Putin a můj prezident diskutují o prohloubení vztahů mezi Ruskem a Íránem | Zprávy

Putin a můj prezident diskutují o prohloubení vztahů mezi Ruskem a Íránem |  Zprávy

Oba vůdci pracují na udržování vztahů, protože čelí rostoucímu odporu doma a izolaci od Západu.

Vlády obou zemí v samostatných prohlášeních uvedly, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho íránský protějšek prezident Ebrahim Raisi v sobotním telefonátu jednali o prohloubení politické, obchodní a ekonomické spolupráce.

Kreml uvedl, že oba vůdci „mluvili o některých naléhavých bilaterálních otázkách se zaměřením na to, jak budovat spolupráci v politické, obchodní a ekonomické oblasti, včetně oblasti dopravy a logistiky“.

„Shodli se, že ruské a íránské instituce zvýší kontakty,“ dodalo prohlášení.

Íránské předsednictví uvedlo, že Raisi uvítal „touhu Ruska posílit ekonomickou spolupráci s islámskou republikou“, zejména rozvoj přenosových linek v regionu Eurasie.

„Tato tranzitní trasa se stane atraktivní cestou pro světovou ekonomiku a obchod,“ řekl Raisi.

V prohlášení se dále uvádí, že Putin vyjádřil sympatie íránské vládě a lidu za útok, jehož cílem byla šíitská náboženská svatyně ve městě Širáz v jižním Íránu, při kterém bylo zabito 15 lidí a zraněno 40 dalších.

Dodala, že Putin „odsuzuje terorismus v jakékoli formě“.

Výzva následuje po středečním setkání mezi vysokým ruským bezpečnostním činitelem Nikolajem Patruševem a íránským bezpečnostním činitelem Alim Shamkhanim v Teheránu, kde jednali o situaci na Ukrajině a opatřeních k boji proti tomu, co označili za „vměšování Západu“ do svých vnitřních záležitostí. záležitosti, podle ruských státních médií.

Írán čelil v posledních týdnech odporu poté, co Ukrajina obvinila Rusko z používání íránských dronů „kamikadze“ při útocích na města a energetickou infrastrukturu v minulých týdnech.

Minulý týden Írán uvedl, že bezpilotní prostředky prodal Rusku „měsíce“ před začátkem války na Ukrajině.

Íránští představitelé při několika příležitostech uvedli, že Teherán má „obrannou“ spolupráci s Ruskem, ale nedodal Kremlu zbraně „za účelem jejich použití ve válce na Ukrajině“.

Spojené státy a Evropská unie uvalily sankce na řadu íránských subjektů a úředníků kvůli prodeji dronů do Ruska, zatímco ukrajinští představitelé zhoršili diplomatické vztahy.

READ  'NATO pitomec' vržený do krize kvůli Rusku a Ukrajině

Teherán také vedl spory se západními vůdci ohledně jejich podpory protestům vyvolaným smrtí 22letého Mehsy Aminiho ve vazbě a obvinil je ze snahy „porušit jeho suverenitu“.

Kreml také čelí rostoucímu počtu kritiků doma, protože jeho síly utrpěly další porážky na Ukrajině.

Tento týden se moskevská armáda stáhla z Chersonu, jediného regionálního hlavního města, které dobyla od začátku invaze v únoru. Putin v září tvrdil, že jižní region anektoval „navždy“.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že stáhlo přes řeku Dněpr více než 30 000 vojáků, aniž by ztratilo vojáka, ale Ukrajinci popsali chaotický ústup, protože ruští vojáci opustili své uniformy nebo se potopili ve snaze uniknout.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *