Ruští voliči, kteří uposlechli Navalného výzvu, věčně protestují proti Putinově vládě

MOSKVA – Poslední den prezidentských voleb s jediným možným výsledkem Rusové protestovali proti autoritářskému sevření moci Vladimira Putina tím, že v neděli v poledne vytvořili dlouhé řady, aby proti němu hlasovali – v reakci na výzvu opozičního vůdce Alexeje Navalného, ​​který v poledne vyzval k akci. Než minulý měsíc náhle zemřel ve vězení.

„Polední protiputinovské“ protesty, kdy voliči stáli ve frontě před volebními místnostmi ve velkých městech, jako je Moskva, Petrohrad, Jekatěrinburg, Čeljabinsk, Tomsk a Novosibirsk, byly ohromujícím – i když marným – projevem solidarity a opozice navrženým proti politika Kremlu. Hlavním poselstvím je, že Putin je legitimním prezidentem a těší se masivní podpoře.

Voliči v Rusku a po celém světě uspořádali před volebními místnostmi 17. března, poslední den prezidentských voleb, protesty „Poledne proti Putinovi“. (Video: Naomi Chanin/The Washington Post)

Mnoho volebních místností v Moskvě bylo v neděli ráno velmi tiché, ale ve 12:00 se objevily dlouhé fronty – navzdory tomu, že úřady rozesílaly hromadné textové zprávy varující lidi před účastí na „extrémistických“ akcích a tváří v tvář tvrdému potlačování disentu od invaze Ukrajina. V roce 2022, což vedlo k zatčení stovek.

Navalnyj, který dlouho vedl kampaň za svobodné a spravedlivé volby v Rusku a v roce 2018 mu bylo zakázáno kandidovat na prezidenta, v neděli odpoledne vyzval Rusy, aby hlasovali proti Putinovi. Ukázalo se, že to byl Navalného poslední politický čin před jeho smrtí. Jeho vdova Julija Navalnaja obvinila Putina, že vraždu nařídil, a několik západních vůdců uvedlo, že Putina považují za odpovědného. Kreml tato obvinění odmítá.

Mnoho voličů také zveřejnilo fotografie svých zkažených hlasovacích lístků s protestními hesly jako „Navalnyj je můj prezident“, „Ne válce, ne Putinovi“ a „Putin je vrah“.

Hlasování probíhalo tři dny, počínaje pátkem, což podle některých kritiků poskytne větší příležitost pro manipulaci s hlasovacími lístky a další formy podvodu. Hlasovalo se také v oblastech Ukrajiny okupovaných ruskou armádou, zprávy o volebních týmech doprovázených vojáky nutí lidi volit se zbraní v ruce. V 27 ruských regionech a dvou regionech na okupované Ukrajině mohou voliči také využít široce kritizovaný neprůhledný online hlasovací systém, který nemá žádný způsob, jak ověřit hlasy nebo se chránit před manipulací.

Ale tři dny hlasování také poskytly voličům dostatek příležitostí navštívit volební místnosti v čase, který si zvolili, a bylo tak ještě jasnější, že překvapivé davy v neděli v poledne se nestaly náhodou.

Podle lidskoprávní organizace OVD-Info bylo v neděli ve volebních místnostech v 16 ruských městech zadrženo nejméně 65 lidí. Mezi nimi byl pár z Moskvy, který byl zatčen, protože manžel měl na sobě šátek se jménem Orwell, odkazem na George Orwella, jehož dystopický román 1984 byl o utlačovatelském totalitním státě.

READ  Rusko varuje NATO před jistou válkou, pokud Západ pošle vojáky na Ukrajinu - Politico

Ve volebních místnostech po celém Rusku vypukly 15. března nepokoje, když země hlasovala o prodloužení vlády prezidenta Vladimira Putina. (Video: John Gerberg/The Washington Post)

Kromě Putina byli na kandidátce další tři kandidáti, všichni v podstatě nevýrazní, Kremlu přátelští, ve vysoce řízených volbách navržených tak, aby poskytly pozlátko legitimity, aniž by představovaly nějakou vážnou hrozbu. Dvěma protiválečným kandidátům, Borisi Naděždinovi a Jekatěrině Doncovové, kteří se mohli stát ohniskem protiválečných nálad, bylo zakázáno kandidovat.

V jedné z volebních místností vedle stanice metra Poljanka v centru Moskvy se kolem budovy do 12:30 táhla fronta desítek, z nichž většinu tvoří dvacátníci a třicátníci Moskvy. Poblíž se vznášelo policejní auto a dva hlídkové vozy, vjezd do volební místnosti hlídala řada policistů a ochranky.

„Přišli jsme sem hlasovat proti Putinovi,“ řekla 21letá Elizaveta. „Vylepíme tři křížky, abychom ukázali, že podporujeme všechny kromě něj. Doslova kdokoli jiný je lepší.“

Washington Post plně neidentifikoval ji ani další voliče dotazované pro tento článek kvůli riziku vážných dopadů ze strany ruských úřadů včetně trestního stíhání.

„Je na stejném místě už velmi dlouho,“ dodala Elizavetina matka Marina.

V Bělgorodu, ruském městě nejvíce postiženém válkou, Putin stále běží

Polední demonstrace proti Putinovi je třetím a posledním znakem velkého ruského protestu nebo politické opozice s dlouhými frontami.

V lednu občané vytvořili dlouhé fronty, aby podepsali petice požadované od Naděždina, protiválečného kandidáta, aby si zajistil místo na volebním lístku. Později to úřady zakázaly s odvoláním na nesrovnalosti v podpisech.

Tento měsíc čekaly tisíce lidí v obrovských frontách na Navalného pohřeb a několik dní poté, aby položily květiny a nechaly vzkazy u jeho hrobu.

V ruské atmosféře politického strachu jsou protesty převážně symbolické, protože se očekává, že úřady budou v nadcházejících měsících udržovat přísnou kontrolu uprostřed války, která v ruských řadách způsobuje těžké ztráty.

Známky veřejného hněvu jsou však neklamné. Někteří frustrovaní Rusové nečekali na nedělní protesty, místo toho si vybíjeli svůj vztek hned, jak v pátek začalo hlasování, zapalováním volebních místností nebo volebních lístků nebo vhazováním tekutin do volebních uren.

Polední protesty proti Putinovi byly navrženy nejen k odsouzení voleb, které byly široce odsuzovány jako nesvobodné ani spravedlivé, ale také k vyjádření podpory rozděleným a často rozčarovaným kritikům Putina a války, z nichž mnozí nyní žijí v exilu.

Navalného tým vysílal na svém kanálu YouTube přímý přenos vyprávějící den protestu. Jedním z přednášejících byl Leonid Volkov, dlouholetý hlavní politický poradce Navalného, ​​kterého útočníci před jeho domem v litevském Vilniusu nedávno napadli kladivem. Volkov se objevil ve vysílání s paží v závěsu.

READ  Američtí senátoři chtějí zablokovat prodej zbraní Saúdské Arábii za 650 milionů dolarů

Dvě kamarádky, 17letá Arina a 19letá Marina, společně dorazily do volební místnosti v Polyance a plánovaly hlasovat proti Putinovi.

Arena uvedla, že protest dává naději, že může vzniknout „civilizované a demokratické Rusko“.

„Přišli jsme sem, abychom se necítili sami,“ řekla Arena. „Chtěl jsem ukázat svou pozici bezpečným a legálním způsobem, protože už k tomu nebyly žádné příležitosti.“ Dodala: „Myslím, že toto opatření bylo úspěšné, protože lidem dává pocit síly a moci.“ „Lidé alespoň uvidí a uslyší o řádcích, a to bude něco znamenat.“

Marina řekla: „Chtěli jsme pokojně protestovat proti současné autoritě, abychom ukázali, že ji nepodporujeme a nebudeme ji podporovat.“

Nikolaj, 28, který byl ve stejné volební místnosti, řekl, že byl překvapen velkou účastí, ačkoli někteří další demonstranti uvedli, že doufají ve větší davy.

„Dnes jsem sem přišel, abych vyjádřil svůj postoj a přispěl k tomu, abych ukázal, že v zemi stále existuje politický život a že existují různé názory,“ řekl Nikolaj. „Je důležité ukázat, že lidé nejsou sami a že pro tento typ práce stále existuje podpora.“

V Putinových volbách na okupované Ukrajině je hlasování vynuceno se zbraní v ruce

Ve válečném Rusku je obtížné zorganizovat jakoukoli formu protestu. Úřady rychle rozehnaly malá shromáždění v ulicích a přijaly nemilosrdně přísná opatření proti aktivistům a opozičním skupinám. Občané byli zatčeni za umístění květin na památníky Navalného a někteří byli zatčeni za to, že stáli sami a drželi prázdné papíry.

Ruské soudy, jedna z hlavních pák kontroly režimu, uložily lidem dlouhé tresty odnětí svobody za triviální činy, jako je přepisování na sociální sítě nebo nahrazování cenovek v supermarketech informacemi o válce.

Polední protest proti Putinovi byl šokující zejména pro ruské ambasády v zemích s velkým počtem Rusů, kteří uprchli po invazi na Ukrajinu. Jsou mezi nimi v Arménii, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Německu, Číně, Portugalsku, Británii a dalších.

Nebylo možné odhadnout, kolik lidí se zúčastnilo v Rusku a po celém světě, ale fotografie a videa ukazovaly fronty stovek lidí v mnoha volebních místnostech.

Navalnaya a další prominentní opoziční vůdci se objevili na protestu před ambasádou v Berlíně, kde stovky lidí stály ve frontě a čekaly více než hodinu na hlasování.

„Lidé v Kremlu nechápou, jak směšně a hloupě vypadají,“ řekl davu v Berlíně Michail Chodorkovskij, bývalý ropný magnát Jukosu, který byl deset let vězněn v Rusku a nyní žije v exilu. „My, kteří jsme proti Putinovi, nejsme marginální, jsme většina. Svoboda pro Ukrajinu! Svoboda pro Rusko!“

Mezi projevy lidé skandovali „Rusko bez Putina“ a někteří členové ruské opozice uspořádali koncert před ambasádou.

Stanislav Andreychuk, spolupředseda Golos, nezávislé organizace pro sledování voleb, kterou ruské úřady prohlásily za zahraničního agenta, uvedl, že existuje mnoho zpráv o zjevném přecpaném hlasování, přičemž v úředních schránkách byly nalezeny stohy hlasovacích lístků. Řekl, že známky anomálie byly vidět také v historii účasti, kterou zveřejnila Ústřední volební komise.

READ  Polsko uvádí státní média do likvidace uprostřed politického sporu - DW - 27.12.2023

Do nedělního poledne Golos zaznamenal více než 1400 zpráv o potenciálním porušení volebních pravidel. Spolupředseda skupiny Gregory Melkonyants je ve vazbě a čeká na soud.

V jedné zprávě Golosovi si vládní zaměstnanec v Čečensku v jižním Rusku stěžoval, že on a další byli několikrát převezeni z jedné volební místnosti do druhé, aby volili. Zaměstnanec řekl, že během prvních dvou dnů volil sedmkrát.

Od převzetí moci 31. prosince 1999 Putin neustále ničil rodící se ruskou demokracii, omezoval práva a drtil opozici. Jeho hlavní političtí odpůrci byli uvězněni, zabiti nebo nuceni uprchnout ze země, zatímco demonstrantům hrozí dlouhé vězení za kritiku války nebo Putina.

Proč Putin vždy vyhraje? Co víte o falešných volbách v Rusku?

Putin opakovaně našel způsoby, jak se vzepřít časovým limitům, aby zůstal u moci, počínaje rokem 2008, kdy si vyměnil práci s premiérem Dmitrijem Medveděvem, zatímco zůstal nejvyšším politickým mocenským makléřem země. O čtyři roky později se znovu vyměnili. V roce 2020 Putin navrhl ústavní změny, které by mu umožnily zůstat u moci až do roku 2036. Termín, o který bude žádat tento víkend, potrvá do roku 2030.

Na rozdíl od toho, co se stalo na Ukrajině, která byla svědkem volby pěti prezidentů v době, kdy byl Putin u moci, ruské volby nenabízejí demokratickou volbu. Kreml brání skutečným opozičním kandidátům v hlasování, kontroluje mediální pokrytí a kritici tvrdí, že zmanipuluje výsledky.

Nezávislá ruská média, jako je televize Dozhd, kterou ruské úřady uzavřely a nyní působí z Amsterdamu, označila tento týden průzkumy za „takzvané volby“.

Většině státních zaměstnanců a zaměstnanců státních podniků jejich manažeři nařídili, aby hlasovali v pátek, a podle četných zpráv v nezávislých ruskojazyčných médiích, včetně Faridaily, kanálu Telegram novinářky Faridy Rustamové, byli od hlasování v neděli silně odrazováni. Která uvedla, že obdržela stovky hlášení od státních zaměstnanců.

V přísně střežené ruské společnosti už jen vidět ostatní demonstranty, kteří se účastní polední demonstrace proti Putinovi, je posilující, řekla Arena.

„Líbí se mi zdejší atmosféra, protože se cítím silná a jsem obklopena stejně smýšlejícími lidmi, což je v dnešní době velmi vzácné,“ řekla. „Možná si dnes najdu nové přátele s lidmi, kteří smýšlejí jako já.“

Její přítelkyně Marina tento optimismus zopakovala, ale řekla, že je také realistická, pokud jde o malou naději na změnu.

„Myslím, že dnešní protest byl úspěšný, protože dal lidem určité povzbuzení. Podporuje lidi psychicky,“ řekla. „Ale samozřejmě to nijak neovlivní úřady.“

Dixon hlásil z lotyšské Rigy. Marie Iljušina v Berlíně a Natalia Abakumová v Rize přispěly k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *