Krize na Blízkém východě se prohlubuje: Írán říká, že nechce válku, protože USA zvažují reakci na smrtící útok dronu

Krize na Blízkém východě se prohlubuje: Írán říká, že nechce válku, protože USA zvažují reakci na smrtící útok dronu

V překvapivém kroku milice napojené na Írán v Iráku, které podle amerických představitelů mohly být zodpovědné za víkendový smrtící útok dronem na americkou základnu v Jordánsku, v úterý oznámily, že pod tlakem pozastaví své vojenské operace v Iráku. od iráckých sil. Vláda a Írán.

Oznámení přišlo krátce poté, co prezident Biden řekl, že se rozhodl, jak reagovat na nedělní útok v Jordánsku, při kterém zahynuli tři američtí vojáci, i když neuvedl, jaká bude reakce. Jeho komentář vyvolal v Iráku obavy z možného amerického odvetného útoku na jeho území.

Milice Kataib Hizballáh nebo Kataib Hizballáh je největší a nejvysloužilejší ze skupin napojených na Írán působících v Iráku. Vedla většinu ze 160 útoků na americká vojenská zařízení v Iráku a Sýrii, ke kterým došlo od zahájení pozemních operací Izraele v Gaze v reakci na útok 7. října vedený Hamasem z Pásma.

Americká armáda má v Iráku asi 2500 vojáků, kteří radí a cvičí iráckou armádu, a asi 900 vojáků v Sýrii na podporu syrských kurdských obranných sil v jejich boji proti ISIS.

Kataib Hizballáh je součástí toho, co je známé jako Osa odporu, což je síť skupin podporovaných Íránem, které působí v Iráku, Sýrii, Libanonu, Jemenu a někdy i dále. (Kata’ib Hizballáh je oddělený od milicí Hizballáhu v Libanonu.)

Pentagon ve dnech po útoku bezpilotním letounem v Jordánsku uvedl, že je pravděpodobně odpovědný Kataib Hizballáh. Ale mluvčí Bílého domu John F. Kirby ve středu řekl, že americké zpravodajské agentury věří, že větší zastřešující síť, Islámský odboj v Iráku, „plánovala, zajišťovala a zprostředkovala“ útok dronem.

Dodal, že Kataib Hizballáh je součástí této sítě, ale konkrétně nezmínil, zda skupina hrála roli v útoku.

Další dvě irácké skupiny, o kterých se předpokládá, že se podílely na útocích na americké cíle – Harakat al-Nujaba a Sayyid al-Shuhada – neoznámily, že útoky zastaví.

READ  Rychlostní limit v Paříži: město brzdí pravidlem 30 km / h

Vůdce brigád Hizballáhu, Abu Hussein Al-Hamidawi, uvedl v prohlášení: „Oznamujeme pozastavení vojenských a bezpečnostních operací proti okupačním silám – abychom zabránili uvedení do rozpaků irácké vládě.“ Bylo to poprvé, kdy milice veřejně oznámila pozastavení operací.

Prohlášení vysvětlilo, že Írán tlačil na skupinu, aby zastavila útoky na americké síly, a že Kataib Hizballáh z toho nebyl nadšený. Skupina pečlivě navrhla, aby si zvolila své cíle a načasování, spíše než aby se řídila íránskými rozkazy.

V prohlášení se uvádí: „Naši bratři v ose, zejména v Íránské islámské republice, nevědí, jak provádíme náš džihád, a často protestují proti tlaku a eskalaci proti americkým okupačním silám v Iráku a Sýrii.

V reakci na otázku týkající se oznámení Kataib Hizballáhu mluvčí ministerstva obrany, generálmajor Pat Ryder, na tiskové konferenci v Pentagonu řekl: „Nemám žádnou konkrétní poznámku, kterou bych mohl nabídnout kromě toho, že činy mluví hlasitěji než slova.

Dodal: „Po více než 160 útocích proti americkým silám se zdržím psaní úvodníků o tomto typu komentářů.“

Rozhovory vedené s iráckými a íránskými představiteli blízkými oběma vládám naznačují, že v posledních dnech probíhala intenzivní jednání s cílem donutit Kataib Hizballáh, aby zastavil své útoky.

Irácký premiér Muhammad Shia al-Sudani začal podle vysokých vládních poradců před několika týdny tlačit na zastavení operací. Usiloval o zahájení jednání o konečném stažení mezinárodní vojenské přítomnosti v Iráku pod vedením USA, ale americká strana podle iráckých a amerických představitelů nechtěla jednat pod palbou.

Spojené státy nakonec souhlasily se zahájením rozhovorů bez záruky, že útoky skončí, ale s jasným tlakem tímto směrem.

Kataib Hizballáh a další skupiny ignorovaly požadavek irácké vlády odstoupit, ale jakmile nedělní útok v Jordánsku zabil dva Američany, pan Sudani požadoval úplné zastavení Kataib Hizballáhu. Pan Sudani komunikoval přímo s Íránem, podle vojenského stratéga z Revolučních gard, který úzce spolupracuje se skupinami Osy v Iráku.

READ  Hizballáh bombarduje izraelskou leteckou základnu 62 raketami

Pan Soudani argumentoval, že se snaží vyjednat to, co Írán chce více než kdy jindy – ukončení přítomnosti amerických sil v Iráku – a že útoky Kataib Hizballáhu podkopávají schopnost jeho vlády tak učinit, podle íránského vojenského stratéga. a íránského vojenského představitele. Vysoký irácký úředník anonymně promluvil o soukromých jednáních.

Mluvčí irácké vlády Hisham al-Rikabi namaloval téměř stejný obrázek. Dodal: „Rozhodnutí brigád Hizballáhu bylo výsledkem opatření, které ministerský předseda přijal interně i externě, aby zabránil eskalaci a zajistil hladké dokončení jednání o dokončení procesu stažení mezinárodní koalice z Iráku.“

Al-Rikabi dodal: „Doufáme, že všechny strany vyslyší výzvu vlády ke snížení napětí a zajistí, že v regionu a zejména v Iráku nebudou žádná horká místa napětí.“

Podle iráckých a íránských představitelů blízkých vůdcům jejich vlád se jednání účastnili vysocí úředníci sudánské vlády, kteří mají blízko k Íránu. Mezi účastníky jednání byl bývalý premiér Núrí al-Málikí a vůdci dvou ozbrojených skupin, které se nezaměřovaly na americké síly: Káis al-Khazálí a Hádí al-Amirí. Jednání na íránské straně se zúčastnil generál Ismail Qaani, velitel jednotek Quds, divize Revolučních gard, která spolupracuje se skupinami Osy mimo Írán.

Podílel se na přípravě zpráv Falih Hassan z Bagdádu, Farnaz Fasihi Z New Yorku a Eric Schmidt A Michael D. Podíl Z Washingtonu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *