké lži se budou šířit dál. Ale profesor Stefan Lewandowski z University of Bristol, spoluautor středečního článku, řekl, že propaganda a lži jsou předvídatelné a jsou téměř vždy generovány ze stejného průvodce hrou.

„Ověřovatelé faktů mohou vyvrátit pouze zlomek lží, které kolují online,“ uvedl Lewandowski v prohlášení. „Musíme lidi naučit rozpoznávat důkazy o dezinformacích, aby pochopili, když jsou uváděni v omyl.“

READ  Biden připouští, že americká ekonomika trpí „problémy“ a varuje před „vzdálenostmi“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *