První linka ČR plně rezignovala na ETCS

První linka ČR plně rezignovala na ETCS

ČESKÝ správce infrastruktury SŽ dokončil modernizaci trati z Olomouce do Uničova včetně instalace ETCS, které bude od příštího měsíce řídit veškeré pohyby vlaků na této frekventované regionální trase.

Úsek Olomouc – Uničov na trati z Olomouce do Šumperka je první tratí v ČR, kde budou všechny pohyby vlaků řízeny ETCS, SŽ říká, že veškerá kolejová vozidla provozovaná na této trati musí být vybavena Evropským vlakovým zabezpečovacím systémem. .

Vybavení trasy představuje podle SŽ důležitý milník v národním plánu zavádění ETCS, který bude od roku 2025 jediným zabezpečovacím systémem ve významných částech české sítě.

Modernizace infrastruktury mezi Olomoucí a Uničovem byla dokončena včas pro návrat osobní dopravy se změnami jízdního řádu 11. prosince. Zahrnuje elektrifikaci na 3 kV stejnosměrného proudu s opatřeními pro budoucí přechod na 25 kV 50 Hz střídavých.

Maximální rychlost byla zvýšena na 160 km/h, doba jízdy se zkrátila ze 40 minut na 30 minut, zároveň byly renovovány stanice a zlepšila se dostupnost.

Byl instalován nový informační systém pro cestující a byly přestavěny výpravní budovy v Bohuňovicích a Šternberku.

Trať z Unikova do Lipiny byla také elektrifikována a modernizována, aby se maximální rychlost zvýšila na 100 km/h. Nová stanice byla postavena ve stanici Trubelis poblíž centra Trubelis, zatímco nádražní budova v Lipině byla zrekonstruována.

Součástí prací mezi Lipinou a Šumperkem bylo odstranění dočasných omezení rychlosti a úprava devíti přejezdů.

SŽ nyní instalovaly ETCS na 754 km české sítě s tím, že nový systém bude spuštěn v příštím roce na tratích Přerov – Brodek u Přerova, Ejpovice – Plzeň a Dětmarovice – Mosty u Jablunkova.

V současné době se připravuje instalace dalších 3300 km včetně vedlejších tratí. ETCS je povinný na všech tratích, kde je maximální rychlost zvýšena nad 160 km/h a bude instalován v České republice. Plánovaná vysokorychlostní síť.

READ  Miss Universe ČR 2022 Sara Mikulenková

Na tratích s nízkou intenzitou provozu zavádí SŽ ETCS úrovně 1 s omezeným dohledem a traťovou signalizací. Zastávky SŽ označované jako ETCS jsou instalovány na trasách Březnice – Blatná – Strakonice, Nepomuk – Blatná a Frýdlant nad Ostravicí– Ostravice.

„Od roku 2025 bude pro významné části naší sítě povinný výhradní provoz ETCS,“ říká generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

„Spuštění tohoto systému na trati z Olomouce do Uničova je důležitým krokem, protože zde můžeme vyzkoušet provoz s operátory a vyhnout se tak problémům se zavedením výhradního provozu evropského bezpečnostního systému.“

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *