Severní Korea si nárokuje kontroverzní vítězství nad virem, obviňuje Soul

Severní Korea si nárokuje kontroverzní vítězství nad virem, obviňuje Soul

Soul, Jižní Korea (AFP) – Sestra vůdce Kim Čong-una v úderném projevu k tisícům Severokorejců řekla, že trpěl horečkou, když vedl zemi k vítězství nad koronavirem. Obviňovala z vypuknutí epidemie konkurenční Jižní Koreu a slíbila „fatální“ pomstu.

Kim Yo Jong, mocná úřednice odpovědná za mezikorejské vztahy, ve svém středečním projevu na celostátním setkání oslavila vedení svého bratra během vypuknutí epidemie, kde radostně popsal široce zpochybňovaný úspěch země v boji s virem jako „úžasný zázrak“ ve světě. svět. Veřejné zdraví.

Všeobecně se má za to, že prohlášení Severní Koreje o vypuknutí epidemie jsou zmanipulovaná, aby pomohla Kim Čong-unovi udržet si svou absolutní moc. Odborníci se ale domnívají, že oznámení o vítězství naznačuje jeho záměr přejít k jiným prioritám, a obávají se, že prohlášení jeho sestry předznamenávají provokaci, která může zahrnovat jaderné nebo raketové testy nebo dokonce potyčky na hranicích.

Oficiální korejská ústřední tisková agentura ve čtvrtek uvedla, že Kim Čong-un vyhlásil vítězství nad COVID-19 a nařídil zmírnění preventivních opatření pouhé tři měsíce poté, co země přiznala vypuknutí.

Ve svém prvním známém televizním projevu jeho sestra řekla, že má horečku a oslavovala jeho „skvělé“ vedení. V pochybném tvrzení Jižní Korea obvinila Jižní Koreu z šíření COVID-19 na převážně neočkovanou populaci Severní Koreje, přičemž uvedla, že počáteční infekce byly způsobeny „hroznými letáky, bankovkami, brožury“ a dalšími předměty přes hranice proti -Severokorejští aktivisté na jihu.

Severní Korea v červenci poprvé navrhla, že propuknutí nového koronaviru, COVID-19, začalo u lidí, kteří měli kontakt s balónovými objekty vypuštěnými z Jižní Koreje – pochybné tvrzení, které se zdálo být pokusem obvinit svého soupeře.

Ministerstvo pro sjednocení Jižní Koreje, které se zabývá mezikorejskými záležitostmi, vyjádřilo hlubokou lítost nad „velmi neuctivými a výhružnými komentáři“ Severní Koreje založenými na „směšných obviněních“.

READ  Super Typhoon Ray zanechává na Filipínách kilometry trosek

Vysoký představitel jihokorejské prezidentské kanceláře, který na klíčovém briefingu hovořil pod podmínkou anonymity, uvedl, že Soul se připravuje na různé možné severokorejské provokace, včetně zkušebního výbuchu jaderného zařízení.

Od té doby, co Severní Korea v květnu přiznala vypuknutí koronaviru, ohlásila asi 4,8 milionu „případů horečky“ mezi svými 26 miliony obyvatel, ale pouze zlomek z těchto případů označila jako COVID-19. Země, která pravděpodobně postrádá testovací soupravy a další nástroje veřejného zdraví, tvrdila, že epidemie zpomaluje týdny a že zemřelo pouze 74 lidí.

„Od té doby, co jsme zahájili maximální nouzovou protiepidemickou kampaň (v květnu), denní případy horečky, které během prvních dnů vypuknutí dosáhly statisíců, se po měsíci snížily na méně než 90 000 a neustále klesaly. a nebyl zaznamenán ani jeden případ,“ uvedl Kim v prohlášení. Jeho středeční projev během národního setkání oznámil revidovanou reakci na pandemii, že od 29. července byla hlášena horečka, u níž existuje podezření, že souvisí se zlým virem.

„Pro zemi, která dosud nezavedla jedinou vakcínu, je náš úspěch při překonání šíření nemocí v tak krátkém časovém období, obnovení bezpečnosti veřejného zdraví a opětovném vytvoření zóny bez virů z naší země pozoruhodný,“ citovala ho agentura.

Leif Eric Easley řekl, že Kimovo prohlášení o vítězství nad koronavirem naznačuje, že chce přejít k jiným prioritám, jako je posílení rozbité ekonomiky země a přísné sankce, které byly dále poškozeny uzavřením epidemických hranic, nebo jaderný test. Profesorka mezinárodních studií na Ewha Womans University v Soulu.

Severní Korea se možná připravuje na svůj první jaderný test za pět let, uvedli jihokorejští a američtí představitelé uprostřed řady letošních zkoušek střelných zbraní, které zahrnovaly její první vypuštění mezikontinentálních balistických raket od roku 2017.

READ  Spor britských migrantských lodí má oči upřené na kanál

Provokativní testy podtrhují Kimův záměr posílit svůj arzenál a zároveň vyvíjet tlak na Bidenovu administrativu kvůli dlouho pozastaveným jednáním, že doufá, že použije své jaderné zbraně jako páku ke zmírnění sankcí a tolik potřebných bezpečnostních ústupků, říkají odborníci.

Easley řekla, že nepřátelská rétorika Kim Yo Jong naznačuje, že se pokusí obvinit Jižní Koreu z jakéhokoli oživení COVID-19 a také se snaží ospravedlnit nadcházející vojenskou provokaci Severní Koreje.

Aktivisté v Jižní Koreji léta létají balony přes hranice, aby rozdávali statisíce propagandistických letáků kritizujících Kimův režim. Severní Korea často vyjadřovala hněv na aktivisty a jihokorejskou vládu, že je nezastaví.

Během středečního setkání Kim Yo Jong popsal vypuknutí viru v zemi jako „hysterickou frašku“, kterou zahájila Jižní Korea s cílem eskalovat konfrontaci.

„(Jižní Korea) loutky stále tlačí letáky a špinavé věci na naše území. Musíme se jim rázně postavit,“ řekla. „Už jsme zvažovali mnoho protiakčních plánů, ale naše protiopatření musí být smrtelně odvetná.“

Severokorejská státní televize ukázala, jak někteří lidé mezi tisíci diváků plakali, když mluvili o horečce jejího bratra – což je znamení, které nebylo podrobněji vysvětleno. Dav tleskal a jásal, když přísahala, že Severní Korea „nejen vymýtí virus, ale také (jihokorejské) vládní orgány“, pokud „nepřátelé budou pokračovat ve svých nebezpečných akcích, které mohou virus přenést do naší republiky“.

Zatímco Kim Yo Jong pronesla v posledních letech mnoho projevů a prohlášení jako jeden z nejmocnějších členů vedení svého bratra, ve čtvrtek to bylo poprvé, kdy severokorejská média odvysílala celé video a zvuk jednoho z jejích projevů, sjednocení Jižní Korea. řeklo ministerstvo. Viditelnost její rétoriky státními médii odráží její rostoucí profil a může být zaměřena na zdůraznění hrozby pro Jižní Koreu.

READ  Archeologové objevili pod vodou nejstarší vesnici u jezera v Evropě a našli „poklad“

V roce 2020 vedl Kim Yo Jong nátlakovou kampaň, ve které Severní Korea vyhodila do povětří prázdný styčný úřad zbudovaný Jižní Koreou na svém území a pohrozila ukončením vojenské dohody z roku 2018 o snížení napětí na hranicích, jako rozzlobenou reakci na rozmístění Jižní Koreje. V roce 2014 Severní Korea vypustila propagandistické balóny směřující na její území a Jižní Korea palbu opětovala, i když nedošlo k žádným obětem.

Tvrzení Severní Koreje o původu epidemie je v rozporu s vnějšími experty, kteří se domnívají, že omikronová varianta se rozšířila, když země v lednu krátce znovu otevřela své hranice s Čínou pro lodní dopravu, a dále vzrostla po vojenské přehlídce a dalších rozsáhlých akcích v Pchjongjangu. , její hlavní město, v dubnu.

Kim Čong-un v květnu zakázal cestování mezi městy a provinciemi, aby zpomalil šíření viru. Zdůraznil však také, že musí být dosaženo jeho ekonomických cílů, což znamenalo, že se na zemědělských, průmyslových a stavebních plochách nadále shromažďovaly obrovské skupiny.

Kim na setkání s viry vyzval ke zmírnění preventivních opatření a k tomu, aby národ zachoval ostražitost a účinné hraniční kontroly, s odkazem na globální šíření nových variant koronaviru a kozorohů.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *