České zoo čelí existenčním problémům i přes nadšenou podporu veřejnosti

Za normálních podmínek navštíví české zoologické zahrady každý rok sedm milionů lidí. Návštěvy epidemie koronavirů však byly zastaveny. Některé zoologické zahrady nyní tvrdí, že se budou muset zavřít, pokud se situace nezlepší, a vyvíjejí nátlak na české ministerstvo životního prostředí, aby zavedlo podpůrná opatření COVID-19 podobná opatřením stanoveným ministerstvem kultury pro divadla.

Zoo Zlín, Foto: Roman Verner / Český rozhlas

Podle ředitele zoo Zlína Romana Horska budou zoologické zahrady muset omezit kvalitu krmiva, snížit počet zaměstnanců a poslat část svých zvířat do zoologických zahrad v zámoří, pokud podpora brzy nepřijde.

Snažíme se zemi vyhovět na půli cesty a pomoci uzavřením všech nesouvisejících pracovních míst. Nejsme však restaurace ani lyžařské středisko. Nikdy nemůžeme vypnout. Máme tu 1 200 zvířat a lidi, kteří se o ně musí starat, takže výdaje jsou do značné míry stejné. “

Protějšek zoologické zahrady Dvir Kralove, Premisel Rapas, dokonce zašel tak daleko, že denně řekl Bravovi, že některá zvířata budou muset být utracena, pokud nebudou získány finanční prostředky.

Odvolání měla dopad na veřejnost. Minulý víkend vyzvedla Zoo Zlín více než 1,5 milionu Kč prostřednictvím dárkových žetonů zakoupených prostřednictvím jejího internetového obchodu. Zvláštní zájem byl zaznamenán v zoo programu Mám zvíře na víkend, který dává lidem příležitost „adoptovat“ si zvíře o víkendu.

Zoo Dvor Králové, Foto: Barbora Němková

V praxi to znamená, že osoba nese po určitou dobu náklady na krmení a péči o zvíře. Na oplátku získají obrázek stvůry a zábavného průvodce, který podrobně popisuje, jakou péči zvíře vyžaduje. Zoo také plánuje v budoucnu ukázat, jak se starat o zvířata, prostřednictvím řady online videí. Peníze sice pomohly, ale ani zdaleka neodstraní ztráty ve výši 7 milionů korun, které zoo utrpěla od začátku roku 2021.

READ  Ranní zprávy: pondělí 15. srpna 2022

Problém je v tom, že na rozdíl od restaurací nebo divadel mají zoologické zahrady méně možností, jak snížit náklady. Finanční pomoc od veřejnosti pomáhá, ale nestačí pokrýt všechny náklady.

Mezitím Ministerstvo životního prostředí zdvojnásobilo grant na podporu zoo na 40 milionů Kč. Jelikož však zoo v loňském roce zaznamenala ztrátu 200 milionů Kč, je to jen malá berlička. Další nadějí, slíbenou ministrem životního prostředí Richardem Brabeckem, je, že zoologické zahrady mohou najít způsob, jak vybrat peníze ze dvou nejnovějších kompenzačních balíčků koronavirů vydaných ministerstvem průmyslu a obchodu.

Chimp Zoom hovory

Nebyl to finanční nedostatek zoologických zahrad, který se v České republice dostal na titulní stránky. Již v loňském roce začaly přicházet zprávy, že zvířatům skutečně chyběly lidské návštěvníky, na které si zvykli.

Od té doby dva umělci přišli s nápadem spojit dvě skupiny šimpanzů v různých zoologických zahradách pomocí velkých projektorů vytvořených mimo jejich skleněné obrazovky. Od té doby si šimpanzí „zoomové hovory“, jak se od té doby staly známými, získaly na popularitě a lze je sledovat naživo každý den od 8 ráno do 16 hodin na YouTube.

Mariana Hubíková ze Zoo Dvir Králové, která je do projektu zapojena, od té doby pro zpravodajský web Seizenam Zebravi uvedla, že volání zoomu mají pozitivní účinek, šimpanzi si občas navzájem zobrazují své jídlo.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.