Silné povodně ve střední Číně zabily nejméně 12 lidí a uvěznily dojíždějící metro ve vodách vysokých po pás.

Nejméně 12 lidí bylo zabito a cestující metra v provincii Henan ve střední Číně byli v úterý uvězněni v zaplavených vlacích poté, co přívalové deště způsobily zaplavení řek jejich břehy.

Při katastrofických povodních bylo zabito 12 lidí a více než 100 000 lidí bylo donuceno uprchnout do bezpečí, uvedla tisková agentura Xinhua.

V otravném videu Zveřejněno na sociálních médiíchV Zhengzhou, hlavním městě Henanu, je cestující v metru vidět stojící v kaluži kalné vody a čekat na záchranu.

Ve videu zveřejněném na Weibo hasičský sbor v Henanu uvedl, že pracuje na záchraně cestujících z vlakové linky. Mezitím se ulice změnily na řeky a vozidla se utopila v přívalech vody.

Vozidla uvízla po silném dešti v úterý v Zhengzhou City, provincii Henan ve střední Číně.Chinatopix / AP

Místní vláda Čeng-čou varovala ve svém prohlášení zveřejněném na svých webových stránkách, že „protipovodňová situace je ponurá“ s riziky „extrémně vysoká“.

V samostatném prohlášení zveřejněném na oficiálním vládním účtu WeChat úředníci varovali obyvatele, aby zůstali doma nebo na bezpečném místě a měli být neustále informováni o aktualizacích.

Město uvedlo, že Xu Liyi, člen stálého výboru provinčního stranického výboru a tajemník městského stranického výboru, v úterý předsedal mimořádné schůzce při odstraňování následků katastrof.

Od víkendu zasáhly Henan, provincii dvakrát tak velkou jako Rakousko, silné deště. Déšť může pokračovat až do čtvrtka. Xu v úterý na mimořádné schůzce uvedl, že tak vysoké deště jsou v Henanu vzácné.

Vlaková doprava byla pozastavena, zatímco mnoho dálnic bylo uzavřeno a lety byly zpožděny nebo zrušeny.

Existují také obavy, že záplavy by mohly ohrozit důležité památky. Výška řeky Yi představuje nebezpečí pro jeskyně Longmen, které je na seznamu světového dědictví UNESCO se starými buddhistickými sochami poblíž města Luoyang. Podle webových stránek UNESCO obsahují jeskyně „největší a nejpůsobivější sbírku čínského umění pozdní dynastie Severní Wei a Tang“.

READ  Biden minulý týden zrušil stávku na druhý vojenský cíl v Sýrii

Německo a další části západní Evropy také Potlačte dopady silných záplav Podle policie a postižených provinčních vlád zůstalo nejméně 197 mrtvých, nejméně 300 nezvěstných a 749 zraněných.

Povodně v západní Evropě spolu s nedávnou smrtící vlnou veder v částech západních Spojených států a Kanady se nově zaměřily na klimatickou krizi, přičemž politici i odborníci na klima varovali, že mezinárodní společenství musí zintenzivnit své úsilí v boji proti klimatická změna.

Ed FlanaganA Reuters A Associated Press Přispělo.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *