Boris Nadezhdin: Ruský protiválečný volební kandidát má zakázáno kandidovat proti Putinovi

Boris Nadezhdin: Ruský protiválečný volební kandidát má zakázáno kandidovat proti PutinoviCNN

Protiválečný kandidát Boris Naděždín byl příští měsíc zakázán kandidovat v ruských prezidentských volbách, což je krok, který dále vyprazdňuje politickou scénu země od odpůrců Vladimira Putina.

Rozhodla o tom ve čtvrtek během rozhodnutí ruská ústřední volební komise, orgán pověřený registrací a ověřováním potenciálních kandidátů.

Podle Ústřední volební komise Naděždin shromáždil pouze 95 587 legitimních podpisů, což je o 5 000 méně než standard 100 000.

Nadezhdin zpochybnil tvrzení CEC ohledně podpisů a řekl, že se proti zamítnutí registrace odvolá k Nejvyššímu soudu. Řekl také, že bude proti nařízením komise.

„Nikdo nepochybuje o tom, že za mě již podepsaly statisíce lidí. O tom není pochyb,“ řekl Naděždin po rozsudku. „Obnovíme stejné předpisy a postupy shromažďování.“

Tento krok však naznačuje, že se připojí k řadě protiválečných aktivistů, aby byli izolováni od ruské politické scény, zatímco Moskva se připravuje na prezidentské volby, které mezinárodní pozorovatelé považují za pouhou formalitu.

Naděždin, bývalý poslanec Dumy, který zamýšlel kandidovat jako nezávislý kandidát za Stranu občanské iniciativy, má silný protiválečný postoj a otevřeně zpochybňuje Putinovu politiku, čímž se staví jako jediný prezidentský kandidát ochotný otevřeně se postavit proti invazi na Ukrajinu.

Tisíce lidí se od začátku ledna seřadily ve městech po celém Rusku a jinde v Evropě, aby předložily své podpisy na podporu Naděždina, přičemž dobrovolníci sbírali krajanské podpisy ve městech od Londýna a Paříže po gruzínské hlavní město Tbilisi.

Jeho kampaň však narazila na potíže, když pracovní skupina Ústřední volební komise tvrdila, že identifikovala více než 15 % neplatných podpisů na papírech nutných ke kandidatuře na prezidenta, což překračuje 5% registrační limit.

Pokus o přesun jednání, kterého se zúčastnil, na sobotu pak neuspěl. Nadezhdin řekl, že potřebuje více času, aby pečlivě prostudoval obavy a připravil si protiargumenty.

READ  „Pokud dostanete vakcínu a jste venku, odložte masku stranou,“ říká Fauci.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek na jednomyslné rozhodnutí výboru reagoval slovy: „Existují určitá kritéria, která musí kandidát splnit. Dnes jsme od Ústřední volební komise slyšeli, že [there] V podpisech bylo velké množství vad. Nebylo tedy splněno důležité kritérium.“

Rozhodnutí vyvolá další obavy z marginalizace a cílení na politické oponenty v Rusku, což je rys Putinových čtyř prezidentských období, který zesílil od doby, kdy v únoru 2022 zahájil rozsáhlou invazi Moskvy na Ukrajinu.

Naděždin minulý měsíc CNN řekl, že se jeho rodina bojí o jeho bezpečnost, což je odkaz na marginalizaci těch, kdo jsou proti Putinovi. Řekl, že po „dlouhé diskusi s mou rodinou“ se rozhodl kandidovat.

Po zvážení této záležitosti jsme se „rozhodli, že v zájmu mé rodiny, mých dětí a mých vnoučat by bylo lepší, aby se Rusko stalo mírovou a svobodnou zemí“.

Kreml se v posledních týdnech snažil odmítnout význam očekávané nominace Naděždina, přičemž Peskov minulý měsíc novinářům řekl: „Nepovažujeme ho za konkurenta.“

Jeho úsilí ale vzbudilo pozornost. Naděždin oznámil, že minulý měsíc předložil Ústřední volební komisi 105 000 podpisů – maximum povolené zákonem – pro svou oficiální kandidaturu.

V rozhovoru pro nezávislou ruskou zpravodajskou stanici RTVI minulý týden Naděždin řekl, že pokud vyhraje, nepošle Putina, aby čelil tribunálu pro válečné zločiny, a trval na tom, že dostane „důchod a vládní ochranu“.

Boris Nadezhdin stojí před krabicemi se 105 000 podpisy nashromážděnými na podporu jeho prezidentské kandidatury

Vůdce Kremlu se ve volbách plánovaných na příští měsíc uchází o páté funkční období ruského prezidenta. Oficiálního hlasování se mají zúčastnit čtyři kandidáti: Putin, Vladislav Davankov, Nikolaj Charitonov a Leonid Sluckij.

Očekává se ale, že Putin si zajistí funkční období, které ho udrží v úřadu až do roku 2030. Nyní je nejdéle sloužícím vládcem Ruska od dob sovětského diktátora Josifa Stalina.

READ  Země G7 oznamují zákaz dovozu ruského zlata

Během 24 let, kdy byl dominantní postavou ruské politiky, Putin marginalizoval své politické oponenty a umlčel tisk v zemi. Přísně řízená ruská demokracie umožňuje jen malou skutečnou politickou soutěž a prezidentské volby se v podstatě změnily v referenda ukazující lidový souhlas s Putinem.

Ústřední volební komise v prosinci odmítla další nezávislou kandidátku, která se vyslovila proti válce na Ukrajině, Jekatěrinu Doncovovou, s odkazem na údajné chyby v registračních dokumentech své skupiny. Doncovová později vyzvala lidi, aby podpořili Naděždinovu kandidaturu.

V lednu, krátce poté, co vyjádřila svůj záměr založit vlastní politickou stranu, Dontsová oznámila, že byla krátce zadržena dopravní policií a náhodně testována na drogy. Odpůrci Kremlu často tvrdili, že obvinění z trestného činu byla zformována za pašování drog.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *