Putin naléhá na „mírové řešení“ a Mali a Rusko diskutují o Nigeru | vojenské novinky

Putin naléhá na „mírové řešení“ a Mali a Rusko diskutují o Nigeru |  vojenské novinky

Kreml uvedl, že malijský vůdce převzal iniciativu a kontaktoval prezidenta Putina ohledně situace v Nigeru, která zůstává nevyřešená.

Malijský vojenský velitel Asimi Guetta mluvil po telefonu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci v Nigeru, kde 26. července převrat sesadil demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma.

Na platformě sociálních médií X, dříve známé jako Twitter, Guetta uvedl, že Putin „zdůraznil důležitost mírového řešení situace pro stabilnější oblast Sahelu“.

Kreml v prohlášení uvedl, že kontakt začal z Mali.

„Strany se zaměřily zejména na současnou situaci v oblasti Sahara-Sahel a zdůraznily zejména význam urovnání situace v Nigerské republice pouze mírovými politickými a diplomatickými prostředky,“ stojí v prohlášení.

Niger má strategický význam pro Spojené státy, Čínu, Evropu a Rusko kvůli svým zdrojům uranu a ropy a své roli jako centrum pro zahraniční síly bojující proti ozbrojeným skupinám v regionu.

Tato výzva pravděpodobně rozzlobí západní vlády, které se obávají rostoucího ruského vlivu v oblasti Sahelu.

Západní mocnosti a demokratické africké vlády vyzvaly pučisty, aby vrátili svrženého prezidenta Bazouma, kterého zatýkali od 26. července, ale pokusy o vyjednávání odmítli a odmítli.

Velitelé západoafrické armády se mají ve čtvrtek a pátek sejít v Ghaně, aby se připravili na možnou vojenskou intervenci, a hlavní regionální skupina, Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS), pohrozila, že ji vyhodí, pokud diplomacie selže.

Jakákoli vojenská intervence by mohla dále destabilizovat zbídačenou oblast Sahelu, kde konflikty vedené skupinami napojenými na Al-Káidu a Islámský stát (ISIS) v posledním desetiletí vysídlily miliony lidí a podpořily hladovou krizi.

Ruský vliv tam rostl, zatímco Západ po sérii převratů v posledních třech letech slábl. Vojenští vůdci v Mali a Burkině Faso vyhostili síly z Francie, bývalé koloniální velmoci, a posílili vztahy s Moskvou.

V Mali vojenská vláda také přivedla žoldáky z ruské Wagner Group, kteří byli obviněni z poprav civilistů a dalšího hrubého porušování lidských práv.

READ  V Londýně byl zatčen bohatý ruský podnikatel pro podezření z četných zločinů, včetně praní špinavých peněz

Za Bazoumovy vlády zůstal Niger západním spojencem. Spojené státy, Francie, Německo a Itálie tam rozmístily své jednotky na základě dohod s nyní sesazenou civilní vládou.

Putin již dříve vyzval k návratu ústavního pořádku v Nigeru, zatímco prezident Wagner Jevgenij Prigožin převzetí moci armádou uvítal a nabídl své služby.

Zdá se, že podpora Ruska v Nigeru od převratu roste, jeho příznivci na shromážděních mávali ruskými vlajkami a vyzývali Francii, aby se stáhla.

Vůdci převratu v Nigeru zrušili řadu vojenských dohod s Francií, i když Paříž nad tím pokrčila rameny a prohlásila, že je neuznává jako legitimní úřady.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *