S laskavým svolením Vladimira Putina

S laskavým svolením Vladimira Putina

BDN Opinion funguje nezávisle a nestanovuje zásady redakce ani nepřispívá k podávání zpráv nebo úpravám článků jinde v novinách nebo na bangordailynews.com.

Aktuální geopolitická otázka zní: Jak důležitý je humor ruského vůdce Vladimira Putina? Odpověď: Moc ne. Hoďte mu rybu nebo dvě, protože klame a vy ho nechcete ponížit, ale není třeba ho potěšit velkými ústupky.

Tato otázka se stala naléhavou, protože prezident Putin požaduje záruky, že Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO. Chce také, aby aliance stáhla všechny nelokální síly a zbraně, které rozmístila v zemích, které nebyly v NATO před rokem 1997. Naznačuje, že může napadnout Ukrajinu, pokud NATO nevyhoví.

„Oblastí, které nebyly v NATO před rokem 1997“ je mnoho. Zahrnuje Polsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko, které byly všechny pod sovětskou nadvládou před rokem 1989, a také pět dalších balkánských zemí, které byly pod komunisty, ale nebyly pod sovětskou kontrolou: Slovinsko , Chorvatsko, Černá Hora, Albánie a Severní Makedonie.

To je více než sto milionů lidí, z nichž většina má neradostné vzpomínky na ruskou nadvládu a dlouhodobý strach z ruské nadvlády. Proto všichni vstoupili do NATO (a většina z nich i do Evropské unie).

Už nikdy nedovolí, aby se Rusové stali zranitelní, a není důvod, aby NATO ustupovalo Putinovým požadavkům. Představa, že by Rusko mohlo ve skutečnosti napadnout Ukrajinu, je přímo absurdní.

Ukrajina je země velká jako Francie se 43 miliony obyvatel. Jeho ozbrojené síly jsou méně dobře vyzbrojené než ruské, ale během sedmi let bojů na nízké úrovni proti separatistům podporovaným Ruskem v jihovýchodních provinciích Doněck a Luhansk se výrazně zprofesionalizovaly.

Populace Ruska je jen něco málo přes trojnásobek populace Ukrajiny, mnohem větší ozbrojené síly a mnohem více peněz (díky bohaté ropě a plynu), ale invaze na Ukrajinu by nebyla procházka růžovým sadem. Rusové by jistě mohli dobýt Východ, možná Kyjev, ale dobytí Západu by bylo pochybné. A pak budou ruské okupační síly čelit odporu masivní a vleklé partyzánské války.

READ  Důvěryhodnost Evropy je ohrožena během rozhovorů OSN o klimatu uprostřed energetické krize

Kromě toho by přímým důsledkem otevřené ruské invaze bylo uvalení obchodního embarga všemi zeměmi NATO, což by ruskou ekonomiku rychle srazilo na kolena. Navíc ruský lid rozhodně není na takové dobrodružství připraven: celému Putinovu režimu bude hrozit kolaps.

Není to jako ve staré studené válce, kdy byl Sovětský svaz a jeho satelity jen přesile dva ku jedné ze strany NATO. Nyní je to jen velmi zakrslé Rusko versus značně rozšířené NATO: tři ku jedné v pravidelných vojenských silách, sedm ku jedné v populaci, dvacet pět ku jedné v HDP.

Rusko má spoustu jaderných zbraní, takže na něj nikdo nezaútočí, ale v jakémkoli jiném druhu války je beznadějně v přesile. Putinovy ​​požadavky z hlediska ruské bezpečnosti opravdu nedávají smysl.

Členství Ukrajiny v NATO stejně nikdy moc nepodporovalo, právě proto, že by to alianci zavazovalo bránit Ukrajinu před Ruskem. Vytvořením permanentní vojenské konfrontace na východní Ukrajině Putin učinil členství Ukrajiny nemyslitelným. Status quo byl ošklivý, ale uspokojivý – tak proč se ho snažit měnit?

Jednou z možností je, že mít Donalda Trumpa v kapse – nikdo neví proč, ale on ano – dalo Putinovi pocit bezpečí, který se nyní vypařil. Další věc je, že vidí Joea Bidena slabého a zkouší štěstí. Na jeho motivech ale vlastně nezáleží, protože celý projekt je předvídatelný.

NATO nemá na práci nic jiného, ​​než dát Moskvě soukromě najevo, že jakákoliv ruská agrese proti Ukrajině – nikoli rozsáhlá invaze, o které nemůže být řeč, ale dokonce i vpád někam k hranicím – bude odpovídat úplné ekonomické blokádě Ruska.

Samozřejmě to neříkejte veřejně. Nedostaňte Putina do problémů a nenechte ho ztratit tvář. Nevytvářejte paniku v západním veřejném mínění ani přehnanými zprávami o nahromadění ruské armády (jak to dělají chlapci a dívky v CIA ve Washingtonu jednoduše ze zvyku).

READ  Ekonomiky OECD v prvním čtvrtletí vzrostly o 0,4 %.

Nedělejte Putinovi žádné ústupky, ale projevte mu úctu. Mluvte s ním dál a nakonec sestoupí z římsy, na které je právě teď.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *